Alice Ann Munro është një shkrimtare kanadeze, e cila fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në 2013. Puna e Munro-t është përshkruar si revolucionar i arkitekturës së tregimeve të shkurtra, veçanërisht në tendencën e saj për të ecur përpara dhe prapa në kohë. Tregimet e saj janë thënë të "mbjellin më shumë se të shpallin, zbulojnë më shumë se paradën".
Miguel de Cervantes Saavedra (1547 -1616 ) konsiderohet gjerësisht si shkrimtari më i madh në gjuhën spanjolle dhe një nga romancierët më të shquar në botë. Romani i tij Don Kishoti është përkthyer në mbi 140 gjuhë dhe dialekte; është, pas Biblës, libri më i përkthyer në botë. Don Kishoti, një klasik i letërsisë perëndimore, nganjëherë konsiderohet si romani i parë modern dhe vepra më e mirë e fiction ndonjëherë e shkruar. Ndikimi i Cervantes në gjuhën spanjolle ka qenë aq i madh saqë gjuha shpesh quhet la lengua de Cervantes ("gjuha e Cervantes"). Ai gjithashtu është quajtur El príncipe de los ingenios ("Princi i zgjuarsisë"). Në vitin 1569, në mërgim të detyruar nga Kastilja, Cervantes u zhvendos në Romë, ku punoi si ndihmës i dhomës së një kardinali. Në vitin 1605, Cervantes ishte në Valladolid, kur suksesi i menjëhershëm i pjesës së parë të Don Kishotit, botuar në Madrid, sinjalizonte kthimin e tij në botën letrare. Në vitin 1607, ai u vendos në Madrid, ku jetonte dhe punonte deri në vdekjen e tij.
John Arundel Barnes (9 shtator 1918 - 13 shtator 2010) ishte një antropolog dhe sociolog australiano-britanik. Deri në vdekjen e tij në vitin 2010, Barnes mbajti postin e Profesorit Emeritus të Sociologjisë, anëtar i Kolegjit Churchill. Nga 1969 deri 1982, ai mbajti postin e Profesor i Sociologjisë në Universitetin e Kembrixhit. Pozitat e mëparshme përfshijnë postet e fakultetit në antropologji sociale në Universitetin e Sidneit dhe Universitetin Kombëtar Australian në Canberra. Ai gjithashtu ishte i lidhur me Akademinë e Shkencave Shoqërore në Australi, Kolegjin Universitar në Londër, Kolegjin St John's, Kembrixh, Kolegjin Balliol, Oxford dhe Instituti Rhodes-Livingstone. Barnes ishte një student i Max Gluckman në Shkollën e Mançesterit.
Michael Armstrong (i lindur më 24 korrik 1944 në Bolton, Lancashire, Angli) është shkrimtar dhe drejtor britanik. Armstrong u trajnua në Akademinë Mbretërore të Artit Dramatik dhe po shkruante dhe drejtonte filma me metrazh të shkurtër në moshën 22-vjeçare, The Image me David Bowie dhe Michael Byrne. Vitin e ardhshëm, ai shkroi dhe drejtoi filmin e tij të parë, The Haunted House of Horror, duke vazhduar me Markun e Djallit famëkeq dhe Udo Kier, i cili kaloi të gjitha rekordet e shitjes së biletave në Evropë dhe Amerikë në lançimin e tij të parë në vitin 1970 dhe është cilësuar si një nga filmat më të mëdhenj të kultit. Që atëherë, filmat e Armstrong kanë përfshirë komeditë seksuale shumë të suksesshme Sex Thief (1973) dhe Eskimo Nell (1975), të dyja paraqisnin vetë Armstrong. Ai ka shkruar dhe / ose ka drejtuar 17 filma artistikë ndërkombëtar, për të cilët ka fituar çmime të shumta. Armstrong po punon aktualisht për planet për një sipërmarrje të re teatrore.
Muhammad Yunus (lindur më 28 qershor 1940) është një sipërmarrës social i Bangladeshit, bankier, ekonomist dhe udhëheqës i shoqërisë civile, i cili u dha Çmimin Nobel për Paqe për themelimin e Bankës Grameen dhe pionier në konceptet e mikrokredive dhe mikrofinancave. Në vitin 2006, Yunus dhe Banka Grameen u bashkuan me Çmimin Nobel për Paqe "për përpjekjet e tyre përmes mikrokredisë për të krijuar një zhvillim ekonomik dhe social nga poshtë". Komiteti Norvegjez i Nobelit tha se "paqja e qëndrueshme nuk mund të arrihet nëse grupet e mëdha të popullsisë nuk gjejnë mënyra për të dalë nga varfëria" dhe se "në të gjitha kulturat dhe qytetërimet, Yunus dhe Grameen Bank kanë treguar se edhe më të varfërit e të varfërve mund të punojnë të sjellë zhvillimin e tyre ". Yunus ka marrë disa nderime të tjera kombëtare dhe ndërkombëtare. Ai mori Medaljen Presidenciale të Lirisë së Shteteve të Bashkuara në vitin 2009 dhe Medaljen e Artë të Kongresit në vitin 2010.
Brian Cole Miller ka mbi 25 vjet eksperiencë në Trajnim, Burime Njerëzore dhe Zhvillim Organizativ në industri të ndryshme. Për 14 vitet e fundit, ka qenë një konsulent menaxhues. Gjithashtu ai ka shkruar disa libra. Më i riu është mbi “Aktivitetet e shpejta të ideve për menaxherët e zënë me punë”. Disa nga librat e tij më të shitur janë: “Aktivitete të shpejta të ndërtimit të ekipit për menaxherët e zënë me punë”; MË SHUMË Aktivitete të shpejta të ndërtimit të skuadrës për Menaxherët e zënë; Hapësirat për Takimet e Shpejta për Menaxherët e Zënë; Ngarkimi i Punonjësve me Përgjegjësi për Rezultatet; etj.
Mal Berisha, ka shërbyer si Ambasador i Republikës së Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe, Irlandës së Veriut dhe Irlandës nga viti 2012 deri në vitin 2015. Më parë, Berisha ka shërbyer si Konsull i Përgjithshëm i Shqipërisë në Stamboll nga viti 1993-1997. Në vitin 1998, pas përfundimit të misionit në Turqi, ai iu bashkua Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane (LQSHA) e udhëhequr nga ish-kongresmeni, Hon. Joseph DioGuardi si dhe Federatës Pan - Shqiptare të Amerikës "VATRA", duke kontribuar në përpjekjet e palodhura të shqiptaro-amerikanëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës. Berisha u shfaq në televizionin amerikan si një ekspert dhe historian duke hedhur dritë për trajtimin e padrejtë që iu bëhej shqiptarëve në Kosovë dhe duke prezantuar para publikut amerikan këtë çështje. Në vitin 2000, Berisha iu bashkua Misionit të Kombeve të Bashkuara (UNMIK) në Kosovë, për të ndihmuar në ndërtimin e institucioneve demokratike. Pasi kaloi thuajse një dekadë në Kosovë, Berisha u kthye në Shqipëri, ku u emërua Drejtor i Përgjithshëm i Çështjeve Rajonale dhe Iniciativave në Ministrinë e Punëve të Jashtme. Berisha ka diplomuar në Akademinë e Arteve të Shqipërisë. Jeta e tij ka qenë e lidhur ngushtë me jetën kulturore në Shqipëri. Ai është një studjues, historian dhe ka botuar një numër librash dhe artikujsh në lidhje me tema të ndryshme të historisë, kulturës dhe diplomacisë.
Vasil Naçi, diplomuar për Financë në Universitetin Bujqësor të Tiranës në vitin 1991. Në të njëjtin vit filloi biznesin e tij duke krijuar Anonime Kakavi S.a, kompania e parë e Agna Group. Në periudhën 2006-2008 ka përfunduar Masterin për Administrim Biznesi (MBA), në Universitetin e New York-ut në Pragë. Ka marrë pjesë në shumë programe trajnimi si: shitje, marketing, lidership, menaxhim, etj .. në vende të ndryshme si SHBA, Indi, Greqi, Republikën Çeke dhe gjithashtu është trajnuar nga trajnerë të famshëm si: Philip Kottler, Brian Tracy, Jack Canfield, Anthony Robbins etj. Themelues dhe Kryetar i Bordit Drejtues të Agna Leadership Academy. Ka lektuar për tema mbi sipërmarrjen, lidershipin, shitjet, marketingun, komunikimin, të menduarit në mënyrë pozitive etj. Bashkëautor i disa librave si: Vlerat bazë, sistemi i bindjeve për sukses, Komunikimi dhe puna në skuadër, Menaxhimi i kohës dhe vetëdisiplina, Mendimi pozitiv dhe vetëbesimi, Roli i marketingut dhe kreativiteti; Ligjet e suksesit dhe burimet Njerëzore
Harry Beckwith kryeson Beckwith Partners, një firmë marketingu që këshillon njëzet e tre klientë të Fortune 200 dhe dhjetra ndërmarrje fillestare të aktivizuara me sipërmarrje për etiketimin dhe pozicionimin. I diplomuar në Stanford, Beckwith është një folës i mirënjohur ndërkombëtarisht. Ai është autori bestselling i pesë librave, të cilat, kolektivisht, janë përkthyer në njëzet e tre gjuhë. Harry Beckwith është një ligjërues i ftuar shpesh për shumë korporata kombëtare, përfshirë ABC, Inc., BellSouth Corporation, Norwest Corporation dhe Marsh & McLennan Companies, Inc., etj. Ai jeton në Minneapolis, Minnesota.
Victor Hygo lindi në Bezanson të Francës, më 26 shkurt 1802 dhe vdiq më 22 maj 1885. Vitet e para të jetës i kaloi në shumë vende të ndryshme për shkak të punës së babait i cili ishte një gjeneral në fushatat aktive Napoleniane. Pas 3 vjetësh në Korsikë, 2 në Paris dhe disa vjet në Italinë Jugore ai nisi shkollën në Spanjë dhe më vonë e vazhdoi në Paris. Publikimi i tij i parë ishte një vëllim i "Odet", të cilën e publikoi vetëm kur ishte 20 vjeç. Gjatë viteve 1831 dhe 1841 ai shkroi shumë vepra të cilat ia rriten shumë reputacionin, dhe prej këtyre arritjeve ai u bë pjesëtar i Akademisë Franceze në moshën 39-vjeçare. Romani "Notre Dame de Paris" dhe dramat "Lucrece Borgiaa", "Marie Tudor" dhe "Le roi s´amusë" nga e cila Verdi mori subjektin për operën e tij Rigo, patën një sukses të madh. Vitet e mërgimit ishin shumë të frytshme, gjatë kësaj kohë shkroi dhe romanin "Te mjerët", i cili e beri të njohur edhe jashtë Francës. Me rënien e perandorisë Hygoi u kthye në Paris dhe beri një tentative pa sukses pjesërisht në pjesën politike të Francës. Vitet në vazhdim e deri në vdekje i kaloi në Paris. Në vitin 1881 u emërua senator i përhershëm. Vdiq më 22 maj 1885 dhe u varros me një ceremoni madhështore në Paris. Viktor Hygo është konsideruar si nderi i letërsisë franceze dhe ka arritur majat e saj.
Daniel Samuel Senor (6 nëntor 1971) është një kolumnist, shkrimtar dhe këshilltar politik amerikan. Ai ishte zëdhënësi kryesor i Autoritetit të Përkohshëm të Koalicionit në Irak dhe këshilltar i lartë i politikës së jashtme të kandidatit presidencial të SHBA Mitt Romney gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2012. Një komentator i shpeshtë në Fox News dhe kontribues në The Wall Street Journal, ai është bashkëautor i librit Start-up Nation: The Story of Israel's Miracle Economy (2009). Ai është i martuar me personalitetin e televizionit Campbell Brown. Saul Singer është ish redaktor i redaksisë në The Jerusalem Post, këngëtari bashkë-shkroi me Dan Senor Start-up Nation: Historia e Mrekullisë Ekonomike të Izraelit, një shitës më i mirë që heton aftësitë inovative të Izraelit. Para emigrimit në Izrael, Singer shërbeu si këshilltar në Kongresin e Shteteve të Bashkuara në Dhomën e Punëve të Jashtme dhe Komisionet Bankare të Senatit. Së bashku me Dan Senor, Singer shkruan librin “Kombi që u lind”, botuar në vitin 2009. Libri ishte shumë i pëlqyer, duke u renditur i pesti nw listwn e mw tw mirwve nw shitjet e The New York Times nw 2010.
Charles John Huffam Dickens (7 shkurt 1812 - 9 qershor 1870) ishte një shkrimtar dhe kritik social anglez. Ai krijoi disa nga personazhet më të njohura në botë dhe konsiderohet nga shumë njerëz si romancieri më i madh i epokës viktoriane. Veprat e tij patën një popullaritet të paparë gjatë jetës së tij dhe nga kritikët dhe dijetarët e shekullit të 20-të e kishin njohur atë si një gjeni letrar. Romanet dhe tregimet e tij ende lexohen gjerësisht sot. Suksesi letrar i Dickens filloi me botimin serial të 1836 të Letrave Pickwick. Brenda pak vitesh ai ishte bërë një njeri i famshëm letrar ndërkombëtar, i famshëm për humorin e tij, satirën dhe vëzhgimin e zjarrtë të karakterit dhe shoqërisë. Romanet e tij, shumica e botuar në këste mujore ose javore, filluan botimin serik të fiction narrative, i cili u bë modaliteti dominant viktorian për botimin e romanit.
Jules Verne (Zhyl Vern) (8 shkurt 1828 - 24 mars 1905) ishte një shkrimtar i njohur francez. Ai është konsideruar "babai" i fantashkencës. Është autori i dytë më i përkthyer i të gjitha kohërave, menjëherë pas Agatha Christie, me 4162 përkthime. Shpikjet e përshkruara në shumë prej librave të tij më të famshëm tashmë janë bërë realitet dhe veprat e tij kanë frymëzuar breza të terë krijuesish e shpikesish. Zhyl Verni lindi në qytetin e Nantes, në Francën Perendimore. Ai ndoqi hapat e babait të tij dhe filloi studimet për drejtësi në Paris, por i ndërpreu ato për të filluar karrierën e tij si shkrimtar. Ai filloi të bashkëpunonte me botuesin Pierre-Jules Hetzel, i cili e ndihmoi Vernin të publikonte veprat e tij dhe i dha disa këshilla për fushën e letërsisë. Pas suksesit të librave të tij, Zhyl Verni fitoi popullaritet në gjithë botën. Ai u tërhoq nga jeta publike dhe bleu një shtëpi në Amien, një qytet i qetë bregdetar. Këtu ai filloi të rregullonte marrëdhëniet me disa nga anëtaret e familjes me të cilët s`kishte marrëdhënie të mira (përfshire dhe djalin e tij) si dhe u frymëzua për disa nga kryeveprat e tij. Zhyl Vern vdiq në Amien më 1905 dhe u varros në këtë qytet.
Fyodor Mikhailovich Dostojevski, ishte romancier rus, shkrimtar i shkurtër, eseist, gazetar dhe filozof. Veprat letrare të Dostojevskit eksplorojnë psikologjinë njerëzore në atmosferat e trazuara politike, shoqërore dhe shpirtërore të Rusisë së shekullit të 19-të dhe angazhohen me tema të ndryshme filozofike dhe fetare. Veprat e tij më të njohura përfshijnë Krimin dhe Dënimin (1866), Idiotin (1869), Demonët (1872) dhe Vëllezërit Karamazov (1880). Vepra e Dostojevskit përbëhet nga 11 novela, tre novela, 17 tregime të shkurtra dhe shumë vepra të tjera. Shumë kritikë letrar e vlerësojnë atë si një nga psikologët më të mëdhenj në literaturën botërore. [3] Novela e tij 1864 nga Notes Underground konsiderohet të jetë një nga veprat e para të letërsisë ekzistenciale.
Muhamet Mjeku është shkrimtar dhe publicist i njohur. Ai ka shkruar edhe libra, si: “Binak Alia dhe Brezat pas Tij”, “Një jetë midis Kosovës dhe Amerikës”, libra që janë shkruar në shqip dhe anglisht. Historia "Një jetë midis Kosovës dhe Amerikës" mund të tingëllojë e ngjashme me shumë tregime të tjera rreth jetës së emigrantëve që erdhën në Amerikë dekada më parë, por është përvoja e tyre individuale që i veçon ato. Të gjithë emigrantët janë unikë në mënyrën e tyre. Kjo është historia e Mete Bajraktarit dhe familjes së tij, të cilët, me shumë ulje dhe ngritje, erdhën në këtë kontinent 37 vjet më parë. Nëpërmjet faqeve të këtij libri, ju do të keni mundësinë të ndiqni historinë e tyre.
Bertrand Arthur William Russell, (18 maj 1872 - 2 shkurt 1970) ishte një filozof, logjist, matematikan, historian, shkrimtar, kritik socialist, aktivist politik dhe fitues i çmimit Nobel britanik. Në pika të ndryshme të jetës së tij, Russell e konsideroi veten një liberal, socialist dhe pacifist, por gjithashtu pranoi se "asnjëherë nuk ka qenë asnjë prej këtyre gjërave, në asnjë kuptim të thellë". Russell u lind në Monmouthshire në një e familjeve më të spikatura aristokratike në Mbretërinë e Bashkuar. Russell ishte një aktivist i shquar kundër luftës dhe ai mbështeti anti-imperializmin. Herë pas here, ai mbështeti luftën parandaluese bërthamore, para se të kishte kaluar mundësia e dhënë nga monopoli atomik dhe të "mirëpriti me entuziazëm" qeverinë botërore. Ai shkoi në burg për pacifizmin e tij gjatë Luftës së Parë Botërore. Më vonë, Russell arriti në përfundimin se lufta kundër Gjermanisë naziste të Adolf Hitlerit ishte e nevojshme "më e vogël se dy të këqijat" dhe kritikoi totalitarizmin stalinist, sulmoi përfshirjen e Shteteve të Bashkuara në Luftën e Vietnamit dhe ishte një përkrahës i hapur i çarmatimit bërthamor. Në 1950, Russell u nderua me Çmimin Nobel në Letërsi "në njohjen e shkrimeve të tij të ndryshme dhe të rëndësishme në të cilën ai kampion idealet humanitare dhe lirinë e mendimit"
Edgar Morin, (i lindur më 8 korrik 1921, Edgar Nahoum) është një filozof dhe sociolog francez i njohur ndërkombëtarisht për punën e tij në kompleksitetin dhe "mendimin e ndërlikuar" (kompleks pensée), dhe për të kontributet shkencore në fusha të tilla të ndryshme si studimet e medias, politikës, sociologjisë, antropologjisë vizuale, ekologjisë, arsimit dhe biologjisë së sistemeve. Ai ka diploma në histori, ekonomi dhe ligj. Megjithëse më pak i njohur në Shtetet e Bashkuara për shkak të disponueshmërisë së kufizuar të përkthimeve në gjuhën angleze të mbi 60 librave të tij, Morin është i njohur në botën frankofone, në Evropë dhe në Amerikën Latine.
Edmondo De Amicis ( 1846 - 1908). Pasi ndoqi shkollën e mesme në Torino, ai hyri në Akademinë Ushtarake të Modena. Libri “Zemra” është libri më i njohur i tij për të gjithë grupmoshat sidomos për klasat e pesta madje jo vetëm të shkollave italiane por edhe angleze siç është në Shqipëri në shkollën "FENIX".Universitetin e beri në qytetin e Tiranës. Duke marrë pjesë si një toger në betejën e Custoza, ai botoi një përmbledhje e skica, të drejtë jetës Ushtarake (1868), sukses e inkurajoi atë të vazhdojë në rrugën e shkrimeve letrare dhe gazetarisë, si një i dërguari i "kombit" të Firences. De Amicis luajti një aktivitet të gjatë dhe produktiv gazetaresk, gjë që çoi atë që të analizojnë me sy kritik dhe realitetin e punës bashkëkohore. De Amicis vdiq në Bordighera në "Hotel de la Reine". Vitet e tij të fundit u shënuan nga tragjedia dhe kaloi në depresion. Ai u përkeqësua nga vdekja e nënës së tij dhe konfliktet e shpeshta me gruan e tij - këto ishin burimi i një tronditjeje edhe më të madhe emocionale për De Amicis, pasi ato çuan në vetëvrasjen e djalit të tij Furio.
Alexandre Dumas ose Aleksandër Dyma - babai (Alexandre Dumas père) - 24 korrik 1802 – 5 dhjetor 1870) ishte shkrimtar i njohur franko-algjerian dhe autor i disa kryeveprave të letërsisë si "Konti i Monte Kristos" dhe "Tre Muskutjerët". Kohët e fundit sipas studjuesit Luan Rama, Paris një dorëshkrim i vjetër i shkrimtarit francez Aleksandër Dyma ka bërë të flitet sërish për Shqipërinë dhe shqiptarët. Bëhet fjalë për romanin e tij Ali Pasha, i cili është botuar dikur në gazetën e tij L’Indipendente. Dyma ishte një nga miqtë e afërt të Garibaldit dhe është e vërtetë që ai e ndihmoi atë jo vetëm më armë, por dhe përmes penës së tij të fuqishme, duke i bërë jehonë përpjekjeve të heroit italian për bashkimin e Italisë. Ngjarjet në brigjet e Jonit dhe të Adriatikut do të tërhiqnin vëmëndjen e shkrimtarit të madh dhe dhe ai filloi të interesohej jo vetëm për fatin tragjik të Ali Pasha , por dhe për historinë heroike të suljotëve, shqiptarëve të jugut, apo fatit të vetë Shqipërisë, për të cilën, ai ishte gati të vihej në luftë. Duke bërë një përshkrim të historisë shqiptare, Dyma flet me një simpati të veçantë për shqiptarët si popull. “Hakmarrja dhe dashuria janë pasionet thelbësore të shqiptarëve, - shkruan ndër të tjera ai. Si dhe zviceranët, shqiptarët janë njerëz të gëzuar dhe ashtu si ata, janë besnikë gjer në vdekje.
Albert Kamy lindi më 7 nëntor 1913. Në sajë të presionit të babait, i ndjek rregullisht studimet në universitet dhe diplomon për Filozofi. Në vitet tridhjetë ai kalon sprova të shumta në jetë dhe piqet nga përvoja gjithfarësheshe: shkruan tekste të vogla meditative me theks biografik, shtrohet në spital për tuberkuloz dhe i shpëton vdekjes, por jo kurimeve të vazhdueshme. Harton romanin e rinisë "Vdekja e lumtur", të cilën nuk pranon ta botojë për së gjalli. Viti 1937 shënon çast vendimtar në jetën intelektuale të Kamysë. Boton librin "E mbrapshta dhe e mbara" me ese të rinisë. Ne vitin 1939 boton një tjetër libër me ese "Dasma". Me pas punon në gazetat serioze te Algjerit dhe shkrimet e tij i boton në një përmbledhje "Aktualet". Bëhet i njohur me 1942 me botimin e eseut filozofik "Miti i Sizifit". Po atë vit boton romanin "I Huaji", pasqyrë e brishtësisë së njeriut dhe e vuajtjes absurde. Botimi i esesë "Njeriu i revoltuar" me 1951, drejtuar kundër mendimit diktatorial e veçanërisht kundër terrorit stalinist, i shkakton Kamyse sulmin e ashpër të intelektualeve te majte franceze. Më 1957 suksesi letrar i Kamysë vlerësohet me çmimin Nobel. Kamy e gjen vdekjen nga një aksident automobilistik më 4 janar 1960.
Arthur Hailey (1920 - 2004) ishte një novelist britanik-kanadez, tregimet e komplotit të të cilit u vendosën në sfondin e industrive të ndryshme. Librat e tij të hulumtuar në mënyrë të përpiktë, që përfshijnë shitësit më të mirë si Hotel, Aeroporti (1968), Rrotat, Kambistët dhe Mbingarkesa kanë shitur 170 milionë kopje në 38 gjuhë. Arthur Frederick Hailey ka lindur më 5 prill 1920, në Luton, Bedfordshire, Angli, i vetmi fëmijë i George Wellington Hailey, një punëtore në fabrikë dhe Elsie Wright Hailey. Një lexues i zjarrtë, Hailey filloi të shkruante poezi, luan dhe tregime në një moshë të re. Ai dikur tha: "Nëna ime më la jashtë punët për të shkruar." Elsie inkurajoi djalin e saj për të mësuar typing dhe stenografi në mënyrë që ai mund të bëhet një nëpunës në vend të një punëtori fabrikë. Në moshën katërmbëdhjetë vjeç, Hailey nuk arriti të fitonte një bursë që do t'i mundësonte atij të vazhdonte shkollimin. Nga viti 1934 deri më 1939 ai ishte një djalë dhe nëpunës i zyrës në Londër. Në vitin 1947, i pakënaqur me qeverinë e Punës së pasluftës, ai emigroi në Kanada. Duke u vendosur në Toronto, ai mbajti një sërë vendesh pune, në fusha të tilla si pasuria e patundshme, shitja dhe reklamimi. Ai ishte redaktor i një reviste tregtare të quajtur Bus and Truck Transport. Gjatë këtyre viteve, ai vazhdonte të shkruante.
Prof. Ksenofon Krisafi është diplomuar si jurist në Fakultetin e Shkencave Politike dhe Juridike të Universitetit të Tiranës në vitin 1969. Ai ka fituar gradën shkencore «Doktor» në vitin 1993. Karrierën e tij të gjatë profesionale, Prof. Krisafi e ka filluar si punonjës shkencor në Sektorin Shkencor të Fakultetit të Shkencave Politike e Juridike të Universitetit të Tiranës, ku ka punuar për mëse 12 vjet. Më pas, për gati 10 vjet deri në vitin 1993, ai do të atashohej pranë Ministrisë së Jashtme, fillimisht si përgjegjës i Byrosë Juridike, jurist e pastaj drejtor i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore dhe Traktateve Ndërkombëtare. Aktiviteti në Ministrinë e Jashtme do të vazhdonte më tej në vitet 1998-2002, me detyrën e ambasadorit dhe përfaqësuesit të përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë zyrave të OKB-së dhe të OBT-së në Gjenevë. Veprimtaria kërkimore e studimore e tij regjistron një listë të pasur shkrimesh, artikujsh, studimesh, punimesh e kumtesash të paraqitura në konferenca e kolokiume shkencore kombëtare e ndërkombëtare, si dhe librash e tekstesh universitare. Në vitin 2004 mori titullin « Profesor » dhe iu akordua titulli Doktor Honoris Causa nga Universiteti Sanctii Cirili i Maltës.
Daniel-Louis Seiler është Profesor i Përhershëm në Shkenca po Aix-en-Provence dhe Associate Senior Associate Research. Hulumtimi i tij aktual fokusohet kryesisht në Politikën Krahasuese (Teoria dhe Metodat) dhe në analizën krahasuese të partive politike në Evropën Perëndimore dhe Lindore-Qendrore. Ai është autor i dymbëdhjetë librave, ka redaktuar dhe/ose bashkë-redaktuar pesë libra të tjerë. Botimi i tij i fundit në anglisht është "Partitë", në Enciklopedinë Ndërkombëtare të Shkencave Politike. Daniel-Louis Seiler mori doktoraturën e tij në Shkencat Politike nga Universiteti Katolik i Louvain dhe mësoi në Universitetin e Dublinit. Ai është një nga dy redaktorët e koleksionit "Politiques comparées", botues: Economica (Paris) dhe një nga tre "etërit themelues" të Revue international de politique comparée dhe është ende anëtar i bordit redaktues të kësaj reviste.
Anthony Giddens, Baron Giddens (i lindur më 18 janar 1938) është një sociolog britanik i njohur për teorinë e tij të strukturimit dhe pikëpamjen e tij holistike të shoqërive moderne. Ai konsiderohet të jetë një nga sociologët më të shquar modernë, autori i të paktën 34 librave. Katër faza të dukshme mund të identifikohen në jetën e tij akademike. I pari përfshiu një vizion të ri të asaj që është sociologjia. Publikimet e tij kryesore të asaj epoke përfshijnë Kapitalizmin dhe Teorinë Sociale Moderne dhe Strukturën e Klases së Shoqërive të Avancuara. Në fazën e dytë, Giddens zhvilloi teorinë e strukturimit. Veprat e tij të asaj periudhe, të tilla si Rregullat e Reja të Metodologjisë Sociologjike (1976), Problemet Qendrore në Teorinë Sociale (1979) dhe Kushtetuta e Shoqërisë (1984), i solli famë ndërkombëtare në arenën sociologjike. Faza e tretë e punës akademike të Giddens kishte të bënte me modernitetin, globalizimin dhe politikën, veçanërisht ndikimin e modernizmit në jetën shoqërore dhe personale. Në fazën më të fundit, Giddens ka kthyer vëmendjen e tij në një gamë më konkrete të problemeve që lidhen me evolucionin e shoqërisë botërore - çështjet mjedisore. Giddens shërbeu si drejtor i Shkollës së Ekonomisë në Londër 1997-2003, ku tani është Profesor Emeritus në Departamentin e Sociologjisë. Ai është një shok i jetës në Kolegjin e Mbretit, Kembrixh.
Sami bej Frashëri i njohur në kohën e tij si Shemsedin Sami Bej (1850 - 1904) ka qenë funksionar dhe intelektual i Perandorisë Osmane si dhe një gazetar, dramaturg dhe ideologu themelor i Rilindjes Kombëtare, së bashku me dy vëllezërit e tij Abdylin dhe Naimin. Ndryshe nga Naimi që iu përkushtua gjuhës amtare, Samiu bashkëpunoi për reformën e gjuhës osmane-turke, në hapësirën shprehëse të së cilës loboi për identitetin, problematikat dhe çështjen shqiptare. Samiu lindi në fshatin Frashër të Vilajetit të Janinës (sot në rrethin e Përmetit), i biri i Halit beut dhe Emine hanëmit. Mësimet e para i mori në fshatin e lindjes. Pas vdekjes së prindërve u shpërngul në Janinë, ku ndoqi dhe mbaroi gjimnazin grek "Zosimea". Duke qenë shkolluar në mjedise të ndryshme kulturore dhe gjuhësore, u aftësua me mjetet e duhura intelektuale dhe emocionale për të hulumtuar kultura të ndryshme. U shqua si një ndër intelektualët më në spikamë të kryeqytetit osman, duke drejtuar dhe redaktuar disa gazeta, duke shkruar mbi dymbëdhjetë libra në osmanisht. Samiu shkori edhe njw pamflet për çështjen e alfabetit të gjuhës shqipe, një gramatikë dhe traktatin politik mbi çështjen shqiptare, të titulluar "Shqipëria ç'ka qenë, ç'është e ç'do të bëhet.
Millosh Gjergj Nikolla ose siç njihej me pseudonimin e tij të shkrimit Migjeni ishte poet dhe prozator i shquar shqiptar i viteve 1930. Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh. Konsiderohet që Migjeni kaloi nga një romantizëm revolucionar në realizëm kritik gjatë jetës së tij. Ai pasqyroi varfërinë e thellë të viteve kur jetoi, dhe duke u dalë zot heronjve të krijimeve të tij si "Bukën tonë të përditshme falna sot", "Bukuria që vret", "Mollë e ndalueme", "Legjenda e misrit", "A don qymyr zotni ?", etj. fshikulloi ashpër indiferentizmin e klasave të kamura ndaj vuajtjeve të popullit.
Marie-Henri Beyle (1783 - 1842), i njohur me emrin e tij të stenës Stendhal ishte një shkrimtar francez i shekullit të 19-të. Më i njohur për romanet Le Rouge et le Noir (E kuqja dhe e zeza 1830) dhe La Chartreuse de Parme (Charterhouse of Parma, 1839), ai vlerësohet shumë për analizën akute të psikologjisë së personazheve të tij dhe konsiderohet si një nga praktikuesit më të hershëm dhe më të shquar të realizmit. I lindur në Grenoble, Isere, ai ishte një fëmijë i pakënaqur, duke mos pëlqyer babanë e tij "pa imagjinatë" dhe duke mbajtur zi për nënën e tij, të cilin e donte me pasion dhe që vdiq kur ishte shtatë vjeç. Mik i tij më i afërt ishte motra e tij më e vogël, Pauline. Pas Traktatit të Fontainebleau të vitit 1814, ai u nis për në Itali, ku u vendos në Milano. Ai formoi një lidhje të veçantë me Italinë, ku ai kaloi shumë nga pjesa e mbetur e karrierës së tij. Romani i tij Kartela e Parmës, i shkruar në 52 ditë, është vendosur në Itali, të cilën ai e konsideroi një vend më të sinqertë dhe më pasion se Restoration France. Stendhal vuajti aftësi të kufizuara fizike të mjerueshme në vitet e fundit, ndërsa vazhdoi të prodhonte disa nga veprat e tij më të famshme. Stendhal vdiq më 23 mars 1842, disa orë pasi u rrëzua në rrugët e Parisit. Ai është i varrosur në Cimetière de Montmartre.
Robert Littell (i lindur më 8 janar 1935) është një novelist dhe ish gazetar amerikan, i cili banon në Francë. Ai specializohet në romane spiunësh që shpesh kanë të bëjnë me CIA-n dhe Bashkimin Sovjetik. Littell ka lindur në Bruklin, Nju Jork, në një familje hebreje me prejardhje hebraike ruse. Ai është diplomuar në Universitetin Alfred të Nju Jorkut në 1956. Litell kaloi katër vjet në Marinën e SHBA-ve dhe shërbeu disa herë si lundrues i anijes së tij, oficer i luftës kundër zjarrit, oficer i komunikimit dhe oficeri i rojes në kuvertë. Më vonë Littell u bë gazetar dhe punoi shumë vite për Newsweek gjatë Luftës së Ftohtë. Ai ishte një korrespondent i huaj për revistën nga viti 1965 deri më 1970. Littell është një alpinist amator dhe është babai i romancierit të vlerësuar me çmime Jonathan Littell. Vëllai i tij, Alan Littell (i lindur më 1929) është gjithashtu autor dhe gazetar. Është kunati i shkrimtarit francez Bernard du Boucheron.
Leon Nikollajeviç Tolstoj, autori dhe mendimtari gjenial rus, i dha kontribut të madh letërsisë dhe historisë ruse. Në vitin 1910, në vitin e 81 të jetës, Leon Tolstoj e lëshoi shtëpinë dhe vdiq në rrugë, në stacionin Astapovo. Përse fundi i jetës së këtij autori të madh qe kaq i dëshpërueshëm dhe i dhembshem dhe ku qe nisur Tolstoji kur e braktisi shtëpinë? Me 1863 Mbaron novelen “Kozaket” qe e kishte filluar shum koh me parë dhe po ne ket vit boton novelen tjeter me titull “Polikushka”. Duke qenë në një gjendje te tillë lulzimi të forcave te tij ai fillon më 1864 punën e madhe dhe të gjatë të shkrimit të veprës së madhe Lufta Dhe Paqja, që e përfundon në vitin 1869. Pas përfundimit të kësaj vepre ai mendon për krijim e një vepre historike, por shpejt ndërron mendimin dhe më 1873 fillon punën për shkrimin e veprës monumentale “Ana Karenina” të cilën e përfundon në vitin 1877. Pas vitit 1909 në ditarin personal të Tolstoit shihen gjithnjë e më shpesh shënimet në të cilat shpreh qëllimin për tu larguar nga familja, me pretekstin e mosmarrëveshjeve me gruan e tij. Në mëngjesin e 28 tetorit të vitit 1910 largohet fshehurazi nga Jasnja Poliana dhe pas disa ditësh në 7 nëntor 1910 vdes në një stacion të vogël të Astrapovos . Varrimi i tij bëhet në një pyll afër Jasnja Polianas, pa lejen e kishës zyrtare.
Simon Sebag Montefiore ka lindur në Londër. Babai i tij ishte Stephen Eric Sebag Montefiore dhe vëllai i tij ishte Hugh Sebag-Montefiore. Ata janë nga një varg i hebrenjve të pasur të Sephardiut, të cilët ishin diplomatë dhe bankierë anembanë Europës dhe që kishin origjinën nga Maroku dhe Italia. Pas botimit të Dekretit të Dëbimit kundër Judenjve në Spanjë të vitit 1492, disa prej paraardhësve të Montefiore qëndruan në vend ndërkohë që mbetën fshehurazi hebre. Montefiore ishte arsimuar në Shkollën Ludgrove dhe Harrow School ku ishte redaktor i gazetës së shkollës, The Harrovian. Ai intervistoi Margaret Thatcher për The Harrovian në vjeshtën e vitit 1983. Ai fitoi një Ekspozitë për të lexuar historinë në Gonville dhe Caius College, Cambridge ku mori doktoratën e tij të Filozofisë (PhD).
Kati Marton (lindur më 3 prill 1949) është një autor dhe gazetar hungarez-Amerikan. Karriera e saj ka përfshirë raportimin për ABC News si një korrespodent i huaj dhe Radio Publike Kombëtare, ku ajo filloi si asistente prodhimi në 1971, si dhe gazetari të shtypura dhe të shkruaj një numër librash. Ajo është një ish kryetare e Koalicionit Ndërkombëtar të Shëndetit të Grave dhe një drejtore (ish kryetare e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve dhe organeve të tjera, përfshirë Komitetin Ndërkombëtar të Shpëtimit, Human Rights Watch dhe Fondacionin New America).
Sadik Bejko ka lindur më 1944 në fshatin Kómar të Tepelenës. Ka studiuar gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës. Vepra e tij është vlerësuar nga kritika. Ministria e Kulturës i ka dhënë çmimin Penda e argjendtë 1998, për vëllimin Letër Hamurabit, si vëllimi më i mirë i vitit. Sadik Bejko pasuron poezinë shqipe me forma teknike... dëshiron të na bindë se fjala shqipe mund të bëjë mrekulli.
Curzio Malaparte, (9 qershor 1898 - 19 korrik 1957), i lindur Kurt Erich Suckert, ishte shkrimtar, përpunues filmi, korrespondent i luftës dhe diplomat. Malaparte është më i njohuri jashtë Italisë për shkak të veprave të tij Kaputt (1944) dhe La pelle (1949). E para është një tregim gjysmë-imagjinar i Frontit Lindor gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe ky i fundit është një llogari që përqendrohet në moralin në periudhën e pasluftës së Napolit. Gjatë viteve 1920, Malaparte ishte një nga intelektualët që mbështeste ngritjen e fashizmit italian dhe Benito Mussolini, përmes revistës 900. Pas Luftës së Dytë Botërore, ai u bë krijues i filmit dhe u afrua më pranë Partisë Komuniste Italiane Togliatti dhe Kishës Katolike (ndonëse dikur një ateist i vendosur), duke u bërë anëtar i të dyve para vdekjes së tij.
Joby Warrick (i lindur më 4 gusht 1960) është një gazetar amerikan i cili ka punuar për The Washington Post që nga viti 1996, kryesisht duke shkruar për Lindjen e Mesme, diplomacinë dhe sigurinë kombëtare. Ai gjithashtu ka shkruar për komunitetin e inteligjencës, për përhapjen e armëve të shkatërrimit në masë (WMD) dhe mjedisin, dhe ka shërbyer gjithashtu si një anëtar i degës së hetimit të Postës. Puna e tij është njohur me dy çmime Pulitzer. Warrick është autor i "The Triple Agent", një tregim që arrin kulmin në sulmin e Camp Chapman në Afganistan më 30 dhjetor 2009, që rezultoi me vrasjen e shtatë punonjësve të CIA-s nga një bombardues vetëvrasës. Warrick krediton Bob Woodward për të ndihmuar atë të strukturojë dorëshkrimin e librit. Para punës së tij në The Washington Post, Warrick raportoi për The News & Observer të Raleigh, North Carolina. Gazeta mori çmimin Pulitzer 1996 për Shërbimin Publik për një seri artikujsh nga Warrick, Melanie Sill dhe Pat Stith. Warrick u nderua me Çmimin e Pulitzer 2016 për Librin e Përgjithshëm për librin e tij Black Flags: Ngritja e ISIS.
Catherine Alix Françoise Nay filloi shkollën e drejtësisë pa përfunduar studimet e saj, për të ndjekur një karrierë si gazetare. Ajo është e angazhuar në vitin 1968, për 25 vjet në departamentin politik të Expressit të Jean-Jacques Servan-Schreiber, përgjegjëse për të drejtën. Në vitin 2005, ajo u bë këshilltare e presidentit të Evropës 1 Jean-Pierre Elkabbach. Që nga viti 2007, gazetarja ka qenë një kontribuese e rregullt në Evropë. Që nga fillimi i sezonit 2011, ajo ka qenë pjesë e programit "Nuk janë dy" si Elle e paraqitur nga Marion Ruggieri në Evropë 1 3. Në prill 2012, ajo është pjesë e jurisë së shfaqjes. Me rastin e përkujtimit të ngjarjeve të majit 1958 dhe maj 1968, Catherine Nay nënshkroi dokumentarin e saj të parë, të quajtur De Gaulle dhe Pompidou, deri në pushim, të transmetuar në fund të majit 2018 në Francë 3 në pjesën e parë të mbrëmjes. Ajo jetoi për një kohë të gjatë me Albin Chalandon, ish-udhëheqës i Elf Aquitaine dhe një politikan, i cili ishte deputet dhe ministër 5 dhe të cilin ajo u takua në takimin politik të UNR në Lille 6.
Philippe Delorme (lindur më 22 janar 1960, në Pantin, Seine-Saint-Denis) është një historian dhe gazetar francez, artikujt e të cilit janë shfaqur në Point de Vue, Point de Vue Histoire dhe Valeurs actuelles. Ai ka shkruar biografi të shumta të mbretëreshave të mëdha të Francës, botuar nga Éditions Pygmalion. Librat e tij më të famshëm, L'affaire Louis XVII dhe Louis XVII kanë tërhequr interes të madh nga publiku dhe media për shkak të analizave të tyre novatore të hulumtimit të ADN-së në një zemër njerëzore që duhej të ishte ai i Louis XVII, i cili vdiq në Kullën e Tempullit, në Paris në 1795. Ai publikoi në qershor 2009 një botim të Journal du comte de Chambord ditarin e pabotuar të Henrit, comte de Chambord, pretenduesi i fundit Bourbon në kurorën franceze. Në maj 2010, ai botoi një biografi jokonformiste të mbretit francez Henry IV: "Henri IV, les réalités d'un mythe" (realiteti i një miti).
Pjetër Pepa U lind në Shkodër, ku ka kryer mësimet fillore e të mesme. Në vitet 1960-1965 ka kryer me rezultate të larta Fakultetin e Mjekësisë, dega Stomatologji. Është angazhuar në sesionet e para shkencore në shkallë qarku dhe republike të zhvilluara që në vitin 1967, në qytetin e lindjes Shkodër, e më pas në rrethet e tjera të Shqipërisë. Botimet e para propagandistike e shkencore i ka filluar që në vitin 1966, në revistat periodike të kohës si, “ Shëndeti “ , “Shëndetësia Popullore” , “Buletini i Shkencave Mjekësore” , “Buletini Stomatologjik”( pas vitit 1973) , etj. Mbas viteve ’90, ka ndjekë në vazhdimësi edhe aktivitetet shkencore jashtë vendit. Në vitin 1992 ka mbrojtur disertacionin për gradën “Doktor i Shkencave”. Konsiderohet si një ndër organizatorët e parë të Reparteve të Pedodontisë (fëmijëve) dhe të Shërbimit të Sanacionit të planifikuar të tyre në shkallë rrethi dhe republike. Në periudhën 1990–1996 është angazhuar në proceset demokratike, duke u zgjedhur deputet i Kuvendit Popullor për dy legjislatura radhazi. Ka kryer detyrën e ambasadorit të Shqipërisë pranë Selisë së Shenjtë, në Vatikan gjatë vitit 1997. Në vitin 1998 është kthyer në profesion të lirë dhe si pedagog i jashtëm pranë Fakultetit të Mjekësisë . Ndahet nga jeta më 23 mars 2014.
Rita Cosby (lindur më 18 nëntor 1964, Brooklyn, Nju Jork) është një spirancë televizive dhe korrespondente, radio-pritëse dhe autore e shitjes më të mirë. Ajo është aktualisht një Korrespondente e Veçantë për programin e sindikatës CBS, Inside Edition, specializuar në intervistimin e gazetarëve dhe figurave politike. Cosby ka marrë tre çmime Emmy, çmimin Jack Anderson për përsosmëri hulumtuese, çmimin e Matricës, Medaljen e Nderit të Ellis Island dhe çmimin e lirisë Lech Walesa. 11 tetor 2010, u shpall "Dita Rita Cosby" në shtetin e Nju Jorkut për "gazetarinë e saj të jashtëzakonshme dhe shërbimin shembullor në emër të komunitetit të saj.
Fahri Balliu është pronar dhe redaktor i stafit të gazetës shqiptare Gazeta 55 dhe “Shtëpisë Botuese 55”. Përveçse shpesh është i ftuar në studiot e televizioneve shqiptare si opinionist për çështje të ndryshme, ai njihet edhe për shkrimet e tij në median e shkruar. Balliu gjithashtu ka shkruar disa libra: “Zonja e zezë”, “Berisha përmes Kasandrave”, “Panteoni i Zi”, libra këto të përkthyer edhe në anglisht. Ai është përshkruar si person në afërsi të kryeministrit shqiptar Sali Berisha.
Kastriot Dervishi lindi në Elbasan më 6 shkurt të vitit 1972, është historian shqiptar. Të gjitha nivelet e arsimit i kreu në qytetin e lindjes, diplomoi për histori në Universitetin "Aleksandër Xhuvani". Që nga viti 1999 është redaktor i faqes historike të gazetës së përditshme "55" në Tiranë. Lëvron gjithashtu kritikën dhe analizën politike. Është studiues i historisë moderne të Shqipërisë dhe veçmas i asaj politike. Është autor zërash në librin "Elbasani - Enciklopedi" (Elbasan, 2003), si dhe i "Fjalorit Enciklopedik Shqiptar" (në proçes). Ka përfunduar studimin "Shërbimi sekret shqiptar" 1922 - 1944", si dhe botime të tjera në vijimësi.
Papa Benedikti XVI lindur me emrin Joseph Aloisius Ratzinger, shërbeu si Papa dhe Sovran i Shtetit të Vatikanit nga viti 2005 deri në dorëheqjen e tij në vitin 2013. Zgjedhja e Benediktit ndodhi në konklavën papale të vitit 2005 që pasoi vdekjen e Papës Gjon Pali II. Vatikani njoftoi titullin e tij post-papnor si Papa Emeritus pak pas dorëheqjes së tij. I urdhëruar si prift në 1951 në Bavari, Ratzinger u themelua si një teolog i universitetit në fund të viteve 1950 dhe u emërua profesor i plotë në vitin 1958. Pas një karriere të gjatë si akademik dhe profesor i teologjisë në disa universitete gjermane, ai u emërua kryepeshkop i Mynihut dhe Freising dhe kardinali nga Papa Pali VI në vitin 1977, një promovim i pazakontë për dikë me përvojë të vogël baritore. Ai fillimisht ishte një teolog liberal, por miratoi pikëpamjet konservatore pas vitit 1968. Gjatë papatit të tij, Benedikti XVI mbështeti një kthim në vlerat themelore të krishtera për të kundërshtuar laicizmin në rritje të shumë vendeve perëndimore. Më 11 shkurt 2013, Benedikti në mënyrë të papritur njoftoi dorëheqjen e tij në një fjalim në latinisht para kardinalëve, duke përmendur "mungesën e forcës së mendjes dhe trupit" për shkak të moshës së tij të avancuar.
Albert Londres (1 nëntor 1884 - 16 maj 1932) ishte gazetar dhe shkrimtar francez. Një nga shpikësit e gazetarisë hulumtuese. Londres jo vetëm që raportoi lajme, por i krijoi ato dhe e raportoi atë nga perspektiva personale. Ai kritikoi abuzimet e kolonializmit të tilla si puna e detyruar. Albert Londres i dha emrin e tij një çmimi të gazetarisë, Prix Albert-Londres, për gazetarët frankofonikë. Ai u vra në zjarr në MS Georges Philippar, avioni i oqeanit që e çoi atë nga Kina në Francë. Dukej se kishte zbuluar një skandal - "Ishte një çështje e drogës, e armëve, e ndërhyrjes bolshevike në çështjet kineze", njoftoi Biografia e Pierre Assouline e Londrës. Por shënimet e tij u shkatërruan në zjarr.
Virgjil Kule u lind më 1952. Studioi për gazetari dhe punoi për një kohë të gjatë në Televizionin Shqiptar si gazetar, folës dhe drejtor i këtij institucioni. Ka drejtuar televizione private dhe një studio komplekse multimediale. Janë të shumtë emisionet dhe dokumentarët televizivë që ai ka përgatitur gjatë një karriere të pandërprerë në këtë fushë. Zëri i tij si tregimtar është i pranishëm në disa qindra dokumentarë video. Me dëshirën për të zbuluar dhe propaganduar të bukurën në botën shqiptare, ka realizuar kohët e fundit dokumentarët turistikë për Vlorën dhe Sarandën. Njohu shumë vende e kultura të botës nëpërmjet punës disavjeçare si regjisor dokumentarësh, misionar i organizatës ndërkombëtare humanitare "Mjekët pa kufij" (seksioni holandez). Një seri videosh me tema humanitare i ka realizuar në Rusi, Ukrainë, Kaukaz dhe në Azinë Qendrore. Zotëron disa gjuhë të huaja dhe ka përkthyer në shqip vepra letrare. Qe prej vitit 2018 sherben si Ambasador i Jashtezakonshem dhe Fuqiplote i Republikes se Shqiperise ne Mbreterine e Suedise, Mbreterine e Norvegjise, Republiken e Finlandes dhe Republiken e Islandes.
Eugen Cizek (1932 - 2008) ishte një historian dhe filolog specialist rumun i filologjisë klasike, profesor në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe Letërsisë nga Universiteti i Bukureshtit, autori i librit latin- studime gjuhësore, ndër të cilat Historia e Letërsisë Latine është e shquar. Nëpërmjet gjerësisë së punës së tij, botuar në shtëpitë botuese më të mëdha botërore, Eugen Cizek është një nga mësuesit më të mëdhenj rumunë të gjuhëve klasike (veçanërisht latinisht) nga periudha e pasluftës. Në fakt, Eugen Cizek është një nga klasikët më të vegjël rumunë me reputacion ndërkombëtar. Eugen Cizek ka lindur më 24 shkurt 1932 në Bukuresht nën emrin Eugen Antoniu. Në vitin 1955 u diplomua në Fakultetin e Letrave nga filologjia klasike në Universitetin e Bukureshtit. Në vitin 1968 ai u bë doktor i shkencave në të njëjtin universitet dhe pastaj doktor i letrave të Universitetit të Lyon II. Ai u zgjodh anëtar i Akademisë së Shkencave, Letrave dhe Arteve të Lyon, të Société des Études Latines në Paris dhe më vonë një anëtar korrespondent i Akademisë së Barcelonës. Në vitin 1982 ai u nderua me çmimin ADELF të Shoqatës së Shkrimtarëve në Paris dhe, në të njëjtin vit, Akademia Rumune i dha çmimin Timothy Cipariu. Ai u largua në Bukuresht në moshën 77-vjeçare.
Harry Bajraktari ka lindur në vitin 1957, në Vranoc, Lug të Baranit, në komunën e Pejës. Familja e tij emigroi në Shtetet e Bashkuara në 1969. Harry është një zhvillues i suksesshëm i pasurive të patundshme në Nju Jork dhe Kosovë. Ai është një anëtar themelues dhe ish nënkryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptaro Amerikan (KKSHA) me seli në Uashington, DC. Ai gjithashtu themeloi dhe publikoi Illyria, gazeta shqiptaro-amerikane. Ai njihet si veprimtar i shquar i çështjes shqiptare në Amerikë.
Walid Phares (Valid Fariz) është një studiues amerikan i lindur në Liban dhe ekspert politik i krahut të djathtë. Ai ka punuar për fushatat presidenciale republikane të Mitt Romney në vitin 2012 dhe Donald Trump në vitin 2016. Ai ka shërbyer gjithashtu si komentator për terrorizmin dhe Lindjen e Mesme për Fox News që nga viti 2007 dhe për NBC nga 2003 deri 2006. Një kristian maroniti, Phares ka fituar famë për lidhjen e tij me militantët e krishterë libanezë në vitet 1980 gjatë Luftës Civile Libaneze dhe për pikëpamjet e tij kundër Islamit. “Valid Fariz është prej një kohe të gjatë ndër shkollarët më të mirë informuar të Lindjes së Mesme, popujve të atyshëm, kulturave të saj, si dhe lëvizjeve radikale atje”, thotw Senatori Xho Liberman pwr Fariz. Fariz ka botuar me dhjetëra libra, ndër të tjera “Pranvera e Humbur”, “Rvolucioni i Ardhshëm”, “Lufta e Ideve” etj.
Donald Henry Rumsfeld (i lindur më 9 korrik 1932) është një figurë politike amerikane e pensionuar dhe biznesmen. Rumsfeld shërbeu si Sekretar i Mbrojtjes nga viti 1975 deri më 1977 nën Gerald Ford, dhe përsëri nga 2001 deri në 2006 nën George W. Bush. Ai është edhe personi më i ri dhe i dyti më i vjetër që ka shërbyer si Sekretar i Mbrojtjes. Përveç kësaj, Rumsfeld ishte një kongresist amerikan tre-vjeçar nga Illinois, Drejtor i Zyrës së Mundësive Ekonomike, Këshilltar i Presidentit, Përfaqësuesi i Përhershëm i Shteteve të Bashkuara në NATO dhe Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë. Midis kushteve të tij si Sekretar i Mbrojtjes, ai ishte një biznesmen shumë i suksesshëm, duke shërbyer si CEO dhe kryetar i disa kompanive. Kur Ford humbi zgjedhjet e 1976, Rumsfeld u kthye në jetën private të biznesit, dhe u emërua president dhe CEO i korporatës farmaceutike G. D. Searle & Company. Rumsfeld ishte i njohur në qarqet e medias për sinqeritetin e tij. Në vitet e pensionit, ai botoi një autobiografi të njohur dhe të panjohur: një kujtim si dhe rregullat e Rumsfeld: Leksionet në biznes, politikë, luftë dhe jetë.
SIGAL sh.a u themelua në 22 Shkurt 1999 dhe u autorizua nga Autoriteti Mbikqyrës i Sigurimeve për kryerjen e sigurimeve jo-jetë dhe regjistruar në QKR me NUIS J91809007H. Që prej vitit 2007 Kompania operon nën emrin SIGAL UNIQA GROUP AUSTRIA sh.a dhe ofron një gamë të gjerë produktesh sigurimi për të gjitha klasat e jo-jetë. SIGAL UNIQA kryeson tregun shqiptar të sigurimeve jo-jetë duke zotëruar mesatarisht 30% të tij. SIGAL sh.a është e para kompani që tërhoqi kapitalin e huaj në tregun shqiptar të sigurimeve. Në vitin 2003 Fondi Shqiptaro-Amerikan i Ndërmarrjeve, fond i krijuar nga Departamenti i Shtetit te SH.B.A, u bë një nga aksionerët e SIGAL duke zotëruar 13.3 % të aksioneve. Në muajin Mars 2007 SIGAL sh.a. nënshkroi marrëveshjen e bashkëpunimit me një prej grupeve më të fuqishëm financiarë në Europën Qendrore dhe Lindore, UNIQA GROUP AUSTRIA. Aktualisht UNIQA është aksioneri më i madh i SIGAL UNIQA me 86.9% të aksioneve.
Roberto Savianoborn 22 Shtator 1979) është një shkrimtar, eseist dhe skenarist italian. Në shkrimet e tij, përfshirë artikujt dhe librin e tij Gomorrah (debutimi i tij që i solli famë), ai përdor letërsinë dhe raportimin hetimor për të treguar për realitetin ekonomik të territorit dhe biznesit të sindikatës së krimit të Kamorës dhe të krimit të organizuar më përgjithësisht. Pas kërcënimeve të para me vdekje të vitit 2006 të bëra nga klani Casalesi i Kamorës, një klan të cilin ai e kishte denoncuar në ekspozitën e tij dhe në piazën e Casal di Principe gjatë një demonstrimi në mbrojtje të ligjshmërisë, Roberto Saviano u vu nën një protokoll të rreptë sigurie . Që nga 13 tetori 2006, ai ka jetuar nën mbrojtjen e policisë. Pozitat e tij të guximshme kanë tërhequr lavdërime nga shumë shkrimtarë të rëndësishëm dhe figura të tjera kulturore, siç është Umberto Eco
Sean McMeekin (lindur më 10 maj 1974 në Idaho) është një historian amerikan. Ai është një specialist në historinë evropiane të fillimit të shekullit të 20-të, veçanërisht në lidhje me origjinën e Luftës së Parë Botërore, dhe rolin e Rusisë dhe Perandorisë Osmane. Ai aktualisht është Francis Flournoy Profesor i Historisë dhe Kulturës Evropiane në Bard College në upstate New York.
Sir Philip Pullman, CBE, FRSL (born 19 October 1946) is an English novelist. He is the author of several best-selling books, including the fantasy trilogy His Dark Materials and the fictionalised biography of Jesus, The Good Man Jesus and the Scoundrel Christ. In 2008, The Times named Pullman one of the "50 greatest British writers since 1945".[ In a 2004 poll for the BBC, Pullman was named the eleventh most influential person in British culture. He was knighted in the 2019 New Year Honours for "services to literature."
Paolo Cognetti (Milano, 27 janar 1978) është një shkrimtar italian. Ai filloi të studionte matematikë në universitet, por u largua për tu regjistruar në shkollën e krijimit të filmave në Milano Civica Scuola di Kinema «Luchino Visconti», ku u diplomua në vitin 1999. Ai mësoi vetë letërsinë amerikane dhe filloi të drejtojë dokumentarë në 2004.
José de Sousa Saramago, GColSE (6 nëntor 1922 - 18 qershor 2010), ishte një shkrimtar portugez dhe marrës i Nobmimit Nobel të 1998 në letërsi. Punimet e tij, disa prej të cilave mund të shihen si alegori, zakonisht paraqesin këndvështrime subversive mbi ngjarjet historike, duke theksuar faktorin teopoetik njerëzor. Në vitin 2003 Harold Bloom përshkroi Saramago si "romancierin më të talentuar të gjallë në botë sot" dhe në vitin 2010 tha se e konsideron Saramago si "një pjesë të përhershme të kanunit perëndimor", ndërsa James Wood vlerëson "tonin dallues të trillimeve të tij sepse ai rrëfen romanet e tij sikur të ishte dikush edhe i mençur, aq edhe i paditur ”.
Nikolai Alexandrovich Berdyaev (18 mars 1874 - 24 Mars 1948) ishte një filozof fetar politik dhe njëkohësisht i krishterë rus që theksoi rëndësinë ekzistenciale shpirtërore të lirisë së njeriut dhe të njeriut. Drejtshkrime alternative historike të emrit të tij në anglisht përfshijnë "Berdiaev" dhe "Berdiaeff", dhe të emrit të tij të dhënë si "Nicolas" dhe "Nicholas".
Clara Sanchez u lind më 1 mars 1955, në Guadalajara ,është një shkrimtare spanjolle. U diplomua ne filologjinë spanjolle në Universitetin Compultense të Madridit .Pasi u diplomua filloi të jepte mësim në Universitetin Nacional të Edukimit në Distancë.Në vitin 2010 Sanchez fitoi Çmimin Nadal për romanin me titullin ‘’Aroma e gjetheve te limonit’’,një thriller psikologjik
Lindur në Lushnje , Arapi studioi gjuhën dhe letërsinë shqipe në Universitetin e Tiranës nga 1990 deri në 1994. Në vitin 1993, Arapi botoi librin e saj të parë me poezi. Tre vjet më vonë, ajo u transferua në Gjermani, ku studionte gjermanisht në Këln . Po atë vit, 1996, ajo mori një bursë nga fonda Heinrich Böll dhe shërbeu si një Nderi i Nderit në Shkrim në Universitetin Iowa . Ajo u pasua nga një doktoraturë në gazetari (një burim tjetër thotë Studime Kulturore) në Universitetin e Vjenës. Në vitin 2010, ajo publikoi romanin e saj të parë, dhe gjithashtu përktheu disa tekste në gjuhën gjermane në shqip, duke përfshirë poema nga Günter Grass , Joseph Roth , Elias Canetti dhe Felicitas Hoppe . Si gazetare, Arapi ka punuar si redaktore e pavarur e radios ] për programin shqiptar të Deutsche Welle , duke shërbyer si korrespodente në Vjenë . Ajo ishte një nga 19 autorët e paraqitur në Festivalin Ndërkombëtar të Letërsisë në Berlin në 2012. Arapi banon në Bon . Ajo është e martuar dhe ka dy vajza.
Dan Brown (sqt. Den Brauni) lindi më 22 qershor 1964 në Exeter, New Hampshire. Është autor i disa librave të suksesshëm, midis të cilëve renditen Kodi i Da Vinçit dhe Engjëj dhe Djaj. Para se të merrej me shkrimin e librave ai ishte mësues i gjuhës angleze. Dan Brouni jeton dhe shkruan në Massachusetts në SHBA, ai dhe bashkëshortja e tij (Blythe) janë njohës të mirë të historisë dhe kulturës evropiane. Librat e tij karakterizohen nga tema e zbulimit të aventurave misterike, të bazuara jo gjithmonë në ngjarje dhe personazhe të vërtetë. Në shkurt 2006, Michael Baigent dhe Richard Leigh, dy nga tre autorët e librit The Holy Blood and the Holy Grail hodhën padi kundër publikuesit britanik të Kodit Da Vinci. Akuza ishte për plagjiaturë të librit dhe u hodh poshtë nga gjygji si akuzë e pabazë. Mendohet se me këtë akuzë autorët e librit The Holy Blood and the Holy Grail u munduan të bëjnë reklamë për librin e tyre, i cili pas kësaj arriti po ashtu si libri i Dan Brown rekorde në shitje. Në 2006 libri i tij Kodi I Da Vincit u xhirua nga Ron Howard me Tom Hanks në rolin kryesor dhe Ian McKellen që u shfaq më 17 maj në disa vende të botës, në ShBA më 19 maj, një pjesë e filmit u xhirua në muzeun e Luvrit.
Kenneth Martin Follett , (lindur më 5 qershor 1949) është një autor i thrilleve dhe romaneve historike që ka shitur më shumë se 160 milion kopje të veprave të tij. Shumë nga librat e tij kanë arritur renditje të lartë në listat më të mira të shitësve. Për shembull, në SH.B.A., shumë arritën pozicionin numër 1 në listën më të mirë të shitjeve në New York Times
Uwe Timm ishte djali më i vogël në familjen e tij. Vëllai i tij, 16 vjet i moshuar, ishte ushtar në Waffen SS dhe vdiq në Ukrainë në vitin 1943. Dekada më vonë, Uwe Timm iu afrua marrëdhënies së tij me babanë dhe vëllain e tij në romanin e vlerësuar kritikisht , nën hijen e vëllait tim . Pasi punoi si furrier, Timm studioi Filozofi dhe Gjermanishten në Mynih dhe Paris, duke arritur një doktoraturë në letërsinë gjermane në 1971 me tezën e tij: Problemi i Absurditetit në Punimet e Albert Camus . Gjatë studimeve të tij, Timm ishte angazhuar në aktivitete të majta të viteve 1960. Ai u bë anëtar i Unionit Studentor të Gjermanisë Socialiste dhe u shoqërua me Benno Ohnesorg . Nga viti 1973 deri në 1981 ishte anëtar i Partisë Komuniste Gjermane . Tre herë Timm është thirrur si shkrimtar-vendbanim në disa universitete në vendet që flasin anglisht: në 1981 në Universitetin e Warwick , në 1994 nëSwansea dhe në 1997 në Universitetin e Washington në St. Louis . Ai gjithashtu ka qenë pedagog në universitete në Paderborn, Darmstadt, Lüneburg dhe Frankfurt.
I rritur në Cleveland, Ohio , Doerr mori pjesë në Shkollën Universitare aty pranë, ku u diplomua në 1991. Ai më pas u diplomua në histori në Bowdoin College në Brunswick, Maine , ku u diplomua në 1995, dhe fitoi një MPJ nga Bowling Green State University Libri i parë i botuar i Doerr ishte një koleksion i tregimeve të shkurtra të quajtur Shell Collector (2002). Shumë nga tregimet zhvillohen në Afrikë dhe Zelandën e Re, ku ai ka punuar dhe jetuar. Ai shkroi një libër tjetër me tregime të shkurtra të quajtur Memory Wall(2010). Romani i tij i parë, Rreth Grace , u botua në vitin 2004. Atëherë Doerr shkroi një kujtim, Katër stinët në Romë , i cili u botua në 2007. Romani i dytë i Doerr, Të gjithë dritën që ne nuk mund të shohim , i vendosur në Francën e okupuar gjatë Luftës së Dytë Botërore , u botua në vitin 2014. Ai mori një vlerësim kritik të rëndësishëm dhe ishte një finalist për cmimin Kombëtar të Librit për Fiction . Libri ishte një bestseller i New York Times dhe u emërua nga gazeta si një libër i shquar i vitit 2014. Ajo fitoi cmimin Pulitzer për Fiction në 2015. Ishte kandidat për çmimin letrar të Paqës Letrare në Dayton 2015 Fiction dhe fitoi cmimin e Librit të Shoqatës së Bibliotekave në Ohajo 2015 për Fiction.
Gjergj Zheji (1926 - Tiranë, 10 qershor 2010) ka qenë arsimtar, përkthyes, redaktor, studiues i vargëzimit dhe folklorit, pedagog dhe rektor. Punoi si mësues në gjimnazin "Petro Nini Luarasi", redaktor në sektorin e kritikës të revistës "nëntori"[3] pranë Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve. Më pas si libretist në TOB. Nis të punojë si pedagog në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë, si pedagog dhe rektor i Akademisë së Arteve të Bukura. Themeloi shtëpinë botuese "Plejad" me Ndriçim Kullën.
Ivan Andreyevich Krylov ( Rusisht : Ива́н Андре́евич Крыло́в ; 13 shkurt 1769 - 21 nëntor 1844) është fabulisti më i njohur i Rusisë dhe mbase më epigrafik nga të gjithë autorët rusë. Dikur një dramaturg dhe gazetar, ai zbuloi vetëm zhanrin e tij të vërtetë në moshën 40 vjeç. Ndërsa shumë nga fabulat e tij të hershme bazoheshin lirshëm në bazat eEzopit dhe La Fontaine , fabulat e mëvonshme ishin punë origjinale, shpesh me një prirje satirike .
Reshat Arbana lindi më 15 shtator 1940 në Tiranë, Shqipëri. Ai është një aktor teatri dhe filmi. Një nga aktoret më popullorë të kinemas shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar që nga viti 1963. Pasi i kreu studimet në shkllën e lartë për aktorë “Aleksander Moisiu”, pranë Teatrit Kombëtar në Tiranë, më 1968, filloi punë në Radio Tirana. Nga viti 1977 e deri sa doli në pension ishte aktor i Teatrit Kombëtar të Tiranës. Ndër rolet më të spikatura në film: Samiu tek Fije që priten 1976, Prefekti tek Gjeneral gramafoni 1978, Bimbashi tek Liri a vdekje 1979, Isa Boletini tek Nëntori i dytë 1982, Ahmeti tek Dora e ngrohtë 1983, Adnani tek Hije që mbeten pas 1985, Aliu tek Binarët 1987, Emili tek Rikonstruksioni 1988, Kuke Memini tek Balada e Kurbinit 1990. Për rolet e Dajlan Beut tek Kush vdes në këmbë 1984 dhe Kryetarit të Këshillit tek Kur hapen dyert e jetës 1986 ka fituar Medalionin e Festivalit të Filmit më 1985 e 1987. Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar me rolin e protagonistit në dramën Streha e të harruarve. Më 7 tetor 2011 Presidenti i Republikës, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: "Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me vlera të reja kulturën kombëtare.” Më 26 nëntor 2011 në koncertin "Nëntori II" organizuar në kuadrin e javës së kulturës shqiptare me rastin e 99 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, Shoqata shqiptare në Parma të Italisë "Scanderbeg" i dorëzoi çmimin "Skënderbeu - Diaspora shqiptare në Itali" zotit Reshat Arbana të akorduar në emër të 24 shoqatave dhe subjekteve në Itali me motivacionin: Për personalitetin e jashtëzakonshëm, cilësinë artistike dhe frymëzimin me të cilin ka interpretuar role, histori, ngjarje, duke i pasuruar me humanizmin dhe kulturën që e karakterizon përherë. Çmimi ju dorëzua nga përgjegjesi i organizimit të shoqatës "Scanderbeg Parma" zoti Durim Lika.
Eoin Colfer lindi në Wexford , Irlandë. Ai u njoh në mbarë botën në 2001, kur u botua libri i parë Artemis Fowl dhe u bë bestselleri në New York Times , siç vazhdoi edhe me tej.Ndër veprat e tjera të tij të njohura janë Half Moon Investigations , The Wish List , The Supernaturalist , dhe një seri Legends të Eoin Colfer. Në Janar 2008, Colfer publikoi një libër të titulluar Airman , një tjetër nga best sellerat . Deri më tani, më shumë se gjysma e librave të tij kanë arritur në listën e New York Times të paktën një herë.
Emanuele Trevi ( Romë , 7 janar 1964 ) është një kritik dhe shkrimtar letrar italian . Bir i psikanalistit Jungian Mario Trevi , ai është redaktor dhe autor i eseve dhe romaneve. Ai debutoi në fiction në 2003 me I cani del nulla , lëshuar në Einaudi Stile Libero .
Clive Staples Lewis (29 nëntor 1898 - 22 nëntor 1963) ishte një shkrimtar britanik dhe teolog i thjeshtë . Ai mbajti poste akademike në letërsinë angleze në Universitetin e Oksfordit ( Kolegji Magdalen , 1925-1954) dhe ne Universitetin e Kembrixhit ( Magdalene College , 1954–1963). Ai është më së miri i njohur për veprat e tij të trillimeve, veçanërisht Letrat e Vidhave , Kronikat e Narnisë dhe Trilogjinë Hapësinore , si dhe për apologjetikën e tij jo-fiktive të krishterë, të tilla si Mere Christianity , Miracles , and the Problem of Pain . Lewis shkroi më shumë se 30 libra të cilat janë përkthyer në më shumë se 30 gjuhë dhe kanë shitur miliona kopje. Librat që përbëjnë Kronikat e Narnisë janë shitur më së shumti dhe janë popullarizuar në skenë, TV, radio dhe kinema. Shkrimet e tij filozofike citohen gjerësisht nga apologjetët e krishterë nga shumë emërtime.
Fabio Geda lindi në 1972 në Torino, ku dhe jeton. Pas një diplome në Shkencat e Komunikimit, për një dekadë, ai punoi si arsimtar për shërbimet sociale. Një përvojë që, në një farë mënyre, ka derdhur në prodhimin e tij letrar. Që nga debutimi i tij në 2007 me pjesën tjetër të udhëtimit që qëllova te Indianët , Geda përqendrohet në histori, në fakt, tek djemtë. Puna e tij e parë tregon për një djalë rumun që udhëton nëpër Evropë në kërkim të gjyshit të tij, një artist rruge dhe babait të tij, i burgosur në Rumani. Eshtë përkthyer në frëngjisht, gjermanisht dhe rumanisht. Një vit më pas ai boton, përsëri për Instar, sekuencën e saktë të gjesteve. E vendosur në një komunitet strehimi për të mitur, ajo sheh jetën e dy të ftuarve Marta dhe Corrado të kryqëzuar me ata të arsimtarëve Elisa dhe Ascanio. Në vitin 2010 është koha eNë det ka krokodilë me Baldini Castoldi dhe Dalai. Historia e vërtetë e Enaiatollah Akbari, ende një fëmijë I cili shpëtoi nga Afganistani dhe zbarkoi, pas një udhëtimi të gjatë dhe të trazuar, në Torino.
Jean Edith Camilla Läckberg Eriksson (lindur më 30 gusht 1974) është një shkrimtare suedeze e krimeve . Që nga fillimi i vitit 2010, puna e saj është përkthyer në të paktën 40 gjuhë në 60 vende. Läckberg lindi në Fjällbacka , Bohuslän dhe filloi të shkruante në moshë të re. Vepra e saj e parë e botuar u quajt " Tomten ". Pasi u diplomua në Universitetin Gothenburg me një diplomë në Ekonomi, ajo u transferua në Stokholm , ku ajo punoi si ekonomiste para se të fillonte të shkruante fiction.
Shkrimtare shqiptare. Ka lindur në qytetin e Bajram Currit (Tropojë) dhe është diplomuar për mjekësi dhe vazhdon fakultetin juridik. Romanet e saj, që në fillimet e botimit prej vitit 1996, kanë gjetur lexuesin e tyre të të gjitha moshave. Fabula, tematika, stili i veçantë, mënyra e trajtimit të problematikes, zgjidhja e intrigës në një mënyrë tjetër, sinqeriteti dhe origjinaliteti i zgjidhjes së konflikteve në romanet e veta e bëjnë atë të afërt dhe të dashur për lexuesin.
Lindi në 20 Shtator 1944 ne Korçë. Është shkrimtar bashkëkohor shqiptar, dhe përkthyes. Ai kreu shkollën fillore dhe të mesme në Korçë kurse studimet universitare në Tiranë. Nasi Lera njihet si prozator. Ka botuar vëllime me tregime, novela dhe romane. Nasi LERA ka bere të njohur në gjuhën shqipe shumë autorë të huaj me përkthimet e tij.
Ajo u diplomua në biologji në 1999 dhe më vonë në shkencat e komunikimit në 2009 . Romani i saj i parë me titull Mbi karrigen e gabuar është botuar në vitin 2010 nga botuesi Morellini . Në vitin 2012 Anydo përdorim prej jush është botuar nga Giunti dhe në shkallë disa javore renditja e librave më të shitur . Romani Mos u largo fitoi çmimin e qytetit Rieti 2014. Në Dhjetor 2015 romani i saj i parë, Në karrigen e gabuar , fitoi çmimin Special "Fortunato Seminara" në Rhegium Julii. Në Mars 2017 ajo boton me botuesin Sperling dhe Kupfer L'amore addosso dhe me Mondadori në tetor të po këtij viti ajo publikoi romanin e saj të parë për fëmijë Il cacciatore di sogni, historinë e Albert Bruce Sabin të parë përmes syve të një adoleshenti.
Sir Ahmed Salman Rushdie FRSL (lindur më 19 qershor 1947) është një novelist britanik dhe eseist britanik . Romani i tij i dytë, Fëmijët e mesnatës (1981), fitoi Bookmimin Booker në 1981 dhe u vlerësua si "romani më i mirë i të gjithë fituesve" në dy raste të ndara, duke shënuar 25 dhe 40-vjetorin e çmimit . Pjesa më e madhe e trillimit të tij është vendosur në nënkontinentin Indian . Ai kombinon realizmin magjik me trillimin historik ; puna e tij ka të bëjë me lidhjet e shumta, ndërprerjet dhe migrimet midis civilizimeve lindore dhe perëndimore .
Lindi në fshatin Leusë pranë Përmetit. Studimet e para i mori në vendlindje, të mesmet në Liceun frëng të Korçës deri më 1929 kur e përfundoi. Vijoi shkollimin e lartë në Francë për drejtësi, me anë të një burse shtetërore. Pas kthimit në atdhe punoi si mësues në Korçë, Elbasan dhe Tiranë; shumë shpejt do të shfaqte prirje për letërsi e gazetari.
Naim bej Frashëri i njohur më së shumti si Naim Frashëri (Frashër, 25 maj 1846 - Stamboll, 20 tetor 1900) ka qenë poet dhe shkrimtar shqiptar, një nga përfaqësuesit më të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe figura qendrore e letërsisë së Rilindjes. Për së gjalli u pagëzua "apostull i shqiptarizmës" dhe "bilbil i gjuhës shqipe". Vepra poetike e Naimit vuri bazat e letërsisë kombëtare dhe luajti rol të rëndësishëm në zgjimin e vetëdijes atdhetare. Naimi i këndoi mallit e dashurisë për atdhe, krenarisë kombëtare dhe të kaluarës së lavdishme të shqiptarëve.
U lind në Sheper të Zagorisë,[2] i biri i Harito Zakos, një tregtari duhani i cili punonte në Kavalë dhe Egjipt. Andon Zako, i njohur më vonë me emrin letrar Çajupi marrë nga emri i një mali në krahinën e Zagorisë,[3] mori mësimet fillore në shkollën greke në Nivan të Zagorisë.[4] Më 1882 u vendos në Aleksandri, ku studjoi frëngjisht për pesë vite tek Sainte Catherine des Lazaristes.[4] Gjatë qëndrimit të tij në Aleksandri u takua me mjaft avoketër të huaj, që i dhanë bindjen të vazhdonte studimet për jurisprudencë në Zvicër,[5] ku Çajupi shkoi më 1887 dhe vazhdoi studimet për pesë vite në këtë disiplinë. Atje takoi bashkëshorten e tij të ardhshme, Eugjeninë, me të cilën pati një djalë, Stefanin. Nga viti 1892 vdiq Eugjenia, që për të qe humbje tragjike.[4] Patriotë të kolonisë shqiptare në Egjipt homazhe në varrin e Andon Zako Çajupit në Kajro në 21 vjetorin e vdekjes (11 korrik 1930-11 korrik 1951).Në këtë përkujtim veprimtari i shquar për çështjen kombëtare shqiptare,patrioti lushnjar Qerim Haxhiu mbajti një fjalim mbi jetën dhe veprën e Andon Zako Çajupit. U kthye në Egjipt ku iu përkushtua lëvizjes kombëtare, duke u bërë një ndër figurat qendrore të kolonisë shqiptare në atë vend.[2] Në Kajro, ku u vendos për gjithnjë, punoi për një farë kohe si avokat.[4][2] Karriera juridike mori fund për shkak të një gabimi strategjik që bëri duke mbrojtur një shoqëri franceze kundër interesave të princit të Egjiptit, më pas iu përkushtua letërsisë.[4] Nga fundi i shek. XIX mori pjesë gjallërisht në lëvizjen patriotike shqiptare dhe mbajti krahun e saj më të përparuar. Në rrethet e gjera atdhetare u bë i njohur me një artikull që shkroi në kuadrin e diskutimit rreth çështjes së alfabetit në të cilin doli kundër adoptimit të alfabetit grek për gjuhën shqipe. Më 1909 botoi shkrimin e njohur Klubi i Selanikut, një pamflet dërrmues kundër armiqve të brendshëm të lëvizjes kombëtare shqiptare. Patriotizmi i flaktë dhe qëndrimi i prerë ndaj pushtuesve të huaj, e nxorën Çajupi në krye të patriotëve që vepronin në Egjipt. Më 1919 u zgjodh kryetar i shoqërisë "Vëllazëria" me qendër në Kajro. Qe frymëzuesi dhe njëri nga hartuesit e memorandumit që shqiptarët e Egjiptit i dërguan Konferencës së Paqes më 1919 në mbrojtje të tërësisë territoriale të Shqipërisë. Më 1920 themeloi "Shoqërinë e Miqve", e cila në vitin 1928 e ngriti zërin kundër shpalljes së monarkisë nga Ahmet Zogu. Veprat. • Baba Tomorri që ndahet në tri pjesë: dashuria, atdheu dhe përralla të vërteta dhe të rreme' (Kajro, 1902) • Dhjata e vjetër e shfaqur ose Baba Musa lakuriq - satirë • Burri i dheut - tragjedi (1908) • Pas vdekjes - komedi • 14 vjec dhëndër -komedi
Kristo Frashëri ishtë djali i parë i patriotit dhe rilindasit Anastas Frashëri dhe i Evdhoksi Tole-Ogrenit dhe rrjedh kështu prej njërës nga dinastitë e familjeve të Frashërit. I pagëzuar në kishën e Shën Triadhës së Fanarit në Stamboll, pati si kumbar Dhimitër Nolin, vëllain e peshkopit Fan Noli. Më 1940 ka qenë pjesë në Grupin Komunist të të Rinjve, gjë për të cilën figuronte edhe në një "studim të grupeve antiparti" të Drejtorisë së Sigurimit të Shtetit më 1964.[1] Më 19 prill 1943 figuron si ilegal në listën e të akuzuarve të gjyqtarit hetues major Sartorio Gresertenti.[2] Frashëri ka një prodhimtari shkencore që mbulon një periudhë 70-vjeçare. Që nga viti 1938, kur ka botuar shkrimin e tij modest mbi Jeronim de Radën, ka botuar me dhjetëra artikuj studimorë, referate historike, vëllime dokumentare dhe monografi shkencore, që trajtojnë pa përjashtim ngjarje, personalitete dhe procese të historisë së Shqipërisë. Ka trajtuar temat nga historia politike, zhvillimi ekonomik, probleme shoqërore, mendimi filozofik dhe lëvizja kulturore shqiptare. Ndër to janë sprovat për të ndriçuar mjegullnajën shqiptare gjatë Mesjetës së hershme, rendin feudal mesjetar në viset shqiptare, formacionet shtetërore mesjetare, shqiptarët në Betejën e Kosovës (1389), figurën e errët të Musa Arvanitasit, tiparet e regjimit feudal turk në Shqipëri, jetën kulturore shqiptare gjatë shekujve të sundimit osman, Rilindjen Kombëtare Shqiptare, luftën çlirimtare të Vlorës, zhvillimin e ekonomisë së tregut gjatë shekujve XIX-XX, jetën dhe veprimtarinë e Pjetër Bogdanit, Sami Frashërit. Spikatin punimet shkencore të botuara pas vitit 1990, si: “Lidhja e Prizrenit 1878-1881” (Tiranë, 1997); “Gjergj Kastrioti Skënderbeu. Jeta dhe vepra” (Tiranë, 2002); “Historia e Tiranës” (Tiranë, 2004); “Historia e lëvizjes së majtë në Shqipëri” (Tiranë, 2006); “Skënderbeu në burimet dokumentare shqiptare në shek. XV” (Tiranë, 2005); “Identiteti kombëtar i shqiptarëve” (Tiranë, 2006); “Historiografia shqiptare në tranzicion” (Tiranë, 2006); “Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë, 28 nëntor 1912” (Tiranë, 2008); “Historia e qytetërimit shqiptar” (Tiranë, 2008).
Punti fitoi një diplomë në Filologjinë Romance në 1991, dhe që nga atëherë ka punuar për botues të ndryshëm (Edicions 62, Quaderns Crema, Columna Edicions) nëpër media të ndryshme ( El País , El Periódico de Catalunya ) Karriera e tij si autor filloi me botimin e dy librave me tregime të shkurtra: Pell d'Armadillo (1988, fitues i Premi de la Crítica Serra d'Or), dhe Tristos Animals (2002). Më parë, ai kishte përkthyer veprat e autorëve të tjerë, përfshirë Paul Auster , Daniel Pennac dhe Amélie Nothomb . Në vitin 2006, Punti shërbeu si redaktor i Quadern , një shtesë letrare e botuar nga gazeta El País. Në vitin 2010, Puntí publikoi perdudet e Maletes , të cilat morën disa çmime ( Crítica de la narrativa catalana , Lletra d'Or , Premi Llibreter ) dhe është përkthyer në 16 gjuhë. Në vitin 2011, ai botoi Els Castellans , një vëllim që përfshin artikuj të botuar më parë në revistën Katalanase L'Avenç . Në vitin 2006, Ventura Pons drejtoi filmin Kafshët e plagosura , të përshtatur nga libri i Punti 's Animals tristos ( Kafshët e trishtuara ). Në vitin 2014, Punti mori një bursë nga Qendra Cullman për shkrimtarët. Bursa i dha mundësinë që të kalonte një vit duke përfunduar studimet në Bibliotekën Publike të New York , në përgatitje të një romani të bazuar në figurën e Xavier Cugat .
Djali i Edvige dhe Antonio Vitali, të dy punonjës të bashkisë, ai u lind dhe u rrit në Bellano , në bregun lindor ("Lecco") të liqenit të Komos , i pari nga gjashtë vëllezërit. Nëna Edvige vdes kur Vitali është shtatëmbëdhjetë vjeç dhe babai ndihmohet në kujdesin e fëmijëve nga tre motrat . Pasi ndoqi atë që ai e quan "shkolla e mesme shumë e rreptë Manzoni" në Lecco , ai heq dorë nga prirjet e tij drejt gazetarisë dhe, për të kënaqur aspiratat e të atit, ai u diplomua në mjekësi në Universitetin Shtetëror të Milanos në 1982 . I martuar me Manuelën, nga i cili kishte djalin e tij Domenico. Ai gjithmonë ka jetuar në qytetin e tij të lindjes dhe, përkundër deklaratave të bëra në vitin 2008 , ai la profesionin e mjekësisë në vitin 2014 për t'iu përkushtuar shkrimit
Besa Myftiu ka lindur në Tiranë. Ajo është e bija e shkrimtarit disident Mehmet Myftiu. Shkollën fillore, të mesme dhe studimet e larta i ka kryer në Tiranë. Pas një pune disavjeçare si pedagoge në Institutin e lartë pedagogjik të Elbasanit, Myftiu punoi si gazetare në revistën “Skena dhe ekrani”. Ka shkruar skenarin e filmit televiziv “Unë e dua Erën”, më 1991. Në vitin 1992 largohet nga Shqipëria për në Zvicër. Jep mësim në Universitetin e Gjenevës në Fakultetin e Shkencave Pedagogjike. Shkruan në gjuhën frënge dhe është autore e vëllimit poetik “Des amis perdus” botuar në dy gjuhë; e romaneve “Ma Légende” (L’Harmattan, 1998, me parathënie të Ismail Kadaresë), “Confessions des lieux disparus” (Editions de l’Aube, 2008, me parathënie nga Amelie Nothomb), i cili u botua në shqip me titullin « Rrëfime nga vendet e harruara »., dhe “Amours au temps du communisme” (Fayard, 2011); e përmbledhjes me tregime “Le c ourage, notre destin” (Editions Ovadia, 2007)
Hillary Diane Rodham Clinton e lindur më 26 tetor 1947 është ish-Sekretare e Shteteve të Bashkuara, senatore amerikane, dhe Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara nga 1993 deri në 2001. Gjithashtu, ajo ka qenë kandidatja e parë femër e nominuar nga një parti mazhorante(demokratike)si dhe e vetmja Zonjë e Parë që kandidon për post publik. Nga viti 2009 deri në vitin 2013, ajo ishte sekretarja e 67-të e SHBA, duke qenë nën presidencën e Barack Obamës. Ajo përfaqësoi herët Nju Jorkun në Senatin amerikan gjatë vitit (2001-2009). Gjithashtu, si gruaja e Presidentit Bill Clinton, ajo ka qene Zonja e Parë nga viti 1993 deri në vitin 2001 Në zgjedhjet e vitit 2008, brenda partisë,Clinton ishte një kandidate kryesore për zgjedhjet presidenciale. Zonja Clinton është e admiruar në gjithë botën, dhe jo vetëm brenda SHBA.
Oriana Fallaci (29 qershor 1929[1] - 15 shtator 2006) ka qene një gazetare, shkrimtare, dhe intervistuese politike Italiane. Fallaci, një partizane gjate Luftës se Dyte Botërore ka pasur një karriere të gjatë dhe shumë të suksesshme gazetareske. Ajo intervistoi shume liderë te njohur te botes si dhe njerëz te tjerë te famshëm si Dalai Lama, Henry Kissinger, Shahun e Iranit, Ayatollah Khomeini, Willy Brandt, Zulfikar Ali Bhutto, Walter Cronkite, Muammar al-Gaddafi, Federico Fellini, Sammy Davis Jr, Nguyen Cao Ky, Yasir Arafat, Indira Gandhi, Alexandros Panagoulis, Arqipeshkvin Makarios III, Golda Meir, Nguyễn Văn Thiệu, Haile Selassie, Sean Connery dhe Lech Walesa. Pas daljes në pension, ajo ju rikthye vëmendjes se opinionit publik pasi shkroi një sere artikujsh e librash kritike ndaj Islamit dhe Arabeve te cilët krijuan mbështetje si dhe kritika e akuza racizmi dhe mostolerance.
Lindur në Hermoupolis , kryeqytetin e ishullit të Siros , në një familje me aristokratë të pasur nga Chios - të cilët kishin ikur nga ishulli pas masakrës së popullsisë së saj nga osmanët në 1822 - ai kaloi pjesën më të madhe të rinisë së tij jashtë vendit. Rhoides ishte erudit dhe në një moshë të re kishte zotëruar jo vetëm gjuhët e Evropës kontinentale, por edhe greqishten e lashtë dhe latinishten . Vitet e hershme të rinisë i kaloi në Xhenova të Italisë në kohën e Revolucioneve të 1848 në shtetet italiane dhe revoltën e Xhenovës . Ai studioi histori , letërsi dhe filozofi në Berlin , dhe më vonë në Iasi , Rumani , ku babai i tij tregtar kishte transferuar qendrën e veprimtarive të tij të biznesit. Duke iu bindur një dëshire prindërore, ai u transferua në Athinë , ku shtypi përkthimin e Itinéraires të Chateaubriand . Më 1860, pas një qëndrimi të shkurtër në Egjipt , ai vendosi të jetojë dhe të qëndrojë përgjithmonë në Athinë . Më vonë në jetën e tij, ai do të bëhej shumë i varfër, veçanërisht me falimentimin e biznesit të familjes dhe vetëvrasjen pasuese të vëllait të tij të dashur Nikollës. Ai shfrytëzoi vitet e tij të fundit duke punuar si kurator për Bibliotekën Kombëtare të Greqisë . Por, edhe nga ky pozicion ai u pushua nga puna në vitin 1902, kur u fut në një mosmarrëveshje politike me qeverinë. Rhoides vuajti gjatë gjithë jetës së tij nga një problem serioz i dëgjimit, i cili përfundimisht dëmtoi ndjenjën e tij deri në shurdhim.
Maurois lindi në 26 korrik 1885 në Elbeuf dhe u arsimua në Lycée Pierre Corneille në Rouen , [1] të dy në Normandi . Një anëtar i familjes Javal , Maurois ishte djali i Ernest Herzog, një prodhues hebre i tekstilit dhe bashkëshortja e tij Alice Lévy-Rueff. Familja e tij kishte ikur nga Alsace pas Luftës Franko-Prusiane të viteve 1870–71 dhe u strehua në Elbeuf, ku ata zotëronin një mulli leshi. [2] Siç është cekur nga Maurois, familja solli tërë forcën e tyre të punës Alsatian me vete në mullirin e zhvendosur, për të cilin gjyshi i Maurois u pranua në Legjionin e Nderit sepse kishte "shpëtuar një industri franceze". [3] Kjo prejardhje familjare pasqyrohet në Maurois '' Bernard Asknay '- historia e një veterani të ri të Luftës së Parë Botërore me prirje artistike dhe intelektuale që tërhiqet, shumë kundër dëshirës së tij, për të punuar si drejtor në mullirin e tekstilit të gjyshit të tij - karakter i cili ka qartë elemente autobiografike. [4] [5] Gjatë Luftës së Parë Botërore ai u bashkua me ushtrinë franceze dhe shërbeu si përkthyes dhe më vonë si oficer ndërlidhës me ushtrinë britanike . Romani i tij i parë, Les silences du kolonel Bramble , ishte një histori e mençur dhe shoqërore realiste e asaj përvoje. Ishte një sukses i menjëhershëm në Francë. Wasshtë përkthyer dhe u bë popullor në Mbretërinë e Bashkuar dhe vendet e tjera që flasin anglisht si Silent of Colonel Bramble . Shumë prej veprave të tjera të tij janë përkthyer edhe në anglisht, [6] pasi ato shpesh merreshin me njerëz britanikë ose me tema, siç janë biografitë e tij të Disraeli , Bajron , dhe Shelley .
Demir Gjergji eshte poet i cili nisi te shkruaj qe ne vitet '70, autor i nje sere vellimesh poetike dhe gazetar i Radio Tirana. Vargu i tij shquhet per lirizem te thelle dhe metafora goditese
Maks Velo kishte lindur në Paris, më 31 gusht të vitit 1935. Pas lindjes së tij, familja Velo u kthye përsëri në Shqipëri, në qytetin e Korçës, ku Maksi ka kaluar edhe fëmijërinë. Vendi i origjinës së prindërve ishte Dardha. Pasi mbaron gjimnazin, ai vazhdon studimet pranë Institutit Politeknik, në degën e Inxhinierisë së Ndërtimit. Më pas specializohet për arkitekturë dhe në vitin 1960 merr pjesë në projektimin e parë që u bë në Tiranë. Ka punuar më tej pranë byrosë së projektimit të Tiranës. Pastaj, vitet '78-'79 përkojnë edhe me periudhën më të vështirë të jetës së tij, pasi gjatë kësaj kohe, ai arrestohet dhe dënohet me dhjetë vjet burg. Maks Velo ishte autor i një sërë botimesh si: "Kokëqethja", "Palltoja e burgut", "Thesi i burgut", "Paralele për arkitekturën", "Kohë antishenjë", "Jeta ime në figura " etj. Si artist, ai krijoi në disa gjini të artit: pikturë, prozë, poezi, publicistikë sikundër ishte i angazhuar në çështje të aktualitetit shqiptar. U nda nga jeta në Tiranë në 7 maj 2020. [1] [2]
Alketa Dervishaj lindi më 19 mars 1980 në Mallakastër ku dhe mori mësimet e para. Më pas vazhdoi gjimnazin e përgjithshëm në shkollën "Dervish Hekali" Ballsh. Ne vitin 2006 mbaroi studimet për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin "Eqrem Çabej", Gjirokastër.   Alketa Dervishaj është shkrimtare për fëmije dhe të rritur. Veprat e saj jane: "Princesha Kaltërinë" përrallë, Tiranë 2007. "Mbretëria e trëndafilave" përralla, Tiranë 2009. "Çadrat fluturuese" përralla, Tiranë 2010. "Cirku i Yjeve", përralla, Tiranë 2012. "Dedikuar ty" poezi, Tiranë 2013. "Dy Mbreteri" përralla, Tiranë 2015. "Kërkuesi i thesareve" përrallë, Tiranë 2015. "A" poezi, Tiranë 2015. "E pastreha e dashurisë" poezi, Tiranë 2016. "Përralla" përmbledhje e vëllimeve me përralla, Prishtinë 2017. "Poezi" përmbledhje e vëllimeve me poezi, Prishtinë 2017. "Alketa në dy pamje" analizë e veprave letrare, Prishtinë 2017.   Në vitin 2015, Shoqata e Letërsise për Fëmijë e Të Rinj, i jep "Çertifikatë Mirënjohjeje" për kontributin në letërsinë artistike.   Alketa Dervishaj është fituese e konkurseve letrare, në Ministrinë e Kulturës Maqedoni, për botimin e tre librave me përralla: "Çadrat fluturuese" "Dy mbretëri" "Mbretëria e Trëndafilave".
Madeleine Albright Madeleine Korbel Albright lindur më 15 maj 1937 - është femra e parë në postin e sekretarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, politikane dhe diplomate amerikane. Madeleine Albright është ish sekretarja e parë femër dhe njëherit e 64-ta, e nominuar nga presidenti i atëhershëm Bill Clinton dhe e konfirmuar si e tillë nga senati me 99 vota për dhe 0 kundër. Ajo ishte në postin e sekretares së Shteteve te Bashkuara të Amerikës nga 23 Janari i vitit 1997 deri me 20 Janar te vitit 2001. Ajo ka kontribuar për lirinë e Kosovës gjatë viteve të veshtira të luftës dhe për ta shpërblyer Shteti i Kosovës e ka nderuar me Medaljen e Artë të Lirisë.
Yves Derai-,45 vjec,reporter ne Nouvel Economiste ku trajton politiken e brendshme ,ka botuardy vepra mbi paraardhesit e Nikolas Sarkozisë,Fransua Miteranin dhe Zhak Shirakun.Ai drejton gjithashtu Editions du Moment.
Kadare (lindur në Gjirokastër, më 28 Janar 1936) është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe ese. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri, fillimisht poezi, me të cilat u bë i njohur, e më pas edhe prozë, duke u bërë prozatori kryesor shqiptar. Deri më sot veprat e tij janë përkthyer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke qenë kështu përfaqësues kryesor i letërsisë shqipe nëpër botë. Në vitin 1996 Kadare u bë anëtar i përhershëm i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike në Francë. Në vitin 1992 u vlerësua me Prix Mondial Cino Del Duca; më 2005 fitoi Man Booker International Prize, më 2009 çmimin "Prince of Asturias Awards" për Artet, kurse në vitin 2015 Çmimin Jeruzalem, e më 2016 presidenti francez ia ndau titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”. Viteve të fundit, ai e ndan kohën e tij mes Francës dhe Shqipërisë. Kadare njihet si shkrimtar i cili në veprat e tij në mënyrë të qëllimshme u shmang nga realizmi socialist, dhe si i tillë veprat e tij u përkthyen dhe u lavdëruan nga kritikët dhe lexuesit anembanë botës. Ai krijoi një vepër me karakter universal por që rrënjët i ka thellë në tokën shqiptare.Kadare konsiderohet nga disa si një nga shkrimtarët dhe intelektualët më të shquar evropianë të shekullit të 20-të, si dhe një zë universal kundër totalitarizmit
Flori slatina u lind ne Pogradec me 5 Mars 1971.U diplomua ne Universitetin e Tiranës ,në fakultetin e gjuhëve të huaja dega frëngjisht më 1993.Nga viti 1997 punon si gazetar në gazetën “55”
Janis Ricos (1909 – 1990) nuk është aspak i panjohur për lexuesin shqiptar. Një pjesë e madhe e veprave të tij poetike, janë sjellë në gjuhën shqipe gjatë një periudhe të rëndësishme kohore, gati pa ndërprerje, me pikënisje librin “Mëhallat e botës”, përkthyer nga Spiro Çomora, më 1961. Ajo çka e bën të dashur poezinë e Ricosit për përkthyesit shqiptarë, është fqinjësia me Greqinë, fryma e majtë e poezive, larmia e tematikave të tij, lirizmi mallëngjyes dhe bashkërenditja krahas poetëve më të njohur botërorë. Ricosi është ndër poetët grekë më të përkthyer dhe bashkë më dy nobelistët grekë, Odhiseas Elitis dhe Jorgos Seferis, përbën poetin e tretë grek, i cili ishte në prag të Nobelit, por që për shkak të frymës së theksuar politike të poezisë së tij, mbetet “nobelisti i panominuar”. Por, porsi poetët, Pablo Neruda (1953), Bertolt Brecht (1954), Luis Aragon (1957), Kostas Varnalis (1959) dhe piktori Pablo Pikaso (1962), Ricosi, do marrë në vitin 1977, “Çmimin Ndërkombëtar të Paqes Lenin”, i cili ishte çmimi më madhor i Bashkimit Sovietik dhe ekuivalenti i Nobelit.
Ina Vëllçanova është gazetare, shkrimtare, producente e përkthyese. Diplomuar për filologji të gjuhës bullgare në Universitetin e Sofjes St. Kliment Ohridski, karrierën profesionale ia ka kushtuar artit të audio-dramës. Për një kohë të gjatë ka punuar në Departamentin e Dramës të Radios Kombëtare Bullgare. Produksionet e saj audio kanë fituar Croatian Grand Prix Marulic më 1998, Prix Europa në Berlin, më 1998, dhe çmime të tjera të rëndësishme në Sofje. Vëllçanova është tashmë shkrimtare e njohur, me tri romane të botuara. Romani i saj i parë, The Sinking of Sozopol, shërbeu si skenari i filmit me të njëjtin titull më 2013; më 2014 fitoi çmimin kombëtar Golden Rose për këtë skenar dhe më 2015, filmi fitoi çmimin The Best Foreign Film në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Nju Jork dhe çmimin Best Ensemble Cast në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Milano. Më 2016, mori çmimin Grand Prix në Festivalin e Pavarur të Filmit në Pragë.
Vassilis Vassilikos ka lindur në Kavallë. Studioi për Drejtësi në Universitetin Aristoteli të Selanikut e më pas për Regjisurë Televizive në Jalë dhe në School of Radio & Television në Nju Jork. Shkrimtar nga viti 1953 dhe gazetar nga viti 1963. Zëvendësdrejtor i Përgjithshëm i ?R? 1981-’84; këshilltar bashkiak në Athinë 1994-’96, 2014-‘15; ambasador i Greqisë në UNESCO 1996-2004. Anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Grekë, i Shoqatës së Autorëve dhe Kompozitorëve Dramatikë. Është nderuar me titullin Komandor i Arteve dhe i Letrave të Republikës Franceze. Doktor Honoris Causa në Universitetet e Patrës, të Thesalisë dhe të Kapodistrias të Athinës. Librat (1953-1966): “Rrëfimi i Jasonit”, “Viktima të Paqes”, “Kujtime nga Hirona”, trilogjia “Gjethja”-“Pusi”-“Grahma” (fitues i Çmimit Kosta Urani), “Mitologjia e Amerikës”, “Fotografitë”, “Jashtë mureve”, “Z” (film i regjisorit Kosta Gavras). Gjatë viteve të mërgimit në Paris, Romë, Berlin (1967-1974), botoi shumë libra në disa gjuhë. U kthye në Greqi më 1974 dhe po atë vit u vendos në Romë, deri më 1978. Më pas jetoi në Nju Jork deri më 1981 dhe në Paris 1985-2004. Krijimtaria botuese vijoi me librat: “Glaucus Thrasakis”, “Mjeku ligjor”, “Uji”, “Lamtumira e fundit”, “Flaka e dashurisë”, “Fuzhnjat”, “Perdja”, “Helikopteri”, “Sfrato”, K (çështja Koskota), “Magji”, “Apologjia e Z”, “Kujtesa rikthehet me sandale gome”, “Diva”, “Stelios Kazanxidhis” etj. Ka botuar 120 libra dhe është prozatori grek më i përkthyer në botë pas Niko Kazanxaqis. Ndërmjet një mijë librave që gazeta angleze “The Guardian” rekomandon se duhen lexuar patjetër, nga letërsia greke përfshihen vetëm dy libra: “Jeta e Aleksis Zorba” i Kazanxaqis dhe romani “Z” i Vassilikos.
46 vjeÇ,reporter ne France 2ku mbulon aktualitetin elizean,eshte specializuar ne politiken franceze qe nga viti 1995. Ai ka botuar dy vepra mbi Nikolas Sarkozinë.
22 qershor 1898 - 25 shtator 1970) ishte një romancier gjerman që krijoi shumë vepra rreth tmerreve të luftës. Romani i tij më i njohur, "Të gjithë te qetë në Frontin Perëndimor " (1928), për ushtarët gjermanë në Luftën e Parë Botërore[1], u bë filmi fitues i Oskarit. Libri i tij e bëri atë një armik të nazistëve, i cili djeg shumë nga veprat e tij. Në çdo kohë ka breza të humbur, rini të djegura. Dhe Erih Maria Remark, e dinte fare mirë këtë. Jo sepse ai ishte profet, por sepse përjetoi dy luftëra, pa t’i shuheshin një nga një shokët, prej çmendurive të nazizmit. “Gjithmonë besoja se çdo njeri ishte kundër luftës-derisa e kuptova se kishte edhe disa që ishin në favor të saj; në radhë të parë, ata që nuk kishin nevojë të shkonin në luftë !”, - shkruan në një prej veprave të tij shkrimtari. Në 25 shtator 1970,Erich Maria Remark vdiq në një spital të Lokarnos nga një atak në zemër . Një shkrimtar, vepra e të cilit nuk njeh moshë. Një vepër humane, prej të parit sukses "Asgjë e re nga fronti i Perëndimit" e që vijoi si një fill lidhës në gjithë krijimtarinë e tij. Një vepër anti luftë, që do të bëhej shkak i përndjekjeve nga nazistët, të cilët pasi i morën vitet më të bukura të rinisë në luftë, e detyruan të largohej nga vendi, i konfiskuan dhe dogjën librat, e dënuan në mungesë, i vranë të motrën, madje i hoqën dhe nënshtetësinë. “Do të kalojnë edhe shumë vjet, ndoshta edhe dhjetëvjeçarë, dhe Remarku do të vazhdojë të lexohet nëpër botë, sepse, fatkeqësisht, breza të humbur, do të ketë në njëfarë mënyre gjithmonë”, - shkruan përkthyesi Robert Shvarc në pasthënien e romanit “Obelisku i Zi”, një ndër 5 veprat e përkthyera prej tij në shqip (“Tre shokët”, “Shkëndija jete”, “Harku i Triumfit”, “Asgjë e re nga fronti i perëndimit” dhe “Obelisku i zi”) .
Mitro Çela u lind në Përmet 1948.Firmën e parë e ka hedhur ne borderonë e “Zëri tëPopullit” këtu e 30 vjet më parë .Karrierën e nisi si gazetar dhe arriti gradën e shefit të sektorit ekonomik. Ne vjeshtën e dytë te vitit 1986 e dërguan për edukim në Elbasan,në rolin e korrespondentit të gazetës “Bashkimi”. Në vitin 1991 u emerua kryeredaktor I gazetës “RD”.Një vit më vonë ,shkoi në Paris ku firmosi një protollmarrëveshje mes gazetave “RD” dhe “Figaro”me synimin për të mos qenë gazetë partiake.Ishte ky “sebepi” që u shkarkua nga detyra për paaftësi. Për 6 vjet e 6 muaj ka qenë baba Kombi në Kuvendin e Shqipërisë.Nga viti 1999 ditën kur iu sos pensioni I deputetit ,shkruan për honorare në disa gazeta dhe revista.
Ndër gazetarët më të njohur italianë të shekullit të njëzetë , ai u dallua për çiltërsinë dhe qartësinë e shkrimit të tij, duke filluar karrierën e tij gjatë periudhës fashiste, dhe më pas për rreth katër dekada ai ishte njeriu simbol i gazetës kryesore italiane, Corriere della Sera , dhe më pas, pasi kishte lënë Corriere për mosmarrëveshje në linjën e re politike të së njëjtës, për njëzet vjet ai drejtoi një gazetë tjetër të themeluar nga vet ai, Il Giornale , duke e dalluar veten si kolumnist konservator. Ai u plagos rëndë në 1977 në një sulm nga terroristët e Brigadave të Kuqe . Me hyrjen në politikë të Silvio Berlusconi , të cilën ai e kundërshtoi hapur, ai u largua nga Il Giornale dhe, në mars 1994, themeloi La Voce , një gazetë e cila megjithatë mbylli vitin e ardhshëm. Ai ishte gjithashtu autor i një seri librash të historisë së gjeneralistëve, të cilat u bënë shumë të njohura. Në secilën nga këto aktivitete, Montanelli ishte në gjendje të fitonte një pjesë të madhe të lexuesve.
Sand lindi në Linz, Austri. Sfondi i tij kulturor ishte i bazuar në kulturën Jude. Babai i tij, pasi mori një neveri ndaj rabive, braktisi studimet e tij Talmudike në një yeshiva dhe ra në ndjekje në sinagogë, pasi nëna e tij iu mohua një sedilje e përparme pas vdekjes së burrit të saj, dhe ata nuk mund ta përballonin çmimin e sediljes. Të dy prindërit e tij kishin pikëpamje komuniste dhe antimperialiste] dhe nuk pranuan të pranojnë kompensim nga Gjermania për vuajtjet e tyre gjatë Luftës së Dytë Botërore. Sand kaloi dy vitet e para në një kamp të personave të shpërngulur afër Mynihut dhe u transferua me familjen në Jaffa në 1948, ku babai i tij mori një punë si portier nate në selinë e partisë komuniste lokale. Ai u përjashtua nga shkolla e mesme në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, studioi elektronikë natën dhe gjeti punë për ditë në një biznes riparimi radio. Sipas një interviste, "Sand kaloi në fund të viteve 1960 dhe në fillim të viteve 1970 duke punuar një seri punësh të çuditshme. Ai e mbaroi punën e tij të shkollës së mesme në moshën 25 vjeç dhe kaloi tre vjet në ushtri. Lufta Gjashtë-ditore, në të cilën ai shërbeu - njësia e tij pushtoi me humbje të madhe zonën e Abu Torit në Jeruzalemin Lindor - e shtyu atë drejt së majtës radikale. Pas luftës ai shërbeu në Jeriko, ku, thotë ai, palestinezët që përpiqeshin të ktheheshin në vend u qëlluan me armë, nëse ata depërtoheshin natën, por arrestoheshin nëse kapeshin duke e bërë këtë ditë. Përvoja të tilla, një incident në veçanti, la me një sens që ai kishte humbur atdheun e tij. Duke braktisur Bashkimin e Rinisë Komuniste Izraelite (Banki), ai u bashkua me radikalen, dhe anti-Zionist, Matzpen në vitin 1968. Ai dha dorëheqjen nga Matzpen në vitin 1970 për shkak të zhgënjimit të tij me organizatën.
Lucian Blaga ishte një personalitet komandues i kulturës rumune të periudhës ndërbellum . Ai ishte një filozof dhe shkrimtar shumë i vlerësuar për origjinalitetin e tij, një profesor universiteti dhe një diplomat. Ai lindi më 9 maj 1895 në Lancrăm , pranë Alba Iulia , Austro-Hungari , babai i tij ishte një prift ortodoks. Ai më vonë e përshkroi fëmijërinë e tij të hershme, në autobiografinë Kronikë dhe Kënga e Moshave , si "nën shenjën e mungesës së pabesueshme të fjalës". Edukimi i tij ishte fillore në gjuhën hungareze në Sebeş (1902-1906), pas të cilës ai mori pjesë në " Andrei Saguna " Highschool në Brasov (1906-1914), nën mbikëqyrjen e një të afërmi, Iosif Blaga (babai Lukianit kishte vdekur kur ish i 13), i cili ishte autori i traktatit të parë rumun mbi teorinë e dramës. Në shpërthimin e Luftës së Parë Botërore , ai filloi studimet teologjike në Sibiu , ku u diplomua në 1917. Ai botoi artikullin e tij të parë filozofik mbi teorinë e Bergson të kohës subjektive. Nga viti 1917 deri në vitin 1920, ai ndoqi kurse në Universitetin e Vjenës , ku studioi filozofi dhe mori doktoraturën . Me t'u kthyer në Transilvani , tani pjesë e Rumanisë, ai kontribuoi në shtypin rumun, duke qenë redaktor i revistave Kulturë në Kluzh dhe The Banat në Lugoj . Në 1926, ai u përfshi në diplomacinë Rumune, duke zënë poste të njëpasnjëshme në legatat e Rumanisë në Varshavë , Pragë , Lisbonë , Bern dhe Vjenë . Mbrojtësi i tij politik ishte poeti i famshëm Octavian Goga , i cili ishte për pak kohë kryeministër; Blaga ishte i afërm i gruas së tij. Ai u zgjodh një anëtar titullar i Akademisë Rumune në 1936. Fjalimi i tij i pranimit ishte i titulluar Elogiul satului românesc ( Në lavdërimin e fshatit rumun ).
Xhemë Karadaku u lind në fshatin Ranatoc të Karadakut të Preshevës.Është shkrimtar shqiptar. Xhemë Karadaku shkollën fillore e mbaroi në vendlindje, të mesmen në Preshevë, ndërsa fakultetin e Makinerisë në Prishtinë. Ka ndjekur studimet pasuniversitare në drejtimin Administrim Biznesi, në Universitetin “Dardania” në Prishtinë. Bashkëpunon me revista të shumta në gjuhën shqipe. Bashkëpunoi kohë të gjatë edhe me Revistën për Enigmatikë “Horizonti” e një kohë ishte edhe anëtar i redaksisë. Është autor i qindra enigmave, sidomos i enigmave të rimuara. Në vitin 1994 botoi tufën me enigma “Gjej e qesh”, ndërsa në vitin 1998 kishte përgatitur për botim librin e dytë me enigma “Zgjidh e Zgjidh”, i cili për shkak të rrethanave të kohës mbeti i pabotuar. Është prezantuar në Leksikonin e shkrimtarëve për fëmijë, të përpiluar nga shkrimtari i njohur Odhise Grillo dhe në Antologjinë e Letërsisë për fëmijë "Lule për lulet" të botuar në vitin 2014. Në vitin 2014, libri me poezi për fëmijë "JAM I MADH" u nderua me çmimin "Ymer Elshani" nga Karvani Letrar "Agim Deva" si libri më i mirë i botuar në Kosovë. Në konkurse të ndryshme letrare, në Kosovë e më gjerë, është fitues i mbi 30 shpërblimeve për poezi, tregime dhe humoreska. Është editor i Shtëpisë Botuese “URA”, Prishtinë. Është redaktor i botimeve të letërsisë për fëmijë. Është anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës. Jeton dhe punon në Prishtinë.
Vaclav Havel lindi në një familje një familje të pasur e cila ka qenë e lidhur me ngjarjet e viteve 1920 dhe 1940. Por kur komunistët morën pushtetin, ajo humbi gjithçka. Kjo ka qenë arsyeja që rgjimi komuunist nuk e ka lejuar të studijoj. Iu ndalua të kryente gjimnazin dhe ai mundi të bënte dicka për të ardhmen, të studionte në një shkollë nate, ndërsa ditën punonte si një teknik laboratori. Veprat, kritike kundër gardës së vjetër staliniste u ndaluan në vendlindje. Por ai vazhdoi të krijonte drama me një akt që shfaqeshin në shtëpi private. Vite më vonë ai themeloi “Kartën 77”, një levizje që aspironte ndryshime demokratike. Në këto momente, Havel u shndërrua në disidentin më të famshëm të Cekosllovakisë. Ky ka qenë shkaku i shkuarjes së tij në laboratorin kimik. Si i ri u dallua me dramat e tija të cilat u botuan dhe e afirmuan. Ka qenë pjesëmarrës aktiv i ngjarjeve të vitit 1968. Kjo ka qenë arsyeja që autoritetet e kan përcjellë dhe shpesh e kan keqtrajtu. Në burg ka qëndruar 4 vite. Partia Komuniste po shpërbëhej dhe demokracia po zinte vend. Pas 18 ditë, protestash paqësore dhe grevash që u cilesuan “Revolucioni i Kadifejtë” qeveria komuniste u rrëzua. Si kryetar i Forumit civil ka qenë njëri nga ata me të cilët komunistët u detyruan të bëjnë negociata. Në një ceremoni solemne në Katedralen Katolike në Pragë, në dhjetor të 1989, Havel mori detyrën e Kreut të Shtetit. I burgosuri politik që u bë President tha se pas kësaj, kurrë nuk ishte ndjerë më absurd. Nga viti 1989 deri 1992 ka qenë kryetari i nëntë i Çekisë. Nacionalistët sllovakë bënë gjithcka të mundur dhe arritën pavarësinë. Vendi i tij u nda në dy pjesë. Havel dha dorëheqjen si presidenti për t’u zgjedhur muaj më vonë, në janar të vitit 1993, Presidenti i parë i Republikës Ceke. Në fund të mandatit të tij të dytë në 2003, ai iu dedikua mbrojtjes së të drejtave të njeriut në të gjithë botën. Do të kujtohet si një antikonfirmist, por asnjëherë një politikan i lindur. Njerëzit zgjodhën tek ai shkrimtarin, pa i hequr asnjë meritë e lëvdatë, për ndihmën që dha në rrëzimin e komunizmit, e që gjithcka ndodhi paqësisht, pa gjakderdhje. Vdiq në moshën 75 vjeçare më 18 dhjetor 2011 pas një sëmundje të keqe. Havel do të mbahet mend si presidenti i fundit i Çekosllavakisë dhe i pari i Çekisë.
I lindur në La Spezia , Fusco kaloi fëmijërinë e tij në një kolegj në Lucca dhe në 1935 ai bëri debutimin e tij me shkrim me romanin Biancherie , por libri u bllokua nga censura Fashiste sepse konsiderohej disfatist. Në 1949 ai filloi karrierën e tij gazetareske duke punuar për revistën Il Mondo , dhe në 1950 ai filloi të bashkëpunonte me L'Europeo ; ai pastaj bashkëpunoi me një numër të madh botimesh, përfshirë L'espresso , II Giorno , Il Giornale d'Italia , ABC dhe Cronache . Si shkrimtar, Fusco njihet më shumë për romanin gjysmë-autobiografik Le rose del ventennio , një rrëfim ironik i epokës Fashiste. Ai ishte gjithashtu aktiv në industrinë e filmit si skenarist dhe aktor.
Henri Pirenne ( frëngjisht: [piʁɛn] ; 23 dhjetor 1862 - 24 tetor 1935) ishte një historian belg . Një mesjetar me prejardhje Walloon , ai shkroi një histori me shumë vëllime të Belgjikës në frëngjisht dhe u bë një intelektual i shquar publik . Pirenne dha një kontribut të qëndrueshëm në studimin e qyteteve që ishte një interpretim i diskutueshëm i fundit të civilizimit Romak dhe rilindjes së kulturës urbane mesjetare. Ai u bë gjithashtu i shquar në rezistencën paqësore ndaj gjermanëve të cilët pushtuan Belgjikën në Luftën e Parë Botërore . Reputacioni i Henri Pirenne sot mbështetet në tre kontribute në historinë evropiane : për atë që është bërë e njohur si Teza e Pirenës , në lidhje me origjinën e Mesjetës në formimin e shtetit reaktiv dhe zhvendosjet në tregti; për një pamje të veçantë të historisë mesjetare të Belgjikës ; dhe për modelin e tij të zhvillimit të qytetit mesjetar. Pirenne argumentoi se lëvizjet e thella shoqërore, ekonomike, kulturore dhe fetare në planin afatgjatë rezultuan nga shkaqe themelore po aq të thella, dhe ky qëndrim ndikoi në Marc Bloch dhe pikëpamjet e Shkollës Franceze Annales të historisë shoqërore. Megjithëse Pirenne kishte kundërshtarët e tij, veçanërisht Alfons Dopsch të cilët nuk pajtoheshin në pikat thelbësore, disa historianë të kohëve të fundit të Mesjetës kanë marrë tezat kryesore të Pirenne, megjithëse ato janë modifikuar, si pikënisje.
Besnik Mustafaj (Bajram Curr, 23 shtator 1958) është një politikan, diplomat, përkthyes dhe shkrimtar i njohur shqiptar. Në Tiranë studioi gjuhën frënge në fakultetin e Gjuhëve të Huaja të Universitetit të Tiranës. 1981 : Mesues në rrethin e Tropojës. • 1982 : Pedagog në Universitetin e Tiranës • 1983 : Gazetar në gazetën "Zëri i Popullit". • 1988 : Përkthyes në Institutin e Studimeve Marksiste Leniniste. • 1989 : Punonjës në Sektorin e Marrëdhënieve me Jashtë në Lidhjen e Shkrimtarëve dhe Artistëve • 1990 : Kryeredaktor i revistës "Bota Letrare" • 1991 : Përkrah Sali Berishës dhe Azem Hajdarit drejtoi kryengritjen studentore kundër regjimit komunist. • 1991 : Deputet në legjislaturën XII të Kuvendit të Shqipërisë. Më 1991 i ofrohet nga Fatos Nano posti i ministrit të kulturës qe ai refuzon. Më 1992 i ofrohet posti i ministrit të punëve të jashtme që ai gjithashtu refuzon, por pranon postin e Ambasadorit të Shqipërisë në Francë, ku shërbeu nga 1992 deri në 1997. Si ambasador ai arriti firmosjen e traktatit të miqësisë midis Francës dhe Shqipërisë, traktati i parë miqësie i Shqipërisë me një vend perendimor që nga paktet e Tiranës të viteve 1930. Ai gjithashtu qe negociatori i hyrjes së Shqipërisë në Këshillin e Evropës. Më 1997 ai jep dorëheqjen pas ardhjes në pushtet të Partisë Socialiste dhe rikthehet në Shqipëri, ku ai do të pranoj postin e drejtorit për marrëdheniet me jashtë të Partisë Demokratike. • 2001 : Deputet i Tiranës. • 2005 : Rizgjidhet deputet në të njejtën zonë elektorale në Tiranë. • 12 shtator 2005 emerohet minister i puneve te jashtme. Veprat e tij janë të botuara në shumë gjuhë si shqip, frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht, greqisht etj. Ka fituar çmimin Mesdhetar për letërsi me librin e tij "Daullja prej letre" më 1997[1]. • Motive të gëzuara (1978) [2] • Pragu i verës (1985) [2] • Fytyrë burri (1987) [2] • Bregu i lumit të kthjellët (1986) [2] • Vera pa kthim (1989) [2] • Shqipëria, midis krimeve dhe mirazheve • Një sagë e vogël • Daullja prej letre • Ditari i një ambasadori në Paris • Boshi • Autoportret me teleskop • Bishti i kometës • Ëndrra e doktorit - 2016
Mikael Ende lindi në Gjermani me 1929 dhe vdiq ne 1995. Eshtë një nga shkrimtarët më të njohur gjerman të shekullit XX. Veprat e tij mund të përshkruen si përzierje midis realitietit e fantazizë, me anë të së cilës ai nxjerr në pah problemet e nje shoqërie teknologjie e moderne. ka shkruar shumë libra për fëmijë, më e njohura është"Historia pa mbarim". Librat e tij janë përkthyer në rreth 40 gjuhë.
Ullmann lindi në Oslo, Norvegji nga aktorja, autori dhe regjisori norvegjez Liv Ullmann dhe regjisori dhe skenaristi suedez Ingmar Bergman . Ajo u rrit në New York City dhe Oslo .Ullmann ndoqi Shkollën Profesionale të Fëmijëve në Manhatan . Kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç, ajo u "përjashtua" (siç shprehet ajo)ngaOperës dhe Baletit Kombëtar Norvegjez . Ajo ndoqi shkollën Juilliard si valltare e mundshme dhe u diplomua nga Universiteti i Nju Jorkut , ku studioi letërsi angleze dhe filloi të punojë në Ph.D.
Refugjate politike në Bashkimin Sovjetik nga 1954 në 1964, ajo më pas u kthye në Greqi, por iu desh të linte përsëri vendin e saj të origjinës gjatë Diktaturës së Kolonelëve, duke u zhvendosur në Paris përpara se të kthehej përgjithmonë në Greqi në 1974 Ai bëri debutimin e tij në 1963 me La tigre në vetrina dhe më vonë botoi vepra të shumta për fëmijë që adresonin temën e mërgimit dhe vështirësinë në marrëdhëniet midis të rinjve dhe të rriturve . Ndër çmimet e marra kujtojmë Çmimin Letrar Giuseppe Acerbi në 2002 me të Dashurën e Akilit dhe një Çmim Andersen 2007 me La tigre në vetrinë .
Duras lindi më 4 Prill 1914, në Gia Định , [1] Cochinchina , Indochina Franceze (tani Vietnam ). Prindërit e saj, Marie (née Legrand, 1877-1956) dhe Henri Donnadieu (1872-1921), ishin mësues nga Franca që me gjasë ishin takuar në shkollën e mesme Gia Định. Të dy kishin pasur martesa të mëparshme. Marguerite kishte dy vëllezër më të mëdhenj: Pierre, plaku dhe Paul. Babai i Duras u sëmur dhe ai u kthye në Francë, ku vdiq në 1921. Midis 1922 dhe 1924, familja jetonte në Francë ndërsa nëna e saj ishte me leje administrative. Ata pastaj u zhvendosën përsëri në Indokinë Franceze kur ajo u postua në Phnom Penh e ndjekur nga Vĩnh Long dhe Sa éc . Familja u përpoq financiarisht dhe nëna e saj bëri një investim të keq në një pronë të izoluar dhe një zonë të tokës bujqësore të orizit në Prey Nob , një histori e cila u trillua në Un Barrage contre le Pacifique . Gjatë Luftës së Dytë Botërore, nga 1942 në 1944, Duras punoi për qeverinë Vichy në një zyrë që ndau kuota letre për botuesit dhe gjatë procesit operonte një sistem de-fakto të censurës së librave. Ajo gjithashtu u bë një anëtare aktive e PCF ( Partia Komuniste Franceze ) dhe një anëtare e Rezistencës Franceze si pjesë e një grupi të vogël që përfshinte gjithashtu François Mitterrand , i cili më vonë u bë President i Francës dhe mbeti një mik i përjetshëm i Duras. Burri i saj, Antelme , u dëbua në Buchenwald në 1944 për përfshirjen e tij në Rezistencë, dhe mezi i mbijetoi përvojës (duke peshuar lirimin e tij, sipas Duras, vetëm 38 kg, ose 84 paund). Ajo e ushqeu atë përsëri në shëndet, por ata u divorcuan sapo ai u shërua. Në vitin 1943, kur botoi romanin e saj të parë, ajo filloi të përdorte mbiemrin Duras, pas qytetit nga vinte babai i saj, Duras . Në vitin 1950, nëna e saj u kthye në Francë, e pasur nga investimet në pronë dhe nga shkolla me konvikt që ajo kishte drejtuar.
Antonio Tabucchi (shtator 1943 - 25 mars 2012) Ishte një shkrimtar dhe akademik italian që jepte gjuhë dhe letërsi Portugeze në Universitetin e Sienës, Itali. I dashuruar thellë me Portugalinë, ai ishte një ekspert, kritik dhe përkthyes i veprave të Fernando Pessoa nga i cili nxori konceptet e saudadës, të trillimit dhe të heteronimeve. Tabucchi u prezantua për herë të parë me veprat e Pessoa në vitet 1960 kur ndiqte Sorbonën. Ai ishte aq i magjepsur sa që kur u kthye në Itali, ai ndoqi një kurs hyrës në Portugez për një kuptim më të mirë të poetit. Librat dhe esetë e tij janë përkthyer në 18 vende, përfshirë Japoninë. Së bashku me gruan e tij, María José de Lancastre, ai përktheu shumë vepra nga Pessoa në italisht dhe ka shkruar një libër me ese dhe një komedi për shkrimtarin. Tabucchi u vlerësua me çmimin Francez "Médicis étranger" për Indian Nocturne (Notturno indiana) dhe çmimin Campiello dhe Çmimin Aristeion për Sosenga Pereira. Në jetën e mëvonshme ai u përmend si pretendent për Çmimin Nobel në Letërsi, një arritje që nuk e arriti kurrë.
Arnold është djali i Annemarie (née Wachter) dhe Johann Heinrich Arnold (1913–1982), dhe nipi i Eberhard Arnold (1883–1935), i cili bashkë-themeloi Komunitetet Bruderhof në 1920. Arnold lindi në Cotswolds , ku Bruderhof iku nga Gjermania naziste. Ai udhëtoi me prindërit e tij në Paraguai por më pas u transferua në Nju Jork në 1954. Ai jetoi në Rifton, New York deri në vdekjen e tij në 2017. Më 22 maj 1966, ai u martua me Verena Meier me të cilën kishte tetë fëmijët. Arnold ndihmoi në gjetjen e Thyerjes së Ciklit të Dhunës , një program për zgjidhjen e konflikteve pas masakrës së shkollës së mesme Columbine . Përmes programit ai u foli studentëve dhe të rriturve të shkollës për rëndësinë e faljes në SH.B.A., Mbretëria e Bashkuar, Irlanda e Veriut, Ruanda dhe vende të tjera. [10] Ai udhëtoi dhe foli gjerësisht me Steven McDonald , një oficer policie amerikan i cili u qëllua dhe u paralizua, dhe i cili kontribuoi në librin e Arnold për faljen. [11] Arnold kishte një rreth të gjerë miqsh dhe bashkëpunëtorësh. Më 11 Shtator 2017, u zhvillua një ngjarje në New York City për të përkujtuar jetën e tij. Folësit në ngjarje përfshinin redaktorin e Gjërave të Parë RR Reno , aktivistin veteran të të drejtave civile John M. Perkins , Profesorin Robert P. George të Universitetit Princeton dhe të tjerë.
Lévy është vajza e madhe e Isabelle Doutreluigne dhe filozofit, shkrimtarit dhe personalitetit francez të medias, Bernard-Henri Lévy . Romani i saj debutues 1995 " Le Rendez-vous " ( Takimi ) u përkthye nga frëngjishtja në anglisht dhe u botua në Shtetet e Bashkuara në 1997. Më 21 shtator 1996 ajo u martua me Raphaël Enthoven , djali i mikut më të mirë të babait të saj, Jean-Paul Enthoven , i cili e la atë në vitin 2000 për modele dhe këngëtare, Carla Bruni (në atë kohë e dashura e babait të tij dhe e cila tani është martuar me ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy ). Ajo shkroi një roman historia e të cilit paralelizonte jetën e saj. Libri i vitit 2004 u botua në Francë me titullin " Rien de Grave " (botuar në Anglisht në 2005 si Asgjë Serioze ). Fituesja e çmimit të parë Littéraire Le Vaudeville , libri i saj rrëzoi Kodin Da Vincinga listat më të shitura të Evropës. Wasshtë botuar në Shtetet e Bashkuara në Tetor 2005. Justine ka dy fëmijë me aktorin partner afatgjatë Patrick Mille .Ajo e përshkruan marrëdhënien e saj me Patrick si "jo e martuar, por si e martuar". Ashtu si protagonistja e Asgjë Serioze Louise, Justine është gjithashtu pak cinike në lidhje me monogaminë .
Stefan Cvajg lindi më 28 nëntor të vitit 1881 në Vjenë, Austri dhe vdiq më 23 shkurt 1942 në[Rio de Janeiro]], Brazil. Ishte një ndër shkrimtarët më të shquar austriakë. Stefan Zweig (i njohur më shumë si Stefan Cvajg), është një nga shkrimtarët më të njohur në botë, I viteve 20-të dhe 30-të. Ai shkroi novela dhe tregime, si edhe shumë biografi të figurave të njohura të historisë së botës, ndër të cilat më e famshmja është biografia e Mary Stewart (Maria Stjuart), si edhe ajo e perandoreshës Mari Antuanete. Fillimisht veprat e tij u botuan në gjuhën angleze nën pseudonimin 'Stephen Branch' (Stefan Brenc - përkthim i emrit origjinal). Ai ishte i biri i Moris Zweig, pasanik hebre i cili prodhonte tekstile si dhe i Ida Brettauer, e bija e një familjeje bankierësh italianë. Edhe pse rridhte nga familje hebraike, feja nuk luajti ndonjë rol në edukimin dhe formimin e Cvajg. 'Feja ime ishte thjesht një rastësi si rjedhojë e prejardhjes sime' - është shprehur ai gjatë një interviste. Cvajg studioi filozofi dhe histori letërsie si dhe ishte pjestar i lëvizjes avangarde “Viena e Re”. Edhe pse esetë e tij botoheshin në 'Neue Freie Presse', botuesi i së cilës ishte udhëheqësi zionist Teodor Herzl, ai nuk ishte i ndikuar nga nacionalizmi hebraik i Herzlit. Cvajg-u e braktisi Austrinë pas ardhjes në fuqi të Hitlerit. Gjatë kësaj periudhe ai u mbështet botërisht nga kompozitori Richard Shtraus, i cili refuzoi të hiqte emrin e Cvajgut nga parrullat për prezantimin e operas së tij 'Gruaja e heshtur' (Die schweigsame Frau_) në Dresden. Për këtë arsye Hitleri nuk e ndoqi hapjen e operistikës së muzikantit më të madh të kohës së tij si dhe pas tre shfaqjesh opera u ndalua.
I lindur në Ukrainën e sotme , Charol erdhi në Gjermani pas Revolucionit Rus . Ai studioi në Gjermani, dhe shkroi në gjermanisht. Në vitin 1934, ai bëri një lutje për 'romanin faktik'. Prawdin e bëri veten e tij një reputacion ndërkombëtar me dy libra për Genghis Khan . Burokrati nazist Heinrich Himmler admironte mjaftueshëm librat që ai urdhëroi botimin e një botimi një vëllimor në 1938, një kopje e të cilit iu dha çdo udhëheqësi SS; libri duket se e ka inkurajuar Adolf Hitlerin të kërkojë frymëzim nga Genghis Khan.
Ardian Klosi u lind në Tiranë më 9 korrik 1957, i biri i Bilbil Klosit dhe Jolanda Xhuvanit. U diplomua në fakultetin e Gjuhë-Letërsisë në vitin 1981 me një tezë mbi përkthimin e Dickens dhe Thackeray. Prej 1981 deri më 1986 punoi si redaktor dhe përkthyes pranë shtëpisë botuese "Naim Frashëri", duke përkthyer autorë si Th. Mann, S. Zweig, H. Böll, M. Twain etj. Prej 1986 deri më 1990 studioi Gjermanistikë dhe Letërsi të Krahasuar pranë universitetit të Innsbruck në Austri. Doktoroi me temën "Miti dhe zhvillimi i tij në Letërsinë Moderne të vendeve të Evropës Jug-Lindore". Nga viti 1993-1998 ka qëndruar në Gjermani. Në vitin 1998 u rikthye në Shqipëri ku u emërua nga qeveria socialiste si Drejtor i Përgjithshëm i Radio Televizionit Shqiptar. Qysh nga 2004 drejtoi shoqatën kulturore gjermano-shqiptare “Robert Schwartz”. Ardian Klosi i dha fund jetës së tij më 26 prill 2012
Luan Starova ka lindur në Pogradec të Shqipërisë më 1941. Si student i gjuhës dhe i letërsisë frënge, punoi një kohë si gazetar. Më vonë u pranua asistent në Katedrën e Gjuhës dhe Letërsisë frënge në Fakultetin Filologjik të Shkupit, në të cilën ka qenë profesor i rregullt i letërsisë frënge. Aktualisht ligjëron në Universitetin e Evropës Juglindore të Tetovës dhe është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë dhe të Akademisë Mesdhetare në Napoli. Ka botuar shtatë romane, dy vëllime me tregime, një me poezi, disa vëllime me esse dhe studime, ka përkthyer poetë të njohur francezë në shqip dhe maqedonisht. Shkruan paralelisht shqip dhe maqedonisht. Pas botimit të katër romaneve të para në frëngjisht: tre nga “Fayard” në Paris ( “Librat e Babait”, “Koha e dhive” dhe “Muzeu i ateizmit” ) dhe një prej “Les Editions de l’Aube” ( “Bregu i egzilit” ) dhe pas jehonës që i bëri kritika, disa nga romanet e tij u përkthyen në 14 gjuhë të ndryshme. Renditet ndër shkrimtarët shqiptarë më të përkthyer në botë. Është fitues i çmimit më të lartë francez për artet dhe letërsinë.
Lindur në Haarlem më 1927, Harry Mulisch është një nga shkrimtarët më të shquar holandezë të kohës sonë. Romanin e tij të parë e ka botuar më 1952. Vepra e tij përbëhet nga romane, poezi, tregime, drama, histori bashkëkohore dhe studime. Përveç çmimeve të tjera, ai ka marrë Çmimin letrar Anne Frank më 1957, Çmimin Vijverberg më 1963, Çmimin Constantijn Huygens dhe Çmimin P. C. Hooft më 1977, Çmimin Multatuli më 1993.
Fatos Kongoli lindi më 12 janar 1944 në Elbasan, është shkrimtar dhe matematikan shqiptar. Kongoli ka studiuar për matematikë, pjesërisht në Pekin, pjesërisht në Tiranë, ku është diplomuar në vitin 1967. Ka punuar për një kohë të gjatë si gazetar letrar dhe redaktor në Shtëpinë Botuese "Naim Frashëri". Është autor i një vargu librash. Librat e Kongolit janë botuar në disa vende të botës. [nevojitet citimi]. Është fitues i çmimit dërkombëtar "Balkanika"[nevojitet citimi]. Është fitues, gjithashtu, i çmimit më të lartë letrar në Shqipëri "Penda e Artë" (2004)[nevojitet citimi]. Shoqata e Botuesve Shqiptarë e ka vlerësuar me çmimin "Shkrimtari i vitit" për vitin 2006, ndërsa romani "Lëkura e qenit", përkthyer në gjermanisht, u shpall libri i muajit qershor 2006 në Gjermani [nevojitet citimi]. Ne vitin 2016 eshte shpallur "Shkrimtari me i mire i vitit", nga Fondacioni Kulturor "Harpa". Romani "Gënjeshtarë të vegjël" e shpalli atë Autor të vitit 2019 në dy panaire ndërkombëtarë libri, në Fier dhe në Prishtinë.
Ai ka arritur popullaritet që nga fundi i viteve 1990 për frymëzimin e serialit jashtëzakonisht të suksesshëm televiziv Il commissario Montalbano të transmetuar nga Rai 1 Ai dha mësim për regji në Akademinë Kombëtare të Artit Dramatik dhe midis studentëve ai kishte Luca Zingaretti , i cili më vonë do të bëhet Komisioneri Montalbano . Veprat e tij (mbi njëqind) janë përkthyer në të paktën 120 gjuhë (përfshirë anglisht, frëngjisht, gjermanisht, spanjisht, portugez, irlandez, rusisht, polak, grek, norvegjez , hungarez, japonez, hebraisht dhe kroatisht)  dhe ka shitur më shumë se 10 milion kopje. Më 26 janar 2003, në Palazzo del Quirinale në Romë, ai mori Medaljen e Oficerit të Madh të Urdhrit të Meritës të Republikës Italiane nga Presidenti i atëhershëm i Republikës Italiane Carlo Azeglio Ciampi . Ndër nderimet e tjera, shtetësia e nderit e Santa Fiora , në 2014, dhe Agrigento , gjithashtu në 2014, si dhe duke u dhënë shumë gradë nderi .
Hasan Bajo ka lindur në vitin 1952, në Shijak, nga prindër të shpërngulur nga Çamëria në fund të Luftës së Dytë Botërore. Mbas mbarimit të gjimnazit vazhdoi Institutin Pedagogjik trevjeçar të Shkodrës, në degën e Matematikës dhe të Fizikës. Në vitin 1977 arrestohet dhe dënohet me dhjetë vjet heqje lirie për agjitacion dhe propagandë. Dënimin e vuajti në burgun famëkeq të Spaçit dhe në Qafë – Bari. Mori pjesë aktivisht në proceset demokratike të viteve '90. Në vitin 1992 pranoi detyrën e shefit të komisariatit të Sarandës. I zhgënjyer, dy vite më vonë dha dorëheqjen nga Ministria e Rendit Publik. Aktualisht jeton në SHBA, Nju Jork, së bashku me familjen, gruan dhe dy fëmijët. Romani "Lulet e pjeshkës" është romani i tij i parë.
Melina Marchetta lindi në Sidnej më 25 Mars 1965. Ajo është me origjinë Italiane; një fëmijë i mesëm me dy motra. Marchetta ndoqi shkollën e mesme në Rosebank College në periferinë e Sidneit të Five Dock. Ajo e la shkollën në moshën pesëmbëdhjetë vjeç pasi nuk ishte e sigurt në aftësinë e saj akademike. Ajo më pas u regjistrua në një shkollë biznesi e cila e ndihmoi atë të fitonte punësim në Bankën e Komonuelthit të Australisë dhe më vonë në një agjenci udhëtimesh. Kjo punë i dha asaj besim për t'u kthyer në studime dhe për të marrë një diplomë mësimdhënie nga Universiteti Katolik Australian. Ajo më pas mori një punë duke dhënë mësim në Kolegjin Katedral të Shën Marisë, Sidnei në zemër të CBD të Sidneit deri në vitin 2006. Tani ajo shkruan me kohë të plotë.
Catherine Dunne lindi më 1954 në Dublin, ku jeton edhe sot. Ka studiuar për letërsi angleze dhe spanjolle në Trinity College. Pas studimeve, në vitet 1987 – 1995, punoi si mësuese e anglishtes dhe spanjishtes. Ajo e la mësimdhënien për t’iu përkushtuar karrierës si shkrimtare. Nisi të shkruajë, siç pohon vetë autorja, pas vdekjes së djalit të saj të dytë, duke u prezantuar kështu për herë të parë përpara lexuesve me romanin “Gjysma e asgjëse”. Romani shënoi sukses të madh dhe e bëri menjëherë të njohur shkrimtaren.
Jane Shemilt është një autore e vlerësuar ndërkombëtarisht. Romani i saj debutues Daughter ishte një zgjedhje e Richard dhe Judy , e përzgjedhur për çmimin Lucy Cavendish dhe e nominuar për një çmim Edgar . Ai u bë debutimi me shitjen më të shpejtë të vitit 2014. Romani i saj i tretë, Sa larg biem, është opsionuar për prodhim si një dramë televizive nga Twelve Town. Historitë e Jane janë frymëzuar nga sfondi i saj në psikologji dhe mjekësi. Ajo studioi Psikologji në Universitetin e Londrës përpara se të kualifikohej me shkëlqyeshëm nga Royal Free Hospital School of Medicine. Ajo filloi të shkruajë ndërsa punonte si GP, duke ndërmarrë një diplomë në Shkrim Kreativ, pastaj një MA gjithashtu në Shkrim Kreativ, në Bath Spa University, duke fituar të dyja me dallim. Jane jeton në Bristol me burrin e saj Steve Gill - një Profesor i Neurokirurgjisë - ku ata rritën pesë fëmijët e tyre. Ajo aktualisht është duke punuar në romanin e saj të pestë.
Tahar Ben Jelloun lindi në Marok në dhjetor 1947. Si fëmijë, ai ndoqi një shkollë fillore dygjuhëshe arabo-franceze. Më pas ai studioi në Lycée Regnault në Tangier , Marok, deri sa ishte 18 vjeç. Ai studioi filozofi në Universitetin Mohammed V në Rabat . Pasi kishte qenë një profesor filozofie në Marok, ai u bashkua me grupin që drejtoi revistën letrare Souffles në mes të viteve 1960 dhe ai shkroi shumë pjesë për revistën kulturore. Ai më vonë mori pjesë në rebelimin e studentëve kundër "akteve shtypëse dhe të dhunshme" të policisë marokene. Në vitin 1966, ai u detyrua më pas në kampin ushtarak si dënimin e tij. Pesë vjet më vonë, poezitë e tij të para u botuan në Hommes sous linceul de silence (1971). Menjëherë pas kësaj ai u transferua në Paris, Francë për të studiuar psikologji dhe në 1972 filloi të shkruajë për Le Monde . Doktoroi në psikiatrinë sociale në 1975.
Ajo lindi në Larvik , u rrit në Lillestrøm dhe Tromsø dhe u zhvendos në Oslo në 1978. Holt u diplomua me një diplomë juridike nga Universiteti i Bergen në 1986, dhe punoi për Korporatën Norvegjeze të Transmetimit (NRK) në periudhën 1984 deri 1988 . Ajo më pas punoi në Departamentin e Policisë në Oslo për dy vjet, duke fituar të drejtën e saj për të ushtruar profesionin e një avokate në Norvegji. Në vitin 1990 ajo u kthye në NRK, ku punoi një vit si gazetare dhe spikere për programin e lajmeve Dagsrevyen . Anne Holt filloi praktikën e saj të avokatit në 1994 dhe shërbeu si Ministre e Drejtësisë në Kabinetin Jagland për një periudhë të shkurtër nga 25 Tetor 1996 deri më 4 Shkurt 1997. Ajo dha dorëheqjen për arsye shëndetësore dhe u zëvendësua nga Gerd-Liv Valla .
Edith Nesbit (emri i martuar Edith Bland ; 15 gusht 1858 - 4 maj 1924) ishte një autore dhe poete angleze; ajo botoi librat e saj për fëmijë me emrin E. Nesbit . Ajo shkroi ose bashkëpunoi në më shumë se 60 libra të letërsisë për fëmijë . Ajo ishte gjithashtu një aktiviste politike dhe bashkë-themeloi Shoqërinë Fabian , një organizatë socialiste e lidhur më vonë me Partinë e Punës .
U lind më 1903 në Kiev, vajza e një bankieri të pasur, Léon (Lev) Némirovsky. Marrëdhënia e saj e paqëndrueshme dhe e pakënaqur me nënën e saj u bë zemra e shumë romaneve të saj. Familja e saj u largua nga Perandoria Ruse në fillim të Revolucionit Rus në 1917, duke kaluar një vit në Finlandë në 1918 dhe më pas u vendos në Paris , ku Némirovsky ndoqi Sorbonën dhe filloi të shkruante kur ajo ishte 18 vjeç. Në vitin 1926, Némirovsky u martua me Michel Epstein, një bankier dhe pati dy vajza: Denise, e lindur në 1929; dhe Élisabeth, në 1937. Në vitin 1929, ajo botoi David Golder , historinë e një bankieri hebre që nuk mund të kënaqte vajzën e tij të trazuar, e cila ishte një sukses i menjëhershëm dhe u adaptua në ekranin e madh nga Julien Duvivier në 1930, me Harry Baur si David Golder. Në vitin 1930, romani i saj Le Bal , historia e një vajze të keqtrajtuar dhe hakmarrja e një adoleshenti, u bë një lojë dhe një film.
Beson lindi nga një baba gjysmë rus dhe një nënë kroate. Ai botoi romanin e tij të parë, Mëngjeset Besson le Hershme të Dashurisë, në 1974, në moshën 17 vjeç. Një simpatizant komunist, Besson është një kronist letrar në gazetën L'Humanité. Ai gjithashtu shkroi për gazetën L'Idiot international, redaktori i së cilës është Jean-Edern Hallier. Besson mbështeti Serbinë gjatë Luftërave Jugosllave, e cila krijoi tension me intelektualë të tjerë si Michel Polac, Romain Goupil dhe Didier Daeninckx. Sulmet e Daeninckx bënë që Besson ta kritikojë atë në një roman, të quajtur Didier Denounces (botimet Gerard de Villiers). Besson shkroi një poezi, Sonnet Pour Florence Rey, në dedikim për vajzën që shkoi në një vrasje në Paris në 1994.
Pasi u transferua në Milano me familjen e tij, ai përfundoi studimet klasike në Universitetin Katolik të Zemrës së Shenjtë dhe u diplomua në Letërsi Antike dhe një master në Komunikimet Sociale. Romani i tij i parë, Errësira gllabëron rrugën , botuar nga Leonardo , u botua në 1991. Në vitin 2008 ai botoi La prima notte (Baldini & Castoldi); libri zhvillohet brenda një nate, dhe është pothuajse tërësisht i përbërë nga një dialog midis një burri dhe një gruaje, me vëmendje të veçantë për personazhet në lidhje me komplotin, një trend i konfirmuar në zgjedhjen vijuese të Strane, nesër , fitues Çmimi 2010 Strega Giovani si dhe Çmimi Bari dhe Çmimi Siderno. [ nevojitet citim ] Sipas asaj që autori ka thënë në disa intervista, tema bazohet në një fakt që i ndodhi në të vërtetë (zbulimi i ditarit të braktisur nga një vajzë në një park të Milanos)[ pa burim ] . Më vonë, Montanari boton The Debutant (2011), një satirë e botës letrare italiane dhe Koha e pafajësisë (2012), një meditim mbi pamundësinë e shpëtimit të fatit. Për teatër, ai përktheu Thyestes e Seneca , Edipi Rex dhe Edipi në Colonus e Sofokliu , dyfishtë Ëndrra e Arthur Schnitzler dhe Makbethi i Shekspirit . Ai ishte pedagog në Universitetin Katolik. Në Milano ai drejton një shkollë të shkrimit krijues . Në vitin 2012, për të gjitha aktivitetet e tij ai u vlerësua me çmimin institucional të qytetit të Milanos ( Ambrogino d'oro ). Në vitin 2015 ai botoi me Einaudi Stile Libero Il Regno degli amici , romani i parë i Montanarit i vendosur tërësisht në botën e adoleshentëve në të cilin mbeten të gjitha tiparet kryesore të rrëfimit të tij: shkrimi i shpejtë dhe i qetë, qendroriteti i komplotit dhe personazheve, tensioni në rritje, por me një humor gjithnjë e më i shënuar. [ nevojitet citim ] Historia vendoset në verën e vitit 82.
Émile Zola (1840-1902) shkrimtar dhe gazetar francez. Është një nga romancierët më popullor francez. Librat e tij janë përkthyer dhe botuar në shumë vende të botës. Émile Édouard Charles Antoine Zola (Frëngjisht: [e.mil zo.la], 2 prill 1840 - 29 shtator 1902) ishte një romancier francez, dramaturg, gazetar, praktikanti më i njohur në shkollën letrare të natyralizmit dhe një kontribues i rëndësishëm në zhvillimin e natyralizmit teatror.[1] Ai ishte një figurë e rëndësishme në liberalizimin politik të Francës dhe në lirimin e oficerit të ushtrisë së akuzuar dhe të akuzuar Alfred Dreyfus, i cili është i kapsuluar në titullin e njohur të gazetës J'accuse. Zola u nominua për Çmimin e parë dhe të dytë Nobel në Letërsi në vitin 1901 dhe 1902.
Bianca Pitzorno lindi në Sassari dhe jeton e punon në Milano. Shkrimtare shumë e dashur për lexuesit e rinj, prej vitit 1970 deri më sot ka botuar më shumë se dyzet libra, shumë syresh të suksesshëm. Sot Bianca Pitzorno mbahet si autorja më e rëndësishme italiane për fëmijë dhe romanet e saj janë përkthyer në Francë, Gjermani, Spanjë, Greqi, Poloni, Hungari, Kore dhe Japoni. Është Goodwill Ambasadore e UNICEF-it. Për disa vite ka punuar në RAI, ku është marrë me programet kulturore, si Sapere dhe Tuttolibri, dhe programet për fëmijë si Chi sa chi lo sa? dhe Dirodorlando; më vonë ka qenë mes autorëve të programit L'albero azzurro. Ka shkruar pjesë teatrore, skenarë dhe tekste këngësh. Është nderuar me shumë çmime prestigjioze për librat e saj, si çmimi Andersen (disa herë), çmimi për fantazinë
Grigor Banushi ka lindur në Tiranë më 1948. Pas diplomimit në Fakultetin e Historisë dhe të Filologjisë në Universitetin e Tiranës, dega Gjuhë dhe Letërsi, ka punuar si mësues në rrethin e Pukës. Më pas, deri në vitin 2013, ka qenë gazetar në Radio Tirana. Në vitin 1997 është botuar romani i tij i parë, me titull "Vdekja e Narcisit", i ndjekur nga romani "Fytyra e Djallit" (2009). Ndërsa "Mëria e zanave" është romani i tretë i autorit, një kombinim i trillerit, realitetit dhe legjendës. Grigor Banushi është gjithashtu bashkautor i radionovelës “Rruga me pisha”, transmetuar në Radio Tirana nga viti 1999 deri më 2007.
Giroud lindi nga prindër emigrantë Sefardikë Hebre; babai i saj ishte Salih Gourdji, Drejtor i Agence Télégraphique Osmane në Gjenevë. Ajo u shkollua në Lycée Molière dhe Collège de Groslay. Ajo nuk u diplomua nga universiteti. Ajo u martua dhe kishte dy fëmijë, një djalë (i cili vdiq para saj) dhe një vajzë. Puna e Giroud në kinema filloi me regjisorin Marc Allégret si një vajzë skenari në versionin e tij të 1932 të Marcel Pagnol 's Fanny . Në vitin 1936 ajo punoi me Jean Renoir në setin e La Grande Illusion . Ajo më vonë shkroi skenarë, përfundimisht përfundoi 30 libra me gjatësi të plotë (si trillime dhe jo-trillime), dhe shkroi kolona të gazetave. [5] Ajo ishte redaktore e revistës Elle nga 1946 (pak pasi u themelua) deri në 1953, kur ajo dhe Jean-Jacques Servan-Schreiber themeluan revistën franceze të lajmeve L'Express . Ajo redaktoi L'Express deri në 1971, atëherë ishte drejtoresha e saj deri në 1974, kur asaj iu kërkua të merrte pjesë në qeverinë kombëtare franceze.
Malorie Blackman OBE (lindur më 8 shkurt 1962) është një shkrimtare britanike e cila mbajti pozicionin e Laureates së Fëmijëve nga viti 2013 deri në vitin 2015. Ajo shkruan kryesisht letërsi dhe drama televizive për fëmijë dhe të rinj. Ajo ka përdorur trillimet shkencore për të eksploruar çështje sociale dhe etike. Seria e saj e vlerësuar në mënyrë kritike dhe popullore Noughts and Crosses përdor vendosjen e një distopie të trilluar për të eksploruar racizmin. Libri i saj Pranvera me erë të re u shua brenda një jave nga botimi i tij.
Lu Xun ishte emri i penës së Zhou Shuren, një shkrimtar, eseist, poetë dhe kritik letrar kinez. Ai ishte një figurë udhëheqëse e letërsisë moderne kineze. Duke shkruar në Kinezisht dhe Kinezisht Vernacular, ai ishte një shkrimtar me tregime të shkurtra, redaktor, përkthyes, kritik letrar, eseist, poet dhe stilist.
Mahmud Taymur ( arabisht : محمود تيمور ; Kajro , 16 qershor 1894 - Lozanë , 25 gusht 1973 ) ishte një shkrimtar egjiptian . Konsiderohet si një nga themeluesit e romanit egjiptian dhe teatrit arab, Maḥmūd Taymūr ishte autori i romaneve dhe tregimeve të shkurtra, shfaqjeve, koleksioneve të udhëtimeve, artikujve dhe studimeve të gjuhësisë dhe letërsisë arabe . Ai ishte me origjinë Kurde , pasi babai i tij kishte mbërritur në Egjipt në 1801 midis trupave të dërguara nga Porta e Lartë për të luftuar Napoleon Bonapartin . Pasardhësit e tij luajtën një rol kryesor në jetën politike dhe kulturore egjiptiane.
Philippe Burrin , i lindur më16 Mars 1952 në Chamoson në Zvicër, është një historian kërkimi i të cilit përqendrohet në ideologjitë, lëvizjet dhe partitë politike në Evropë gjatë periudhës së mesluftës . Nga puna e tij mbi Luftën e Dytë Botërore , ai u përpoq të përcaktojë nocionet e dhunës masive dhe gjenocidit. Me një diplomë në marrëdhëniet ndërkombëtare (1975), ai mori doktoratën e tij në shkencat politike (1985) në Institutin e Shkolluar të Studimeve Ndërkombëtare (IAL) në Gjenevë nën mbikëqyrjen e Saul Friedländer , një specialist në Gjermaninë Naziste
Profesor i asocuar i gazetarisë në Universitetin e Prishtinës, Milazim Krasniqi udhëheq Departamentin e Gazetarisë në Fakultetin Filologjik, aty ku në vitin 2004 ka fituar titullin e doktorit të shkencave filologjike. Themelues i Institutit të Medies, redaktori i parë i zhurnalit “Media”, Krasniqi ka shërbyer edhe si anëtar i Bordit të Drejtorëve të Radiotelevizionit Publik të Kosovës (2001-2009) dhe anëtar i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës (2008-2010.) Një ndër themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, bashkëpunëtor i afërt i presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, Krasniqi është një ligjërues, poet, romansier, dramaturg, publicist dhe komentues politik. Për mbi dhjetë vite ai ka shërbyer si sekretar i Shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, kryeredaktor i revistës “Fjala” dhe “Interesi Nacional”, redaktor përgjegjës i gazetës ditore “Bota Sot” dhe kolumnist i rregullt i gazetave dhe revistave të ndryshme. Disa vite ka qenë edhe bashkëpunëtor i rregullt i Radios Evropa e Lirë, emisionet në gjuhën shqipe. Disa nga mbi 30 librat e tij që përfshijnë poezinë, romane, drama, studime dhe publicistikë, janë: Letërsia dhe besimet fetare, Soneti në poezinë shqipe, Islami i keqkuptuar dhe fatkeqësia botërore , Fotografitë e kujtimeve, Rulet rus për Ali Pashën, Monedha e Gentit, Nacionalizmi shqiptar, E kujt është kjo kulturë. Krasniqi është autor edhe i teksteve universitare Hyrje në Gazetari dhe Ekskomunikimi si histori e fshehur dhe mentor i shumë studentëve të nivelit Master dhe PhD. Ka një numër të punimeve akademike të botuara nëpër zhurnalë të shumtë vendor dhe ndërkombëtar përfshirë: Media dhe Seminari - Universiteti i Prishtinës, Sarajevske Sveske - Sarajevë, Vizione-Shkup, Vjetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, etj. Ai ka prezantuar kumtesa në sesione të ndryshme shkencore si në Seminarin Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, në Universitetin Sakarya–Turqi, Universiteti UFO –Tiranë, etj. Si komentues politik ai ka qenë i ftuar shumë herë në programe dhe debate televizive. Milazim Krasniqi, në kuadër të veprimtarisë së tij, studion edhe fenomene të ndryshme me të cilat shoqëria kosovare përballet, ndër to, edhe gjendjen e mediave në Kosovë dhe mendimet e tij i shpreh pos nëpër libra, edhe në blogje personale. Krasniqi jeton në Prishtinë me të shoqen Edibe Krasniqin, me të cilën ka tre fëmijë.
I lindur më 16 maj 1958 në Travnik , Bosnjë dhe Hercegovinë , Karić fillimisht studioi Islamin dhe shkencat politike në Universitetin e Sarajevës dhe u diplomua përkatësisht në 1981 dhe 1982. Ai fitoi një MA në filozofi nga i njëjti universitet në 1986, dhe mori Ph.D. në filologji nga Universiteti i Beogradit në 1989. Ai gjithashtu ka përfunduar studime të tjera pas-universitare dhe post-doktoraturë në Universitetin e Kajros (1983), Universitetin al-Azhar (1983), Universitetin Yale (1990) dheUniversiteti i Oksfordit (2006). Aktualisht, ai shërben si profesor i rregullt i Studimeve Kur'anore dhe Historisë së Interpretimit të Kur'anit në Universitetin e Sarajevës ; Karić gjithashtu ka dhënë mësim si profesor i rregullt në Universitetin e Lubjanës . Nga 1994 deri më 1996, ai shërbeu si Ministër i Arsimit, Shkencës, Kulturës dhe Sporteve në Qeverinë e Republikës së Bosnjës dhe Hercegovinës .
Kim Mehmeti ka lindur në fshatin Gërçec, Shkup në vitin 1955. Është i njohur si shkrimtar, romancier, tregimtar, eseist, publicist dhe përkthyes nga gjuha maqedonase në gjuhën shqipe dhe anasjelltas Kim Mehmeti ka lindur në fshatin Gërçec, Shkup në vitin 1955. Është i njohur si shkrimtar, romancier, tregimtar, eseist, publicist dhe përkthyes nga gjuha maqedonase në gjuhën shqipe dhe anasjelltas. Është një ndër themeluesit e së përjavshmes “Lobi” e cila botohej në Shkup nga viti 2001 deri në vitin 2006. Ka qenë redaktor i revistës për kulturë “Jehona” (Shkup), redaktor i veprimtarisë botuese pranë SH.B. “Flaka e vëllazërimit” (1991-1992). Në Institutin Shoqëria e Hapur – Maqedoni ka punuar si koordinator i veprimtarisë botuese. Pastaj ka punuar si kryeredaktor për Maqedoninë i Rrjetit Informativ Europian (AIM) dhe ka qenë edhe koordinator i këtij rrjeti për Ballkanin Perëndimor (1993-2003). Nga viti 1997 deri në vitin 2003 ka qenë drejtor ekzekutiv i Qendrës për Bashkëpunim dhe Mirëkuptim Multikulturor në Shkup. Kim Mehmeti është nismëtarë i më shumë iniciativave qytetare në Maqedoni dhe në rajon. Përpos në gjuhën amtare, Kim Mehmeti shkruan dhe boton edhe në gjuhën maqedonase. Punimet e para letrare i ka botuar në fillim të viteve të shtatëdhjetë të shekullit të njëzet nëpër revistat kroate. “Kim Mehmeti është rrëfimtar i lindur, ai nuk u nënshtrohet shablloneve, por i dorëzohet qëndismës së lëndës së vet rrëfyese. Andaj proza e tij është e veçantë dhe tërheqëse. Thjesht ajo e rrëmben lexuesin dhe e shpie drejt thellësive joshëse nga shkon imagjinata e tij e bujshme, e cila shtrihet nga fantazmagoria e së vërtetës dhe reales deri tek irrealja dhe fantastikja. Fati, si peshore e jetës, është ai që përcakton krijimtarinë e këtij autori”, është vlerësuar shkrimtari. Veprat e Kim Mehmetit janë përkthyer në gjuhën gjermane, franceze, bullgare, turke, kroate dhe në gjuhë të tjera.
Skënder Sherifi lindi në një familje që është nga Tropoja. Tani jeton në Belgjikë. Skënder Sherifi ka punuar si gazetar i radiove dhe i shtypit belg, (për sektorin e kulturës e artit) ndërsa tani është profesor i gjuhës e letërsisë frënge si dhe i marrëdhënieve publike në një universitet të Brukselit. Ka botuar në Paris dy vëllime me poezi "Diku, dikush" dhe "Oksigjeni". Përveç këtyre librave ka përkthyer në frëngjishte një antologji të poezisë shqiptare nga trojet jashtë kufinjve, të titulluar "Dega e pikëlluar", (1979). Libri me poezi "Ora e meteorëve" është libri i tij i parë i botuar në Shqipëri, një botim i cili përfshin përzgjedhje prej librave të botuar më parë, duke prezantuar një pjesë nga veprat poetike të këtij poeti. “Love”, i poetit Skënder Sherifi, renditet ndër 10 botimet më të mira në gjuhën frënge për vitin 2008. Skënder Sherifi, thotë për gazetën “Albania” se “ky vlerësim më bëhet mua dhe krijimtarisë sime prej gazetarëve belgë të kulturës sipas shijeve, kritereve të tyre letrare. Ata e kanë bërë këtë zgjedhje pa e marrë parasysh emrin tim, shfaqjet mediatike dhe as shitjet e librit. Kjo më duket mjaft e ndershme, personalisht e vlerësoj faktin që libri im çmohet prej kritikës ndër zhanret e tjera letrare si romani, tregimi, biografitë, monografitë dhe esetë të botuara përgjatë 2008-s në gjuhën frënge. Nuk e mohoj se jam gëzuar kur shtypi belg e ka renditur librin tim “Love” mes 10 më të mirëve në të gjithë Evropën frankofone, ku përfshihen botimet e shumta të vitit të kaluar në katër shtetet kryesore frankofone si Franca, Zvicra, Belgjika e Luksemburgu”. Natyrisht që ky vlerësim i shtypit belg dhe renditja e poetit shqiptar mes 10 më të mirëve ka një domethënie, simbolikë dhe vlerë morale, letrare e artistike të rëndësishme për të gjithë shqiptarët". Tituj librash • Dega e pikëlluar, (1979), antologji e poezisë shqiptare nga trojet jashtë kufinjve, • Lojë e kundërlojë, 1980, poezi, përktheu Ibrahim Rugova • Diku, dikush, poezi • Oksigjen, 1989, poezi, përktheu Ibrahim Rugova • Ora e meteorëve, 1996, poezi • Atelietë e ëndrrave, 2005, poezi, përktheu Albert Nikolla • Trijo e përjetshme, 2012, dramë • Hijet e Dritës, 2011, poezi, përktheu Jeton Kelmendi • Love,2012, poezi, përktheu Albert Nikolla
Nexhat Ibrahimi u rrit në një familje autoritative hoxhallarësh me ndjenja fetare dhe atdhetare. Shkollën fillore e kreu në Opojë e Prizren, kurse Medresenë e Mesme “Alauddin” në Prishtinë gjatë viteve 1974-1979. Gjatë viteve 1980-1984 i kreu studimet në Fakultetin e Shkencave Islame në Sarajevë. Krahas mësimeve angazhohej edhe me aktivitete politike ilegale, kështu që më 03. 12. 1981 u burgos në Sarajevë, por Shërbimi Sekret Jugosllav nuk arriti të tubojë prova të duhura, kështu që pas 60 e disa ditëve në Burgun Qendror të Sarajevës u lirua nga dënimi i mëtutjeshëm. Akuzohej për pesë vepra klero-nacionaliste e irredentiste. Si pasojë e burgosjes ishte çregjistrimi nga Fakulteti i Orientalistikës në Prishtinë, ku ishte regjistruar me korrespondencë. Edhe disa herë të tjera është marrë në biseda informative nga Sigurimi shtetëror jugosllav, sikur më 1983 me rastin e arrestimit të grupit të Alija Izetbegoviqit në Sarajevë, pastaj disa herë gjatë viteve 1987-2002 etj. Pas përfundimit të shërbimit ushtarak të Kroaci, në vitin 1987 u punësua si sekretar në Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren. Më vonë u delegua në Kuvendin e Bashkësisë Islame të Kosovës, u zgjodh anëtar i Rijasetit të Bashkësisë Islame të Jugosllavisë në Sarajevë dhe u zgjodh për kryetar të Kryesisë së Shoqatës së Ulemave të Kosovës në Prishtinë. Gjer sa ishte në këto funksione edhe u arrestua më 14. 12. 1992 nga Sigurimi Shtetëror Jugosllav, ku u dënua nga Gjykata e Qarkut në Prizren me tetë vjet burg. Këtë dënim Gjykata Supreme në Beograd ia zbriti në shtatë vjet. Dënimin e vuajti në burgun e Prizrenit, të Dubravës së Istogut dhe atë të Zajeçarit në Serbi. Nexhat Ibrahimi pas vuajtjes së dënimit më 15. 12. 1999 u kthye në gjirin familjar. Ai vazhdoi të punojë si sekretar në Bashkësinë Islame të Prizrenit për 10 vite tjera, derisa më 1 shtator 2009, kaloi si profesor i lëndës së Akaidit në Medresenë e Mesme Alauddin në Prizren. Nexhat Ibrahimi jeton në Prizren. Është i martuar dhe baba i tre fëmijëve.
Kozma Gjini u lind më1.03.1945 ne Lushnje Diplomuar për Gjuhë e Letërsi .Ka punuar si mesues dhe drejtues në disa shkolla. Është marrë me krijimtari letrare e publicistikë që nga viti 1970 e në vijim. Vlerësuar tri herë me çmimet në konkurset kombëtare të humorit ,një prej të cilëve dorezuar prej dorës së Dritëro Agollit (me 23.10.1976) Ka botuar mjaft nga krijimtaria e publicistika e tij në organe të ndryshme si:’’Mesuesi’’,’’Hosteni’’,’’Ylli’’,’’telegraf’’,’’tirana Observer’’,’’Muzg’’etj.
Amedeo Baçi ka lindur në Bushat të Shkodrës së Shqipërisë, me 15 Qershorë të vitit 1963. Vendbanimi ne Tiranë. Arsimimi:1969-1981,studimetpara-universitare: Shkolla fillore dhe e mesme Gjon Ndoci Bushat1982-1985, studimet universitare: Akademia e Rendit Publik, i diplomuar në degën e Sigurimit dhe Policisë së Shtetit. 1985-1990, formime gjuhësore: Universiteti i Tiranës, Fakulteti Histori-Filologji, dega e gjuhëve të huaja, marrja e dëshmive në gjuhët: frëngjisht, spanjisht dhe italisht, njohës i gjuhës gjermane dhe angleze. 1991-1995, studimet universitare: Universiteti i Tiranës, Fakulteti i Jurisprudencës, i diplomuar jurist. 1992-2008, formime profesionale: Specializim në Lion të Francës me marrjen e dëshmisë së oficerit të Interpolit, viti 1992; Formime profesionale brenda dhe jashtë vendit në fushën e luftës kundër krimit të organizuar 1992-93; Formim në fushën e informatikës me Scuole Generali dhe marrjen e dëshmisë Operatore Office Automation Ëindoës, Office 2000, Internet në Milano, Itali, viti 2000-2001; Formim në fushën imobiliare dhe bankare me shoqërinë Pronto Mutuo në Lenjano (Mi) të Italisë, viti 2001-2002; Formim në fushën e sigurimeve me shoqërinë Generali Assicurazioni në Lenjano (Mi), Itali, viti 2003-2004; Formim në fushën e ndërtimeve me marrjen e dëshmisë Responsabile del Servizio di Prevenzione e Protezione në Vareze, Itali, viti 2004-2005; Formime të tjera ne fushën e ndërmjetësimeve imobiliare dhe financiare pranë instituteve kredidhënëse dhe i regjistruar në rolin e intermediatoritit për operacione financiare nga enti përkatës Ufficio Italiano dei Cambi me seli në Romë; në fushën e menaxhimit të emigracionit pranë Anolf të Busto-Arsizio dhe Varezes, Itali; në fushën e administrimit të biznesit; në fushën e turizmit dhe sigurimit të jetës nga shoqërisa Progetto Europa në Milano, në vitet 2005-2008; 2000-2005, studimet pas-universitare: Master universitar në Kërkimin dhe Zgjedhjen e personelit (fusha e burimeve njerëzore), i organizuar nga Universiteti Carlo Cattaneo (Va) dhe Assores, viti 2002-2003; Master universitar në formimin e personelit Ekspert në menaxhimin e proceseve formative i organizuar nga ISMO dhe LIULM (Universiteti i gjuhëve dhe komunikimeve në Milano), viti 2003-2004; Master univeristar në Drejtimin e personelit pranë LIUC. Castellanza(Va), viti 2004-2005; Përvoja profesionale: 1985-1990, Administrata publike: Dega e Punëve të Brendshme në Mirditë, inspektor i mbrojtjes së ekonomisë. 1990-1991, Ministria e Rendit Publik, sektori i shërbimit shkencor. 1992-1993, Ministria e Rendit Publik, drejtues i shërbimit të Interpolit. 1994-1999, Aktiviteti privat: Konçensionar i grupit automobilistik Peugeot- Sodexa në Tiranë; Drejtor dhe president i shoqërive tregtare Univers në Tiranë, Gloria në Itali dhe Lentimeks në Gjeneve të Zvicrës, me objekt veprimtarie tregtinë e karburanteve me shumicë e pakicë, shitjen e pjesëve të këmbimit, të autoveturave, shërbime hotelerie, bar-restorant, pishina, aktivitete ndërtimore dhe import-eksporti; 2000-2002, koordinator i shoqërsië Global Europe në fushën turistike dhe sigurimeve (Ëintertour) në Milano dhe bashkëpunëtor i jashtëm i Generali Assicurazioni në Lenjano (Mi). 2002-2008, administrator i dy shoqërive ndërtimore dhe imobiliare në Itali, dhe intermediator për shërbimet në operacionet financiare mes individëve e kompanive private dhe bankave e shoqërive financiare. 2008-2014. 2008-2016, profesion i lirë si shkrimtar. Autor i disa librave artistikë si :1. Mes Dhimbjes dhe Dashurisë ;2. Peng i Dashurisë ;3. Dashuri dhe Dëshpërim .4. Rrëmbimi i Zemrës ;5. Të mbetesh i dashuruar, më mirë se të dashurosh ; 6. Shkëlqimi dhe Mjerimi i një Dashurie
Ahmet Davutoglu (lindi më 26 shkurt 1959) është politikanë turk dhe ish-diplomat i cili ishte kryeministër që nga 28 gushti 2014 deri më 24 maj 2016 dhe kryetar i AKP-së që nga 27 gushti 2014 deri më 22 maj 2016. Më parë nga viti 2009 deri në 2014, Ahmeti ishte ministër i punëve të jashtme dhe si këshilltar kryesor i kryeministrit Rexhep Taip Erdoan, nga viti 2003 deri në 2009. Ahmet Davutoglu lindi në Tashkenti, Konia, Konia në Turqi. Ai u diplomua në gjimnazin e Stambollit, e cila është një Deutsche Auslandsschulen (shkollë internacionale gjermane) dhe studio në Departamentin e Ekonomisë dhe Shkencave Politike të Universitetit Bogaziçi, Stamboll. Ai ka një diplomë master në Administrim Publik dhe një diplomë PhD në Marrëdhëniet Politike Shkenca dhe Ndërkombëtare nga Universiteti Bogazici. Midis viti 1993 dhe 1999, Davutoglu ka punuar në Universitetin Marmara dhe u bë profesor në vitin 1999. Ai ishte kryetar i Departamentit të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Beykent në Stamboll, Turqi. Midis 1995 dhe 1999, ai shkroi kolona javore për të përditshmen turke Yeni Şafak. Ai u martua me Sare Davutoglu më 1984, e cila punon si gjinekologe në Stamboll. Ata kanë një djalë dhe tri vajza. Përveç turqishtes, ai din të flasë poashtu anglisht, gjermanisht dhe arabisht.
Emmanuèle Bernheim është vajza e koleksionistit të arteve André Bernheim dhe skulptorit Claude de Soria . Autor i Notch në 1985 dhe Un çift në vitin 1988 , në vitin 1993 ajo fitoi edhe çmimin Medici me të romanit Sa Femme publikohet nga botimet Gallimard . Për kinemanë, ajo bashkëpunon me François Ozon për të shkruar skenarët për filmat Sous le sable , Pishinë dhe 5 × 2 . Romani i saj, E premte mbrëma (1998), u adaptua për kinemanë nga Claire Denis në filmin homonim . Me Michel Houellebecq , ajo shkroi përshtatjen filmike të Plateforme [ref. nevojshme] . Më në fund, ajo punon me Alain Cavalier , i cili sugjeroi që ajo të xhironte Living Being and Knowledge , një përshtatje e Gjithçka shkoi mirë , një histori në të cilën ajo tregon se si e ndihmoi babanë e saj të vdiste. Kanceri i saj shpërtheu gjatë projektit dhe filmi u kap nga vdekja e saj
Arben Puto (1924-2016) lindi në Gjirokastër. Ka studiuar në Fakultetin e Drejtësisë në Universitetin e Moskës, dega e së drejtës ndërkombëtare publike. Me hapjen e Universitetit të Tiranës, më 1957, ka punuar si pedagog dhe punonjës shkencor në Fakultetin Juridik, derisa doli në pension më 1990. Ë shtë autor i një numri veprash në fushën e së drejtës ndërkombëtare dhe historisë së diplomacisë.
Peter Handke është shkrimtar austriak. Ka qenë admirues i politikanit serb Sllobodan Millosheviq dhe nacionalizmit ekstrem serb gjatë luftërave në Bosnje dhe në Kosovë në vitet '90, për këtë arsye është quajtur fashist dhe i janë anuluar disa çmime ndërkombëtare në letërsi. Në vitin 2019 Akademia Suedeze ia dha Çmimin Nobel për Letërsi
Alda Merini ishte një shkrimtare dhe poete italiane. Puna e saj fitoi vëmendjen dhe admirimin e shkrimtarëve të tjerë italianë, si Giorgio Manganelli, Salvatore Quasimodo dhe Pier Paolo Pasolini. Stili i shkrimit të Merini është përshkruar si intensiv, pasionant dhe mistik, dhe ndikohet nga Rainer Maria Rilke.
Katarina Taikon ka shkruar 13 libra për Katitzin e vogël dhe familjen e saj rome. Ato janë histori plot gëzim, gjallëri dhe shpikje që tregojnë padrejtësitë e vogla, injorancën dhe përjashtimin përmes syve të një fëmije. Taikon nuk mësoi të lexonte dhe të shkruante derisa ishte në adoleshencën e saj. Taikon i ka kushtuar jetën e saj përmirësimit të kushteve të jetesës së romëve në Suedi dhe në mbarë botën. Përmes punës së saj të palodhur, debatit, shkrimit dhe të folurit me autoritetet suedeze, romëve iu dha e njëjta e drejtë për strehim dhe arsimim si të gjithë suedezët e tjerë. Në 1953 ndalimi i vendosur në 1914 për emigracionin rom përfundoi. Kjo bëri që më shumë romë të kërkonin strehim në Suedi dhe popullsia rome, fillimisht më pak se një mijë, u rrit. Katarina Taikon vdiq nga dëmtimi i trurit pasi ra në koma 13-vjeçare pas arrestit kardiak. Ajo është quajtur Martin Luther King i Suedisë.
U lind në Monemvasia, në krahinën e Lakonisë në Peloponez, ishte i katërti dhe më i vogli nga fëmijët e një familjeje pronarësh toke. Në moshën tetë-vjeçare nis të pikturojë, të shkruajë poezi dhe të luajë në piano. “Nëntë dritare kish në shtëpinë tonë dhe të gjitha hapeshin nga ana e universit”, do të ndërmendë ai më vonë vitet e fëmijërisë. Por, parajsa fëmijënore nuk vazhdon gjatë. Nga viti 1921, poeti i ardhshëm nis të njohë një mori fatkeqësish: familja rrënohet ekonomikisht, nëna dhe vëllai i madh vdesin para kohe, babai, që vuante nga trazime mendore, shtrohet në një spital psikiatrik. Vetë poeti do të kalojë tre vjet (1927-1930) në sanatorium për t’u kuruar nga tuberkulozi, sëmundje që e shoqëroi gjithë jetën. Këto ngjarje tragjike do të mbeten të pashqitshme nga vepra e tij poetike. Një prirje vetjake dhe sidomos leximet e ndryshme të kësaj kohe e nxitin Ricosin të bëhet poet dhe revolucionar. Në vitin 1934, ai boton librin e tij të parë Traktori, i frymëzuar kryesisht nga futurizmi i Majakovskit dhe, një vit më vonë, librin Piramidat, dy vepra këto që realizojnë një ekuilibër të brishtë midis besimit tek e ardhmja, që bazohet mbi idealin komunist, dhe dëshpërimit vetjak. Në vitin 1936, poema e gjatë Epitafi shfrytëzon formën e poezisë popullore tradicionale dhe jep, nëpërmjet një gjuhe të thjeshtë, një mesazh prekës vëllazërimi. Muzika e Miki Theodhoraqisit më 1960-n, do ta bëjë këtë poemë ndezësin e revolucionit kulturor në Greqi. Në vitet 1937–1940, Ricos boton librin Kënga e motrës sime. Me këtë rast, patriarku i letrave greke, Kostis Palamas, i shkruan Ricosit: “... Po mënjanohemi, Poet, që të kalosh.” Librat Simfoni pranverore dhe Marshi i Oqeanit përbëjnë bazën e Simfonisë së Shtatë të Theodhoraqisit, e njohur ndryshe si “Simfonia pranverore”. Te libri Mazurka e vjetër me ritmin e shiut (1942), Ricosi artikulon për të parën herë lidhjen e tij me hapësirën greke – mbartëse e kujtesës historike, që do të lejë gjurmë të pashlyeshme në krejt veprën e tij të ardhme.
Tatiana Țîbuleac lindi më 1978 në Kishinjev, në Republikën e Moldavisë. Studioi në Fakultetin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin Shtetëror të Moldavisë. Fillimisht u bë e njohur më 1995, si autore e rubrikës “Histori të vërteta” në gazetën e përditshme Flux. Më 1999, filloi punën si reportere, redaktore dhe prezantuese lajmesh në PRO TV Kishinjev dhe gjithashtu punoi për UNICEF-in në Moldavi. Prej vitit 2008 jeton në Paris. Tatiana Țîbuleac debutoi më 2014, me një përmbledhje tregimesh “Fabula moderne”. Më 2017 iu botua romani “Vera kur ime më kishte sy të gjelbër”. Romani u vlerësua me Çmimin e Lidhjes së Shkrimtarëve të Moldavisë, çmimin e revistës letrare Observator Cultural në Bukuresht dhe atë të Observator Lyceum në festivalin FILIT në qytetin e Jashit. Romani i saj i dytë “Kopshti prej qelqi”, fitoi Çmimin Europian të Letërsisë më 2019. Romanet e Tatiana Țîbuleacut janë best-seller në vendlindjen e saj dhe janë të përkthyera në rreth 20 gjuhë.
Janja Vidmar është autore e librit "Kebaria, vajza që lexonte bukur". Një nga shkrimtaret sllovene më të vlerësuara të letërsisë për fëmijë e të rinj. Anëtare e Shoqatës së Shkrimtarëve Sllovenë, ajo është edhe drejtuese e Seksionit të Letërsisë për fëmijë dhe të rinj. Janja Vidmar ka shkruar mbi 50 libra, shumë skenarë, drama për teatër dhe ka marrë shumë çmime kombëtare dhe ndërkombëtare për veprat e saj, si Çmimin Večernica, 1998; Çmimin Desetnica, 2006; Večernica 2008; Medaljen e Artë në konkursin ndërkombëtar letrar "Parole Senza Frontiere" në Trento, Itali, më 1999 dhe 2003. Librat e Janja Vidmarit janë përzgjedhur në Listat e Nderit të Ibby-t.
U lind në Lushnjë më 5 dhjetor 1935. Ka mbaruar Liceun Artistik për pikturë. Është diplomuar për gjuhë dhe letërsi shqipe në Universitetin e Tiranës. Ka punuar mësues vizatimi dhe letërsie në Lushnjë 1961-1973. Nga viti 1973 - 1983, për gabime ideore në krijimtari dhe veçanërisht në poemën Dielli dhe rrëkerat, ka punuar si kooperativist i thjeshtë në një kooperativë bujqësore të rrethit Lushnjë e në Komunale. Gjatë gjithë kësaj periudhe konvaleshence ideologjike iu hoq e drejta e botimit. Gjatë viteve 1998-2001 ka qenë deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Që nga viti 1969 ishte anëtar i LSHASH. Është autor i mbi 20 librave, kryesisht me poezi. U nda nga jeta më 16 tetor 2020.
Ben-Gurion u rrit nga një Zionist entuziast. Si student në Universitetin e Varshavës, ai u bashkua me lëvizjen Zioniste-Marksiste Poale në vitin 1904. Ai u arrestua dy herë gjatë Revolucionit Rus të vitit 1905. Ai emigroi në Palestinën otomane në vitin 1906, ku u shokua nga krimet dhe anti-semitizmi i Europës Lindore, dhe u bë një nga drejtuesit kryesorë të Zionistëve Poale bashkë me Yitzhak Ben-Zvi. Në Palestinë, fillimisht punoi në bujqësi, duke mbledhur portokallë. Më 1909 ai u bë vullnetar me HaShomer, një fuqi vullnetarësh që ndihmonte në mbikqyrjen e komuniteteve bujqësore të izoluara izraelite. Më 7 nëntor 1911, Ben Gurion shkoi në Selanik në mënyrë që të mësonte turqisht për studimet e tij për tu bërë jurist. Qyteti, që kishte një komunitet hebre të madh, e impresionoi Ben Gurionin që e quajti "një qytet hebre që nuk ka e shokun në këtë botë." Ai gjithashtu kuptoi aty që "Hebrenjtë ishin të aftë të kryenin çfarëdolloj pune," nga biznesmenë të pasur deri te tregtarë, mjeshtër zanatesh ose punë hamalli.[1] Në vitin 1912, ai u shpërngul në Konstantinopojë (tani Stamboll), atëherë kryeqytet i Perandorisë Otomane, për të studiuar juridikun në Universitetin e Stambollit bashkë me Ben-Zvi dhe adoptoi emrin hebre Ben-Gurion, prej historianit mesjetar Yosef ben Gurion. Ai punoi gjithashtu edhe si një gazetar. Në vitin 1915, Ben-Gurion dhe Ben-Zvi u dëbuan nga Palestina, që prapë ishte nën sundimin otoman, për shkak të aktivitetit të tyre politik. Kur u vendos në Nju Jork Siti më 1915, ai takoi Paula Munweis. Ata u martuan më 1917, dhe patën tre fëmijë. Ai iu bashkua ushtrisë britanike në vitin 1918 si pjesë e Batalionit të Legjionit Hebre (pas Deklaratës së Balforit në nëntor 1917). Ai dhe familja e tij u kthyen në Palestinë pas Luftës së Parë Botërore pas marrjes së saj nga britanikët.
Alba Dajlanaj lindi ne Durrës ne vitin 1973.Në vitin 2013 mbaroi pedagogji cikli I ulët.Aktualisht punon si mesuese për parashkollor. Ne vitn 2019 botoi vëllimin e parë me poezi të titulluar “Në kërkim të një ëndrre ….”
Bostroem lindi në një familje mjekësh në Lajpcig. Duke ndjekur shkollat në Mynih dhe Königsberg, ajo studioi studime teatri dhe studime gjermane në Lajpcig, Berlin dhe Vjenë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Nga viti 1944 deri në vdekjen e saj në 2015, ajo jetoi në Berlin. Nga 1946 deri në 1954, Bostroem ishte një bashkëpunëtore e shitjeve në skenën e ndërtimit, ku ajo shkroi poezi dhe shfaqje. Ky ishte një reputacion i veçantë që ajo fitoi si Nachdichterin (përshtatës i veprave në disa gjuhë në bazë të versioneve interlineare në 95 antologji dhe Single, rreth 100,000 rreshta vargje).
Anita Tafa ka lindur ne Elbasan .Mësimet e shkollës së mesme dhe studimet I kreu ne qytetine e  lindjes. Ne vitin 1997 ajo emigroi në Greqi .Sot jeton ne Athinë . Anita Tafa eshte marre me krijimtari qysh ne bankat e  shkollës ,ndërsa vetëm tani vendosi te botojë librin e saj në prozë .
Isa Muca lindur ne  Babunje të Lushnjes.Ka kryer studimet e larta ne Universitettin e Elbasanit “Aleksander Xhuvani “Ka punuar si mesues dhe drejtues shkolle ne komunën  e Gjegjanit të rrethit të Elbasanit .
Mimoza bici u lind ne Tiranë me 31.12.1965 Ka kryer shkollën e mesme të përgjithshme ekonomike në Tiranë.Ka kryer studimet ne kusin laboratorik për letërsi ne Milano,Itali 1995-1996 Skenariste në spektakle televizive 2003-2006 . Autore tekstesh kenge ne festivalet e kenges ne RTSH . dhe te Festivalit te femijeve Shkoder
I lindur në një familje skoceze (Learmonth), ai mbeti jetim nga nëna e tij (Marija Michajlovna lindur Arsen'eva) në moshën tre vjeç, në 1817, dhe u rrit nga gjyshja e tij nga nëna Elizaveta Alekseevna Arsen'eva, në pronën e Tarchany , Oblast 'i Penzës; fshati i atëhershëm Tarchany quhet sot Lermontov . Në 1818 ai udhëtoi në Kaukaz, në >Pyatigorsk , ku u kthye në mënyrë të përsëritur, në vitet 1820 dhe 1825. Si adoleshent u bë i apasionuar pas letërsisë, duke lexuar me zell Bajronin dhe duke filluar të shkruante kur ishte vetëm pesëmbëdhjetë vjeç. Në 1828 ai hyri në shkollën private "Pensione Nobile" ( Blagorodnyj pansion pri moskovskom universitete ); shkruan Çerkezët ,I burgosuri i Kaukazit , Corsair . Në 1830 ai u regjistrua 1832 për arsye të ndryshme: vdekja e babait të tij, marrëdhëniet gjithnjë e më të tensionuara me profesorët dhe dyshimet që u ngritën pas pjesëmarrjes së tij në skandalin famëkeq Malov (kur një turmë studentët që gjuajnë nga auditori, nën tingullin e talljes, mësuesi homonim).
Éric Laurent (lindur në 1947) është një gazetar francez i njohur për punën e tij në financat dhe gjeopolitikën e biznesit të naftës dhe për punën e tij mbi Marokun dhe qeverinë e tij.
Majlinda Nana Rama është pedagoge, shkrimtare dhe studiuese shqiptare. Ajo konsiderohet si përfaqësuesja më e shquar e brezit të saj letrar dhe një nga emrat e nderuar të letërsisë së sotme shqiptare. Ka shkruar poezi, ese, artikuj shkencorë, studime, kritikë letrare, romane, novela etj.
–Zyba Hysen Hysa lindi në fshatin Kokrevë të rrethit Librazhd më, 26 qershor 1955. Mësimet e para i mori në vendlindje, më pas në Elbasan, ku në vitin 1974 merr diplomën e mësuesisë. Në 1979 mbaron kursin filozofik dhe më pas ushtron profesionin e mësuesisë në lëndën gjuhë shqipe, në fillim në Vulçan, Polis Gostimë të Librazhdit dhe që nga viti 1999 në Vlorë. Krahas punës së mësuesisë, që nuk u nda për asnjë çast, ajo ka qenë aktiviste e rinisë duke u zgjedhur deri në forumet më të larta. Së fundmi aderoi në Shoqatën për Identitet dhe Bashkim Kombëtar (SHIBK), nga e cila dha dorëheqjen me daljen në skenë të Kreshnik Spahiut që bashkoi gjithë shoqatat patriotike në partinë politike “Aleanca Kuq e Zi”, të cilën e denoncoi si antikombëtare që në embrion. Që nga viti 2010 anëtare e Institutit të Integrimit të Kulturës Mbarëkombëtare Shqiprare, ku ka dhënë një kontribut të çmuar me veprimtarinë e saj në të gjitha trojet etnike shqiptare. Në ditën e shpalljes së pavarësisë Së Kosovë, ajo ka dorëzuar flamurin për Bashkimin e Kombit te kulla e Jasharëve. Ka qenë bashkëpunëtore në revistën për fëmijë “Vala e kaltër”, drejtuese e emisionit për fëmijë “Drita e diturisë” në TV “Vlora Channel” Vlorë. Krijimet e para poetike i ka botuar qysh në vitin 1972 në gazetën “Shkumbini” të Elbasanit. Në vitin 1978, pasi dërgon për botim poemën “Me ju nuk jemi krushq” në Shtëpinë Botuese “Naim Frashëri”, i kthehet përgjigjja: “Kujdes, ke frymë moderniste në poezi!” dhe që nga ajo ditë nuk botoi më.
David Ebershoff është një shkrimtar, redaktor dhe mësues amerikan. Romani i tij debutues, Vajza daneze, u përshtat në një film me të njëjtin emër me çmimin Oscar në 2015, ndërsa romani i tij i tretë, Gruaja e 19-të, u përshtat në një film televiziv me të njëjtin emër në 2010.
Sazan Guri është një ambientalist shqiptar, gjeolog nafte dhe inxhinjer. Gradat e tij shkencore janë "profesor i asociuar në gjeoshkencë" dhe "doktor i shkencave në fushën e gjeologjisë". Guri ka lindur në Berat më 11 dhjetor 1956. Botime Vlora në udhëryqin e zhvillimit : turizëm apo industri nafte, (bashkautor) - 2005 Vlora, "Bajlozët" dhe e ardhmja e saj - 2006 Vlora dhe R-ambot : (gjeopolitikat mbi të), (bashkautor) - 2007 Tirana bëmë apo gjëmë - 2007 Udhët në Tiranë në udhëkryqin dyrrotak apo motor-ak, (bashkautor) - 2008 Magjia e ujit, (bashkautor) - 2012 Vlerësim strategjik mjedisor i planit rregullues të Tiranës, (bashkautor) - 2013 Ndryshimet e klimës dhe ngrohja globale : (ç'pësojmë dhe ç'duhet të ndreqim në vendin tonë), (bashkautor) - 2015 Betejat civile për lumenjtë e egër : pse nuk duhet të ndërtohen HEC-et mbi Vjosë e Valbonë apo mbi Lumë e Osum - 2016 Album albanologjik [album] : historia, gjuha dhe etnokultura shqiptare – 2020
U lind në Shkodër më 20 nëntor 1866, i biri i Jakut të Zef Kryeziut nga Mirdita dhe Luçijes së Shtjefën Thaçit, banonin në një jerevi në rrugëzën "Krroqej". I mbetur jetim nga i ati herët, me përkrahjen e jezuitit Atë Jungg u regjistrua me të vëllanë, Lazrin, në kolegjin saverian të porsahapur; ku studioi nga 5 prill 1877 deri më 1880. Në edukimin e tij patën ndikim Ndue Bytyçi dhe Leonardo de Martino. Shoqëria e Jezuit e dërgoi djaloshin Mjeda jashtë për studime e specializime. Më 27 mars 1880 ai kish hyrë në Shoqatën e Jezuitëve të Provincës së Venecias. Në fillim ndenji tre muaj në pranverë 1880 në fshatin Cossé-le-Vivien, sot në qarkun Mayenne të Francës, kurse më pas ndoqi një kolegj në manastirin Kartuzian "Porta Coeli" në veri të Valencias në Spanjë, ku studioi për letërsi
Robert Cooper është një nga diplomatët më të rëndësishëm të Europës. Ish - këshilltar i posaçëm për çështjet e jashtme i Toni Blerit dhe - ish Drejtor i Përgjithshëm për Çështjet e Jashtme dhe ato Politiko - Ushtarake në Këshillin e Bashkimit Europian, aktualisht ai është caktuar nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian, Catherine Ashton, Këshilltar i Shërbimit të Jashtëm të Bashkimit Europian si dhe ndërmjetës i dialogut Kosovë - Serbi.
Idriz Ponari ka punuar si gazetar dhe ka botuar në shtypin e kohës krijime të ndryshme. Nga viti 1976 deri në vitin 1992 ka punuar si redaktor në TVSH. Ai ka botuar një sërë librash, ku ndër të cilët dallon: Në gji të nënës, Kur koloviteshin troftat nën pishtarë, Atë natë me erë, Mirazhi i fundit, Qyteza e bardhë, etj.
Enver Hoxhaj është një politikan kosovar. Ai shërbeu si Ministër i Punëve e Jashtme dhe nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Enver Hoxhaj është Professor i Asocuar në Departmentin e Shkencave Politike të Universitetit të Prishtinës. Nga vitit 2003 deri në vitin 2004 ai ka qenë bashkëpuntor shkencor në London School of Economics, pranë Qendrës për Studimin e Qeverisjes Globale. Publikimet e tij përfshijnë studime dhe artikuj mbi konfliktin etnik, kombin e nacionalizimin, intervenimin dhe qeverisjen ndërkombëtare të botuara në revista dhe botime perëndimore në gjuhën angleze dhe gjermane. Me 22 shkurt 2011 z. Enver Hoxhaj u zgjodh ministër i Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës.Gjatë procesit negociator (2005 – 2007), të udhëhequr nga i dërguari i Posaçëm i OKB-së, Presidenti Martti Ahtisaari, z. Enver Hoxhaj ishte pjesë e delegacionit kosovarë në të gjitha takimet. Dokumenti i Ahtisaarit rezultoi me propozimin gjithëpërfshirës për pavarësinë e Kosovës. Si Kryetar i Komisionit për Arsim, Kulturë e Rini në Kuvendin e Kosovës, ai ka paraqitur zërin më të fuqishëm për çështje të arsimit, rinisë dhe të modernizimit të Kosovës.
Paul van Loon i lindur më 17 prill 1955, është një shkrimtar holandez i letërsisë për fëmijë. Librat e tij më të njohur janë seritë për Dolfje Weerwolfje dhe seria De Griezelbus. Një muzikal dhe një film janë bërë gjithashtu për të dyja. Seriali Raveleijn u bë gjithashtu një nga veprat e tij më të njohura pas shfaqjes së një seri televizive dhe një shfaqjeje në park zbavitës në Efteling . Van Loon ka punuar si shkrimtar për më shumë se tridhjetë vjet dhe ka shkruar më shumë se njëqind libra. Përveç në Holandë dhe Belgjikë, librat e tij janë botuar edhe në vende të tjera, duke përfshirë Gjermaninë, Francën, Italinë, Danimarkën, Estoninë, Letoninë, Suedinë, Spanjën, Japoninë dhe Anglinë.
Rudina Çupi është autore, redaktore e përkthyese, kryesisht në letërsinë për fëmijë. Ka shkruar udhëzues didaktikë për parashkollorin, disa vëllime me poezi dhe shumë libra në seri për fëmijë, ndër të cilët “Kakarina”, “Gramatiktok”, “Fjalëkuqe”, “Kolovargje”, “Një elefant elegant”, “Një dreçkë me kleçkë”, “Shtëpia e gudulisur”, si dhe ka hartuar letrat “Rroketoke”, të parat letra loje me rrokje në shqip. Një pjesë e fitimeve prej librave të saj ajo ia dhuron fëmijëve të prekur nga epilepsia. Për veprimtaritë e saj krijuese ajo është vlerësuar me disa çmime, qoftë për librat me poezi, ashtu edhe për librat për fëmijë.
Sulejman Halil Mato lindi në Fterrë, të Sarandës me 1 mars 1941. Mbaroi Fakultetin e Historisë e të Filologjisë, dega e gjuhë-letërsisë shqipe në vitin 1964. Punoi si mësues i letërsisë në disa shkolla të qytetit të Beratit, më vonë si redaktor i revistës “Nëntori”. Në periudhën 1976-1985 punoi si mësues i gjuhës e letërsisë shqipe në shkollën e mesme Josif Pashko. Më vonë iu rikthye profesionit të libretistit në Teatrin e Operës e Baletit dhe në Ansamblin e Këngëve e Valleve Popullore ku punoi nga viti 1985 deri në vitin 1991. Drejtor i Agjensisë Qëndrore të Tregtimit të Librit Arsimor (1973-1974). Kryeradaktor i gazetës Tirana Bashkiake, në Bashkinë e Tiranës (1997-2001).
Georges Joseph Christian Simenonb ishte një shkrimtar belg. Një autor pjellor që botoi rreth 500 romane dhe vepra të shumta të shkurtra, Simenon njihet më së miri si krijuesi i detektivit imagjinar.
Skënder Drini është lindur më 1935 në Voskopojë të Korçës në një familje atdhetare. Ka kryer Universitetin e Tiranës dhe ka punuar si mësues në rrethet Tropojë, Burrel e në Shkodër në vitet 1954-1982. Botimet e tij të para, edhe pse për jetën e botën e fëmijëve, zgjuan interes dhe treguan se në skenën e letërsisë shqiptare po vinte një zë i veçantë. Më pas, botimet e tjera, vëllimet me tregimet e veçanërisht romanet, qenë një befasi. Shkrimtari Skender Drini është Laurat i Çmimit të Republikës së Shqipërisë.
Albert V. Nikolla ka lindur me 16 nëntor 1968 në Shqipërinë Qendrore (Mat). Kryen studimet në Universitetin e Tiranës, nga viti 1990 deri në vitin 1994. Student i talentuar, laurohet me diplomën në saj të një “memorie” avangardiste (që zbulon lidhjet e dukshme dhe të padukshme mes poezisë franceze dhe asaj shqiptare) të titulluar: “Migjeni dhe Gjeneza e Poezisë Moderne Shqipe” , duke marrë kështu të drejtën për të qenë “Profesor Letërsie” për sistemin e shkollave të mesme. Një diplomë tjetër, akorduar më 1996 nga Instituti Danez i Medias, i jep akses në fushën e gazetarisë profesioniste. Albert V. Nikolla ka tre vëllime me tregime në aktivin e tij: “Dashnori i fundit”, “Ngjyrat e çmendurisë” dhe “Lojë tulipanësh”. Por gjithashtu dhe shumë romane, si: “Në kërkim të Perpetum Mobiles” ; “Ëeek-End i përgjakur në Bruksel”; “Golgota e Kuqe”; “Kanun”; “Vallëzim nën Yje” ; “Gjeniu dhe Vrasësit”, “Humbësi i vetvetes”, pa harruar esenë “Shtegtimi i Pelikanëve”.
Faik Islami vjën me librin e tij “Manarica”, në të cilin disa ngjarje të viteve '40 zhvillohen edhe në Fterre. Një përgatitje mjaft e mirë e shkrimtarit Faik Islami , një krijues serioz në kompleksitet. Pjesëmarrja ne kete veprimtari e këtij shkrimtari të shquar, shpalosja e vlerës në fushë shumëplanëshe, kumtet, diskutimet me objekt dhe ilustrimet e realizuara treguan katërciperisht se romani është një gjini, e cila tërheq lexuesit.
Vojsava Nelo (Jakllari) është poete dhe prozatore e letërsisë bashkëkohore shqipe. Që në botimet e para të saj dalloje ndjenjën e thellë, intensitetin emocional, lirikën e bukur. Poezia e Vojsavës nuk është vështirë të dekodohet; është e tejdukshme, e rrokshme qysh në shqiptimin e parë. Poetja Vojsava Nelo vuan brengat e njeriut. Në poezinë e saj ndihet një shpirt i ngarkuar nga vuajtjet e botës. I dhemb fati i tjetrit, fati i botës.[4] Një vlerësim të veçantë ka shprehur për krijimtarinë e Vojsava Nelos edhe shkrimtari dhe dramaturgu i njohur Fadil Kraja. “Sa herë e sjell në kujtesë, mrekullohem se si shpërthyen në vitet 1973-1977 një plejadë studentësh, poetësh dhe poeteshash aq të talentuar, që tanimë kanë bërë emër dhe radhiten me meritë në antologjinë e poezisë më të ndritshme aktuale shqipe. Mes këtyre studentëve të shkëlqyer, mes këtyre talenteve zë vend, në krye të listës, një vajzë e bukur, e gjallë, dhe shumë e talentuar, Vojsava Nelo. Të rralla janë ato që i qëndrojnë kohës. Një ndër to është Vojsava. Në kujtimet e mia, ish studentja ime, Vojsava Nelo, ka ngelur siç ngel pranvera në zemrat tona: Poezi e fytyrës dhe shpirtit.”, shkruan Kraja.
Francesco Piccolo është një autor italian i romaneve, tregimeve të shkurtra dhe dramave. Në vitin 2014, ai fitoi çmimin kryesor letrar të Italisë, Premio Strega për Il desiderio di essere
Ai lindi në Bergen dhe u rrit në Odda në Hardanger , dhe në librat e tij shpesh merr mjedisin në Odda si pikënisje. Më vonë ai studioi në Bergen dhe që atëherë ka jetuar atje. Për një kohë ai ishte gazetar në Bergens Tidende , por gradualisht është bërë një shkrimtar me kohë të plotë. Për romanin Bikubesong ai mori çmimin Brage në 1999 dhe u nominua për Çmimin e Letërsisë së Këshillit Nordik . Sezoni i bletëve është përkthyer në disa gjuhë. Gjithashtu, bazuar në librin është krijuar edhe një dramë. Më 28 mars 2006, atij iu dha çmimi Riverton 2005 për Ariu lundrues .
Mustafa Asim Merlika i njohur më shumë si Mustafa Kruja, apo Mustafa Merlika Kruja[1] (Kruja, 15 mars 1887 – Ujëvarat e Niagarës, 27 dhjetor 1958) ka qenë mësues, firmëtar i Deklaratës së Pavarësisë të Shqipërisë, patriot, nëpunës, politikan dhe kryeministër, senator i legjislaturës së XXX të Mbretërisë Italiane gjatë regjimit fashist, anëtar i komisionit të punëve të jashtme, tregtisë dhe legjislacionit doganor gjatë mandatit të tij si kryeministër.[2] Si studjues i shqipes, historian e publicist njihet dhe me emrin e pendës Shpend Bardhi. Ndonëse produkti i tij intelektual nuk u pranua përgjatë regjimit komunist sepse u cilësua kuisling edhe tradhëtar, në studimet e veta mbi etimologjinë e shqipes, Eqrem Çabej e citon në mënyrë të përsëritur.
André Pieyre de Mandiargues (14 mars 1909 – 13 dhjetor 1991) ishte një shkrimtar francez i lindur në Paris. Ai u bë një bashkëpunëtor i surrealistëve dhe u martua me piktoren italiane Bona Tibertelli de Pisis (mbesa e piktorit metafizik italian Konti Filippo Tibertelli de Pisis). Ai ishte një mik veçanërisht i ngushtë i piktorit Leonor Fini . Romani i tij La Marge (1967; Eng: The Margin ) fitoi çmimin Goncourt dhe u bë një film me të njëjtin emër nga Walerian Borowczyk në 1976. Është koleksioni i tij i artikujve pornografikë që paraqitet në koleksionin Une particulière të Borowczyk . Borowczyk përdori gjithashtu veprën e Mandiargues për tregimin e parë të përfshirë në filmin e tij antologjik Immoral Tales . Ai gjithashtu shkroi një hyrje në Historinë e O -së të Anne Desclos dhe ishte nënshkrues i Manifestit të 121 . Libri i tij Feu de braise (1959) u botua në 1971 në një përkthim në anglisht nga April FitzLyon i quajtur Blaze of Embers (Calder dhe Boyars, 1971). [1] Libri i tij më i popullarizuar ishte Motorcycle (1963), i cili u përshtat për filmin e vitit 1968 The Girl on a Motorcycle , ku luante një e re Marianne Faithfull . Mandiargues ishte mik me gazetaren e motoçikletave Anke-Eve Goldmann , e cila ka të ngjarë të ishte frymëzimi për personazhin kryesor "Rebecca", pasi Goldmann ishte gruaja e parë që hipi në një motoçikletë me një kostum garash lëkure një copë, të cilën e projektoi me prodhuesin gjerman Harro. .
Drita Topjana është një mësuese me shumë vite ekperiencë në arsimin shqiptar. Me dashurinë dhe respektin për profesionin e saj, ajo sjell librin “Kur fjala është e ëmbël”, një dedikim i veçantë për nxënësit e saj.
Pandeli Zakan është ish arsimtar, intelektual dhe besimtar i respektuar në rrethin shoqëror dhe kishtar në zonën e Myzeqesë.
Justin Godart ishte deputet radikal-socialist në Asamblenë kombëtare franceze, i përkushtuar pas të drejtës dhe popujve të shtypur. Godart u përfshi në çështjen shqiptare, si mbrojtës i të drejtës së një populli të lënë pas dore, për të jetuar me ballin lartë në mes të popujve të tjerë të Ballkanit. Veprimtaria e Godart në shërbim të së vërtetës për çështjen shqiptare është kapitale. Autoritetet shqiptare, në vitet '30 e dekoruan me kordonin e madh të Urdhërit të Skënderbeut.
François Charles Mauriac ishte një romancier francez, dramaturg, kritik, poet, dhe gazetar i Akademisë së Francës. Në vitin 1952, ai fitoi çmimin Nobel në Letërsi "për depërtimin e thellë shpirtëror dhe intensitetin artistik me të cilin në romanet e tij ka depërtuar në dramën e jetës njerëzore". Atij iu dha Kryqi i Madh i Légion d'Honneur në 1958. Ai botoi një seri kujtimesh personale dhe një biografi të Charles de Gaulle . Punimet e plota të Mauriac u botuan në dymbëdhjetë vëllime midis viteve 1950 dhe 1956.
Peter Morgan është profesor i Studimeve Evropiane në Universitetin e Australisë Perëndimore. Peter Morgan është Drejtor i programit të Studimeve Evropiane në Universitetin e Sidneit. Fushat e kërkimit përfshijnë letërsinë botërore, letërsinë gjermane dhe evropiane dhe Historinë intelektuale dhe letërsinë homoseksuale. Përmes analizës kritike të një përzgjedhjeje përfaqësuese të veprave të Kadaresë, Peter Morgan shpjegon për një audiencë të gjerë se si Kadare mbijetoi dhe shkroi në mjedisin represiv stalinist shqiptar.
Gunnar Ilse Gustav Riebs është një autor belg i letrave, kritik muzikor dhe animator i koncerteve klasike. Në moshën 18-vjeçare, ai u bë anëtari më i ri i Shoqatës së Letërsisë Flamane pas debutimit të tij me monografinë mbi Jean De Middeleer. Që nga 26 gusht 2003, Gunnar Riebs është konsull nderi dhe që nga 26 tetori 2017 konsull i përgjithshëm nderi i Republikës Sllovake në Antwerp.
Antoine de Saint-Exupéry ishte një shkrimtar, poet, gazetar dhe aviator pionier francez. Ai u bë laureat i disa prej çmimeve më të larta letrare të Francës dhe gjithashtu fitoi Çmimin Kombëtar të Librit të Shteteve të Bashkuara. Ai mbahet mend më së miri për novelën e tij Princi i Vogël dhe për shkrimet e tij lirike të aviacionit, duke përfshirë Erën, Rërën dhe Yjet dhe Fluturimin e Natës.
Rexhep Qemal Meidani është politikan shqiptar, ish president i Shqipërisë. Diplomoi në Universitetin e Tiranës Fakulteti i Shkencave të Natyrës (FSHN), dega fizikë, si dhe përfundoi me sukses studimet pasuniversitare në Universitetin e Kanës. Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të qershorit 1997, Meidani u zgjodh deputet në Kuvendin e Shqipërisë. Pas zgjedhjeve, më 24 korrik 1997 me propozim të PS-së, Kuvendi i Shqipërisë e zgjodhi Meidanin President të Republikës.
Luigi Pirandello ishte një dramaturg, romancier, poet dhe shkrimtar italian, kontributi më i madh i të cilit ishin dramat e tij. Atij iu dha Çmimi Nobel në Letërsi në vitin 1934 për "fuqinë e tij pothuajse magjike për ta kthyer analizën psikologjike në teatër të mirë". Veprat e Pirandellos përfshijnë romane, qindra tregime të shkurtra dhe rreth 40 drama, disa prej të cilave janë shkruar në gjuhën siciliane.
Meri Mezini është një poete, romanticiere shqiptare. Me profesionin si inspektore në Qendrën Spitalore të Burgut të Grave, Mezini ju përkushtua letërsisë, ëndrrës së saj shumë vjeçare.
Gabriele D’annunzio ishte një poet, dramaturg, orator, gazetar, aristokrat dheoficer Italian. Ai zuri një vend të spikatur në letërsinë italiane nga viti 1889 deri në 1910 dhe më vonë në jetën politike nga 1914 në 1924. Ai shpesh përmendej me epitetet Il Vate ("Poeti"). D'Annunzio u shoqërua me lëvizjen Dekadente në veprat e tij letrare, të cilat ndërvepruan ngushtë me simbolizmin francez dhe estetizmin britanik . Vepra të tilla përfaqësonin një kthesë kundër natyralizmit të romantikëve të mëparshëm dhe ishin njëkohësisht sensuale dhe mistike. Gjatë Luftës së Parë Botërore, perceptimi i D'Annunzio në Itali u shndërrua nga një figurë letrare në një hero lufte kombëtare .
Pol Milo ka përfunduar studimet e larta për ekonomi në Romë dhe e ka tërhequr filozofia, ndaj dhe në shkrimet e tij, ato shkrihen harmonishëm në një të vetme. Duket pak abstrakt në stilin që përdor dhe si i tillë, natyrshëm që ai lexohet dhe kuptohet nga një rreth i kufizuar njerëzish.
Libri është një rrëfim mbi jetën e Ramize Gjebresë. Përmes dokumenteve dhe bashkëkohësve të saj, Vasfi Baruti sjell një portret të plotë të një prej figurave më interesante të vrara nga regjimi komunist. Autor ne mjaft libra studimore socio-historike .
Për Profetin Muhamet janë shkruar me dhjetra e qindra shkrime, libra e predikime të ndryshme fetare në mbarë botën. Historia e tij, sikurse ndodh në librat e shumë fetarë, është e glorifikuar, e lartësuar, dhe e mbushur me legjenda e mite nga më të ndryshmet. Megjithatë, shkrimtari dhe gazetari hebre, i konvertuar në fenë islame, Lev Nussimbaum, ndërmori misionin e vështirë për të rishkruar historinë e porfetit, biografinë e tij reale, sa më të vërtetë, më njerëzore, një mision që dukej i vështirë, por jo i pamundur. Lindur në kiev në 1905, fëmijërinë e kaloi në Baku, Azerbaxhian dhe i larguar nga vendi bolshevik në moshën 15-vjeccare, Nussimbaum u konvertua në besimin islam në 1922 në prani të imamit të ambasadës Turke në Berlin. Ai është autori i shumë biografive, edhe pse jetën e pati të shkurtër, pasi u shua në Pozitano, pranë Napolit në Itali, në 27 gusht 1942.
Unë mund të them vetëm fjalët më të mira dhe ta lëvdoj këtë popull të shquar. Tek ai gjeta cilësitë më të rralla në Ballkan, mospërfilljen për paranë, respektin për nderin e për mbajtjen e fjalës së dhënë. Dhe këto te shqiptarët bashkohen me guximin, trimërinë, veprimtarinë dhe shpirtin e gjallë e të hedhur. Jacques Bourcart ishte një gjeolog dhe oqeanograf francez i cili ishte i përfshirë në prodhimin e hartave topografike nënujore të Detit Mesdhe. Ai ishte profesor i gjeologjisë në Universitetin e Parisit, Sorbonë. Ai doli me teorinë e përkuljes kontinentale për të shpjeguar terrenin jashtë Marokut. Lindi me 5 qeshor 1891 ne france, vdiq me 24 qershor 1965 nen Paris .
Mustafa Tukaj lindi në Shkodër më 14 nëntor 1952. Studimet e larta i kreu në Universitetin e Tiranës, (Fakultetin e Gjuhëve të Huaja) në vitin 1974. Ka punuar si mësues në shkolla të ndryshme dhe më pas si dramaturg - libretist në teatrin "Migjeni", Shkodër. Roman për të rinj ,ku cdo adoleshent dhe jo vëtem gjen veten në keto ngjarje të përshkruara me aq thjeshtësi e një gjuhe artistike sa reale dhe aq edhe letrare.
Dodë Gjergji është aktualisht I peshkëv I Dioqezës Prizren-Prishtinë Ka lindur në vitin 1963 në Stubëll (Kosovë). Shkollën fillore e ka kryer në Ferizaj, gjimnazin klasik “Paulinum” në Suboticë, kurse studimet filozofke teologjike i ka përfunduar në Zagreb të Kroacisë. Shugurohet meshtar në vitin 1989. Në vitin 2007 Benedikti XVI e emnon administratori Administraturës Apolistike të Prizrenit, Kosovë.
Ferenc Molnár lindi në Budapest më 12 janar 1878, nga Dr. Mór Neumann, një gastroenterolog i begatë dhe i vlerësuar mirë, dhe Jozefa Wallfisch, të dyja me origjinë gjermano-hebreje . Shtëpia në të cilën ai jetonte ishte e pasur, por e zymtë. Edhe pse kishte lindur në pasuri, "Nuk ishte një atmosferë miqësore për Ferencin e gjallë dhe të parakohshëm, të cilit vazhdimisht duhej të paralajmërohej të heshtte". Vetëm një vit para lindjes së tij, djali i parëlindur i prindërve të tij dhe vëllai i Molnar, László, vdiq. Nëna e tij ishte e dobët dhe shpesh e shtrirë në shtrat. Sëmundja u përhap nëpër dhomat e shtëpisë së tij dhe i riu Ferenc vazhdimisht i thuhej të heshtte. Në 1887, Molnár hyri në Református Gimnázium, një shkollë e mesme (shkollë e mesme) e vendosur në Miskolc, Hungari, ku ai u frymëzua për të mësuar gjuhë të huaja dhe ku talenti i tij si shkrimtar filloi të merrte formë. Në moshën katërmbëdhjetë vjeç, ai filloi një revistë, Haladás (Përparimi), i cili shiti vetëm katër kopje dhe një botim dytësor, É letképek (Panorama), duke shitur vetëm 20 kopje. Vepra e tij e parë dramatike ishte A Kék Barlang (Shpella Blu), [6] një dramë e diskutueshme e shkruar, drejtuar dhe vënë në skenë në bodrumin e shtëpisë së një miku. [5] Pas përfundimit të shkollës së mesme, Molnár studioi drejtësi në Universitetin e Budapestit në 1895. Menjëherë pas kësaj, ai u dërgua në Gjenevë nga babai i tij për të vazhduar studimet në Universitetin Zviceran. Ndërsa jetonte në Gjenevë, ai filloi të shkruante shpesh, duke i dërguar shpesh punimet e tij në gazeta të ndryshme. Molnár gjithashtu shkroi novelën e shkurtër Magdolna gjatë kësaj kohe. Ai gjithashtu udhëtoi në Paris për të parë disa nga shfaqjet e reja elegante. "Komediat në modë të bulevardit të Bernstein , Bataille , Capus dhe të tjerë lanë një përshtypje të thellë tek ai dhe më vonë ndikuan shumë në stilin e tij dramatik."
Dr. Enis Sulstarova, lindur në Tiranë në vitin 1978, është pedagog pranë departamentit të sociologjisë në Universitetin e Tiranës. Ai ka studiuar për sociologji dhe ka kryer studimet pasuniversitare për shkea politike në Ankara të Turqisë
Candace Bushnell është një autore, gazetare dhe producente televizive amerikane. Ajo shkroi një kolonë për The New York Observer që u përshtat në antologjinë më të shitur Sex and the City. Libri ishte baza për serialin hit të HBO Sex and the City dhe dy filma pasues.
Ndërsa gjendesha Në Shqipëri nën hijen e nëj pishnaje të mrekullueshme në breg të Adriatikut, e shtrirë në rërë dhe duke soditur plazhin dhe valët dikur të ndaluara, mendoja për të skhuarën e dhimbshme të këtij vendi. M’u duk e nevojshme të kujtoja fatin e mjerë të shqiptarëve, me qëllim që vuajtjet e jetura nën diktaturën komuniste të mos harrohen. Por, gjithashtu, puna e bërë nga ky vend për të rilindur meritonte të përshëndetej dhe dyuhej të tregoja se kultura e tij, ngulitur thellë në atë të Evropës, ishte gjymtuar dhe tani po gjente fytyrën e saj të re.” Ky pasazh i shëkputur nga kujtimet e Odil Daniel, të botuara së fundi nga shtëpia botuese “55”, nën përktiimn e Tomi Nakuçit, na sjell edhe një herë hijen e së kaluarës komuniste në Shqipëri, ku Odile Daniel ka ardhur për herë të parë si studente e shkëlqyer, (kishte studiuar në Paris gjuhën shqipe) në fund të viteve 60-të. Odile është e njohur, gjithashtu, edhe për një histori dashurie (të ndaluar) mes saj dhe piktorit e arkitetkit Maks Velo. Libri është një radiografi e Shqipërisë komuniste nën regjimin diktatorial të Enver Hoxhës
Lindi më 23 shtator 1954 në Spitalin e Përgjithshëm Fairfield , Bury, Lancashire , Angli, dhe u rrit në Ferndale Road, Waterloo , Merseyside, në veri të Liverpool . Edhe pse lindja e saj u regjistrua si "Cherie", për shkak të ndikimit të gjyshes së saj nga nëna, ajo u pagëzua "Tereza Cara" në respekt të kërkesës që asaj t'i jepej një emër shenjtor. Babai i saj, aktori britanik Tony Booth , la nënën e saj, aktoren Gale Howard (mbiemri Joyce Smith; 14 shkurt 1933 - 5 qershor 2016), kur Cherie ishte 8 vjeç. Cherie dhe motra e saj më e vogël Lyndsey u rritën më pas nga Gale dhe gjyshja e tyre nga babai Vera Booth, një e devotshme.Katolike romake me origjinë irlandeze. Motrat ndoqën shkollat katolike në Crosby , Merseyside. Cherie Booth mori pjesë në Gramatikën e Konventës së Seafield , e cila tani është pjesë e Kolegjit Katolik të Zemrës së Shenjtë , ku ajo arriti katër nivele si në A Levels . Ajo lexoi drejtësi në Shkollën Ekonomike të Londrës dhe u diplomua me nderime të klasit të parë . Më vonë ajo u regjistrua në Kolegjin e Drejtësisë dhe kreu kursin profesional të Avokatit . [3] Ajo doli në krye të vitit të saj në provimet e jurisprudencës, [4] ndërsa jepte drejtësi në Politeknikun e Londrës Qendrore (Universiteti i Westminster). [ citimi i nevojshëm ] Ajo ishte kandidatja laburiste për vendin e sigurt konservator të Thanet-it të Veriut në Kent në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1983 , duke humbur ndaj Roger Gale.
Haqif Mulliqi lindi në Pejë (1960). Shkollën fillore, të mesmen si dhe studimet themelore, akademike, i mbaroi në Prishtinë. Studimet master mbi psikologjinë, me temën: Psikologjia e karaktereve në veprat ‘Hamleti’, ‘Magbethi’ dhe ‘ Mbreti Lir’ i mbaroi në Tiranë (2009). Ka magjistruar në Universitetin Shtetëror të Tetovës, me temën: Tipa të dramës në Evropë dhe në Amerikë – nga Ibseni e deri tek klasikët e modernizmi:Beket dhe Jonesko (2012). Ka doktoruar në Akademinë e Studimeve Albanologjike në Tiranë, në fushën e antropologjisë së dramës dhe të teatrit, me temën: Teatri, Drama dhe Identiteti Kulturor në Kosovë (2015). Është profesor i rregullt në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës. Ka punuar edhe në disa universitete të tjera si ligjërues i jashtëm. Ka shkruar mbi 300 kritika mbi dramën, filmin dhe teatrin. Për dhjetë vjet të plota, në Radio Televizionin e Kosovës, ishte autor dhe drejtues i emisionit për film dhe teatër, Pro arte. Nëpër teatrot më të njohura shqiptare, ka vënë në skenë rreth 25 vepra ndërsa, ka marrë pjesë në mbi 80 festivale të ndryshme, kombëtare si dhe në ato, më të njohurat, ndërkombëtare me ç’rast ka fituar një numër çmimesh. Më i rëndësishmi është ai kur, në edicionin e 58-të të Festivalit Teatror të Edinburgut (Skoci, 2004), ku, me shfaqjen (tregjuhëshe) The Kosowars, nga juria e përbërë nga kritikët e gazetës The Scotsman, si dhe aktorët më eminentë të Teatrit Kombëtar Skocez, u rangua në dhjetëshen e parë të shfaqjeve më të mirë të atij viti, e që është çmimi kryesor që jepet në atë festival.Librat e tij artistik dhe studimorë janë pjesë e programeve akademike brenda dhe jashtë Kosovës si literaturë e obligueshme. Në vitin 2018, në konkursin e Ministrisë së Kulturës të Kosovës, për veprën Teatri, drama dhe identiteti kulturor në Kosovë, e fitoi çmimin letrar “Ibrahim Rugova”, për krijimtarinë më të mirë në kritikë letrare dhe eseistikë. Është anëtar i PEN Qendrës së Kosovës dhe anëtar i Bordit.
Joseph Maxwell Cleland (24 gusht 1942 - 9 nëntor 2021) ishte një politikan amerikan nga Gjeorgjia . Anëtar i Partisë Demokratike , ai ishte një veteran me aftësi të kufizuara të ushtrisë amerikane të Luftës së Vietnamit , një marrës i Yllit të Argjendtë dhe Yllit të Bronzit për veprime të guximshme në luftime, si dhe një senator i Shteteve të Bashkuara (1997–2003). Pasi u kthye nga Lufta e Vietnamit pasi kishte humbur tre gjymtyrë, ai hyri në politikë menjëherë pasi u shërua nga plagët e tij. Nga viti 1971 deri në 1975, ai shërbeu si Senator i Shtetit të Gjeorgjisë . Ai gjithashtu shërbeu si Administrator i Çështjeve të Veteranëve nën Presidentin Jimmy Carter nga 1977 deri në 1981 dhe si Sekretar i Shtetit të Gjeorgjisë nga 1982 deri në 1996 përpara se të zgjidhej për një mandat të vetëm në Senatin e Shteteve të Bashkuara. Pas largimit nga Senati në 2003, ai shërbeu në bordin e drejtorëve të Bankës së Eksport-Importit të Shteteve të Bashkuara nga viti 2003 deri në 2007, një pozicion i emëruar nga presidenti. Nga 2009 deri në 2017, ai shërbeu si Sekretar i Komisionit Amerikan të Monumenteve të Betejës.