Roberto Saviano

Banda e femijeve

(2 pershtypje degjuesish)

Dhjetë djelmosha me skutera kaluan si shigjetë në kah të kundërt të trafikut drejt sundimit të Napolit. Pesëmbëdhjetëvjeçarë me nofka lodracake – Marazhai, Peshku i Flashkët, Dhomçi, Lollipopi, Droni – këpucë firmato, familje normale dhe emrin e të dashurës tatuazh në lëkurë. Adoleshentë që s’kanë të ardhme dhe as që e besojnë atë. Nuk i druhen burgut as vdekjes, sepse e dinë që e vetmja mundësi është të luajnë gjithçka dhe menjëherë. E dinë që “paratë i ka ai që i merr”. Pra, o burra, drejt e mbi motorë për t’i marrë, paratë, por sidomos pushtetin. Roberto Saviano (Napoli, 1979) është autor i bestsellerit ndërkombëtar Gomorra (Mondadori, 2006). Ideator, autor dhe skenarist i filmit me të njëjtin titull (Grand Prix du Jury në Kanë 2008) dhe i Gomorra – Seriali, i shpërndarë në mëse 150 vende.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Roberto Saviano

Roberto Savianoborn 22 Shtator 1979) është një shkrimtar, eseist dhe skenarist italian. Në shkrimet e tij, përfshirë artikujt dhe librin e tij Gomorrah (debutimi i tij që i solli famë), ai përdor letërsinë dhe raportimin hetimor për të treguar për realitetin ekonomik të territorit dhe biznesit të sindikatës së krimit të Kamorës dhe të krimit të organizuar më përgjithësisht.

Pas kërcënimeve të para me vdekje të vitit 2006 të bëra nga klani Casalesi i Kamorës, një klan të cilin ai e kishte denoncuar në ekspozitën e tij dhe në piazën e Casal di Principe gjatë një demonstrimi në mbrojtje të ligjshmërisë, Roberto Saviano u vu nën një protokoll të rreptë sigurie . Që nga 13 tetori 2006, ai ka jetuar nën mbrojtjen e policisë.

Pozitat e tij të guximshme kanë tërhequr lavdërime nga shumë shkrimtarë të rëndësishëm dhe figura të tjera kulturore, siç është Umberto Eco

Përshtypjet (2)

2 përshtypje për Banda e femijeve

  1. Redin

    Nje liber emocionues…

  2. Alketa Brahaj

    Liber deri diku interesant edhe pse nuk ben pjese në natyren e librave të mi të preferuar.
    Nje liber mesatar,me ndodhi paksa te ekzagjeruara dhe leksik te varfer.

Shto një përshtypje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *