Mes dhimbjes dhe dashurisë


Një dramë dashurie e lindur në vitet 70-të në vendlindjen e autorit, në Bushat të Shkodrës,ku një vajzë e ndrojtur me kërkesa modeste për jetën, ndryshe nga tradita dhe rregulli i kohës, i shfaq dashurinë djalit që ëndërron. Djaloshi, i befasuar nga guximi dhe brishtësia e vajzës së panjohur të ardhur nga provinca dhe e ndëshkuar me probleme të lindura shëndetësore, fillon të ndjejë shkëndijat e para të dashurisë, përzier me dhimbjen për shkak të pafajësisë dhe sëmundjes që ajo mban në zemer…. Kjo lidhje e bukur sentimentale e bekuar nga qielli,përjetoi dhimbshëm deri në asht një intrigë të tmershme dashurie në kufijtë e fatalitetit tragjik. Një pakujdesi në marrëdhënjet mes dy adolishentëve , bën që vajza të bjerë viktimë në kurthin e dashurisë rivale dhe, si rrjedhojë, të pësojë një aksident automobilistik me pasoja shkatërrimtare për jetën. Linja kryesore e romanit shtrihet në dualitetin e ndjenjave mes dhimbjes dhe dashurisë, ku herë duket se merr prioritet njëra dhe herë tjetra. Shpesh dhembshuria është më fisnike dhe hyjnore se vetë dashuria, sepse është e pa kushtëzuar, kur dashuria ndonjëherë kërkon diçka në këmbim nga partneri…..

INTRO

Degjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!

Pershtypje

Pershtypje

Nuk ka pershtypje ende.

Lër nje pershtypje per “Mes dhimbjes dhe dashurisë”

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *