Miguel De Cervantes

Don Kishoti i Mançes Vëllimi 1

(1 përshtypje)

Historitë mbi kalorësit legjendarë vazhdonin të ishin ende shume të lexuar në periudhën kur Servantesi shkroi Don Kishotin. Këto lloj historish e idealizonin kalorësin i cili vriste dragonj, monstra dhe ushtri të pafundme armiqsh. Gjithnjë heroi kishte një damë e cila betohej përjetësisht për dashurinë e tij pasi heroi e kishte shpëtuar nga një situate e pashpresë. Në Spanjë këto romane flisnin për komandante që kishin luftuar kundër hordhive arabe. Pas zbrapjes së arabëve shumë nga shtresa e mëparshme fisnikët ngelën me kujtimet që u vinin nga të tilla romane. Një pjesë e mirë e fisnikërisë spanjolle u largua për në kolonitë e përtej oqeanit ndërkohë që pjesa e ngelur jetonte me kujtimet heroike.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria: ,
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Miguel De Cervantes

Miguel de Cervantes Saavedra (1547 -1616 ) konsiderohet gjerësisht si shkrimtari më i madh në gjuhën spanjolle dhe një nga romancierët më të shquar në botë. Romani i tij Don Kishoti është përkthyer në mbi 140 gjuhë dhe dialekte; është, pas Biblës, libri më i përkthyer në botë.

Don Kishoti, një klasik i letërsisë perëndimore, nganjëherë konsiderohet si romani i parë modern dhe vepra më e mirë e fiction ndonjëherë e shkruar. Ndikimi i Cervantes në gjuhën spanjolle ka qenë aq i madh saqë gjuha shpesh quhet la lengua de Cervantes ("gjuha e Cervantes"). Ai gjithashtu është quajtur El príncipe de los ingenios ("Princi i zgjuarsisë").

Në vitin 1569, në mërgim të detyruar nga Kastilja, Cervantes u zhvendos në Romë, ku punoi si ndihmës i dhomës së një kardinali.

Në vitin 1605, Cervantes ishte në Valladolid, kur suksesi i menjëhershëm i pjesës së parë të Don Kishotit, botuar në Madrid, sinjalizonte kthimin e tij në botën letrare. Në vitin 1607, ai u vendos në Madrid, ku jetonte dhe punonte deri në vdekjen e tij.

Përshtypjet (1)

1 përshtypje për Don Kishoti i Mançes Vëllimi 1

  1. Arturpas

    👍

Shto një përshtypje