Naim Frasheri

Përralla – Naim Frasheri

(1 përshtypje)

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Naim Frasheri

Naim bej Frashëri i njohur më së shumti si Naim Frashëri (Frashër, 25 maj 1846 - Stamboll, 20 tetor 1900) ka qenë poet dhe shkrimtar shqiptar, një nga përfaqësuesit më të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe figura qendrore e letërsisë së Rilindjes. Për së gjalli u pagëzua "apostull i shqiptarizmës" dhe "bilbil i gjuhës shqipe".

Vepra poetike e Naimit vuri bazat e letërsisë kombëtare dhe luajti rol të rëndësishëm në zgjimin e vetëdijes atdhetare. Naimi i këndoi mallit e dashurisë për atdhe, krenarisë kombëtare dhe të kaluarës së lavdishme të shqiptarëve.

Përshtypjet (1)

1 përshtypje për Përralla – Naim Frasheri

  1. Esmeralda

    Pershendetje. Ju falenderoj per kete iniziative qe jeni ndermarre. Sidomos per ne qe jetojme jashte eshte mundesi shume e mire per te degjuar shqip libra te ndryshem. Kisha nje verejtje. Se kuptoj pse duhet te behet gjithmone rregjistrimi para se te hysh per te degjuar, a nuk eshte e mjaftueshme nje here, me duket pak e ekzagjeruar dhe e bezdisshme njekohesisht. Faleminderit per mirekuptimin.

Shto një përshtypje