Fjodor Mihajlloviç Dostojevski

Krim dhe ndëshkim

(8 pershtypje degjuesish)

“Krim dhe ndëshkim” është një nga romanet më të njohura të letërsisë botërore dhe sigurisht një nga arritjet më të mëdha të shkrimtarit rus Fjodor Dostojevski. Në romanin e vitit 1866, një student i quajtur Raskolnikov, pasi kryen një vrasje, vuan pasojat e këtij krimi në nivel emocional, psikologjik dhe shpirtëror. I cilësuar si një nga veprat më me ndikim të të gjitha kohërave, në “Krim dhe ndëshkim” Dostojevski solli një nga punët më të thelluara psikologjike në letërsi.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Fjodor Mihajlloviç Dostojevski

Fyodor Mikhailovich Dostojevski, ishte romancier rus, shkrimtar i shkurtër, eseist, gazetar dhe filozof. Veprat letrare të Dostojevskit eksplorojnë psikologjinë njerëzore në atmosferat e trazuara politike, shoqërore dhe shpirtërore të Rusisë së shekullit të 19-të dhe angazhohen me tema të ndryshme filozofike dhe fetare. Veprat e tij më të njohura përfshijnë Krimin dhe Dënimin (1866), Idiotin (1869), Demonët (1872) dhe Vëllezërit Karamazov (1880). Vepra e Dostojevskit përbëhet nga 11 novela, tre novela, 17 tregime të shkurtra dhe shumë vepra të tjera. Shumë kritikë letrar e vlerësojnë atë si një nga psikologët më të mëdhenj në literaturën botërore. [3] Novela e tij 1864 nga Notes Underground konsiderohet të jetë një nga veprat e para të letërsisë ekzistenciale.

Përshtypjet (8)

8 përshtypje për Krim dhe ndëshkim

 1. Bledi Hebeja

  Më pëlqeu shumë. po pse 21 pjesë?..

  • admin

   Pershendetje,

   Eshte rregulluar.

 2. Erving

  Nje lexim vertet i mrekullueshem por, si edhe Bledi me para, perse ndalon nje kapitull para fundit + nuk ka as epilogun? Ndaj 4 yje.

  • admin

   Pershendetje,

   Eshte rregulluar.

 3. Arsi

  Ky liber duhet lexuar/degjuar patjeter. I kthehem per here te dyte kesaj kryevepre dhe perseri me te njejtin entuziasem.
  Leximi dhe interpretimi eshte perfekt.
  E rekomandoj.

 4. Eni Hodo

  Nuk ka me mire se te lexoje dikush kur nuk hap dot syte nga lodhja, nuk e di si nuk eshte shpikur me
  pare 😂
  ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

 5. Albana Xhamballati

  Me duhej ta rinisja pas rregullimit, e ia vlen ta ridegjosh😊. Faleminderit!

 6. naim dema

  librin e kane vleresuar te gjithe. Per derisa akoma vazhdon te lexohet , nuk ka vleresim me te madh. Une do te vleresoj maksimalisht ate qe e lexoi, Dhimiter Gjoken, e ka qare. I lumte!

 7. Lorenc019

  Nje nga librat me te bukur qe kam degjuar (lexuar)

 8. Anisanikolla

  Eshte nje kryeveper e letersise e rekomandoj ta lexoni ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Shto një përshtypje