Stendal

E kuqja dhe e Zeza

(7 pershtypje degjuesish)

Historia e të riut inteligjent, të pashëm e ambicioz, të lindur në një familje të varfër, Zhylien Sorelit, që ka fatin të arsimohet me guximin e ambicien të dallohet në shoqërinë e lartë, është gjithmonë aktuale. Dy dashuritë e tij pasiononte: zonja Dë Rënal dhe Matilda Dë la Mol, janë simbol i kundërshtive të egra që përplasen në shpirtin e Zhylienit: nga njëra anë pasioni i pastër, nga ana tjetër ambicia e unit të tij për të triumfuar në shoqërinë e lartë.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Stendal

Marie-Henri Beyle (1783 - 1842), i njohur me emrin e tij të stenës Stendhal ishte një shkrimtar francez i shekullit të 19-të. Më i njohur për romanet Le Rouge et le Noir (E kuqja dhe e zeza 1830) dhe La Chartreuse de Parme (Charterhouse of Parma, 1839), ai vlerësohet shumë për analizën akute të psikologjisë së personazheve të tij dhe konsiderohet si një nga praktikuesit më të hershëm dhe më të shquar të realizmit.

I lindur në Grenoble, Isere, ai ishte një fëmijë i pakënaqur, duke mos pëlqyer babanë e tij "pa imagjinatë" dhe duke mbajtur zi për nënën e tij, të cilin e donte me pasion dhe që vdiq kur ishte shtatë vjeç. Mik i tij më i afërt ishte motra e tij më e vogël, Pauline.

Pas Traktatit të Fontainebleau të vitit 1814, ai u nis për në Itali, ku u vendos në Milano. Ai formoi një lidhje të veçantë me Italinë, ku ai kaloi shumë nga pjesa e mbetur e karrierës së tij. Romani i tij Kartela e Parmës, i shkruar në 52 ditë, është vendosur në Itali, të cilën ai e konsideroi një vend më të sinqertë dhe më pasion se Restoration France.

Stendhal vuajti aftësi të kufizuara fizike të mjerueshme në vitet e fundit, ndërsa vazhdoi të prodhonte disa nga veprat e tij më të famshme.

Stendhal vdiq më 23 mars 1842, disa orë pasi u rrëzua në rrugët e Parisit. Ai është i varrosur në Cimetière de Montmartre.

Përshtypjet (7)

7 përshtypje për E kuqja dhe e Zeza

 1. Rinaldo Gjolaj

  Pershendetje! Ju falenderoj per librat. Tek libri E kuqja dhe e zeza pjesa 30 dhe 31 jane te njejta(kap30) 32 eshte kapitulli 2 i pjeses se dyte. Mungon kapitulli 1 i pjeses se dyte. Shpresoj ra rregulloni

  • Audio Books

   Faleminderit per informimin, eshte rregulluar.

   Degjim te kendshem!

 2. Rinaldo Gjolaj

  Pershendetje! Pjesa 68 e ketij libri nuk hapet per tu degjuar. Shpresoj te rregullohet sa me shpejt.

  • admin

   Pershendetje, u rregullua 🙂

 3. Aksa

  Një stil i jashtëzakonshëm, përvijuar nga personazhe aq realë dhe aq të largët njëkohësisht. Më pëlqen shumë letërsia frënge, dhe stendal pa dyshim është një ndër elitarët.

  Mirënjohje që na dhuroni thesare plot kulturë,art,dhe dashuri përbrenda tyre!

 4. Krista

  Përshëndetje, nje falenderim per mundesin !!

 5. Krista

  Lexuaesja shume e mire !

 6. Rezarta Dani

  Pergezime narratores! Me te vertete e zonja 🙂

 7. BellaBella1

  Një nga kryeveprat e Stendal. Libër shumë i bukur dhe personazhet shumë real, ndaj dhe Stendal njihet dhe si nismetari i Realizmit pas këtij libri. E sygjeroj këtë libër sidomos narratorja ështe e përkryer.

Shto një përshtypje