Andrea Camilleri

Pensioni Eva

Neper dhomat e Pensionit Eva, bordel i fshatit Vigate, kalojne njera pas tjetres figura dhe personazhe provinciale, te ngatheta, tipike per vitet tridhjete ne romanet e paharrueshme te Camillerit. Por shtepite e mbyllura nuk qene vetem molla e ndaluar por edhe joshëse per bemat dhe fantazite erotike te nje” Italie te pergjumur nga ligeshtite e mishit dhe kundermimi i qelbur i fashizmit. Andrea Camilleri vizaton keshtu sfondin apo skenen e plote te nje” romani, ne fillim te bute dhe pastaj mizor.Çdo pesembedhjeteditesh gjashte “cupelinat” e Pensionit nisen dhe menjehere arrijne te tjerat: aty, ne” mes te kenaqesise” se” mishit kalon rinia e Nenes Çiços dhe Jakolinos.Gjithèka fillon si nje loje me te panjohura: seksi, jeta, vete lufta. Gjithçka mbaron ne nje” realitet ku nuk luhet me, poshte” bombave qe rrafshojnë shtepit,trupat, njeriun.Dhe nje rrefim qe kishte filluar si nje kuriozitet rreth seksit mbyllet me shperthimin e dashurise, asaj me” te fortes sesa vdekja, asaj qe eshte e destinuar te” leshoje” ne jete” te” jeteve aromen e parfumit te” vet.
INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Andrea Camilleri

Ai ka arritur popullaritet që nga fundi i viteve 1990 për frymëzimin e serialit jashtëzakonisht të suksesshëm televiziv Il commissario Montalbano të transmetuar nga
Rai 1
Ai dha mësim për regji në Akademinë Kombëtare të Artit Dramatik dhe midis studentëve ai kishte Luca Zingaretti , i cili më vonë do të bëhet Komisioneri Montalbano . Veprat e tij (mbi njëqind) janë përkthyer në të paktën 120 gjuhë (përfshirë anglisht, frëngjisht, gjermanisht, spanjisht, portugez, irlandez, rusisht, polak, grek, norvegjez , hungarez, japonez, hebraisht dhe kroatisht)  dhe ka shitur më shumë se 10 milion kopje.
Më 26 janar 2003, në Palazzo del Quirinale në Romë, ai mori Medaljen e Oficerit të Madh të Urdhrit të Meritës të Republikës Italiane nga Presidenti i atëhershëm i Republikës Italiane Carlo Azeglio Ciampi . Ndër nderimet e tjera, shtetësia e nderit e Santa Fiora , në 2014, dhe Agrigento , gjithashtu në 2014, si dhe duke u dhënë shumë gradë nderi .

Përshtypjet (0)

Përshtypje

Nuk ka pershtypje ende.

Lër një përshtypje për “Pensioni Eva”

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *