Donald Ramsfeld

Rregullat e Ramsfeldit

(3 pershtypje degjuesish)

Libër legjendar udhrrëfyes, distilim i një jete të tërë mençurie dhe përvoje të kaluar në qeveri dhe sipërmarrje. ‘’Mësoni të thoni: ’Nuk e di!’ Nëse e përdorni këtë shprehje atëhere kur është e përshtatshme,ka gjasa që kjo t’ju ndodhë shpesh’’ Donald Ramsfeldi ka mbledhur qindra vëzhgime të sakta e të mprehta ,bindëse dhe shpesh edhe me humor rreth udhëheqjes,sipërmarrjes dhe jetës. Kur presidenti Gerald Ford dha urdhër që këto aforizma t’i shpërndaheshin punonjësve të shtëpisë së Bardhë në vitin 1974 ,ky koleksion u bë i njohur me ‘’Rregullat e Ramsfeldit’’.Këto rregulla janë lavdëruar nga Wall Street Journal që i ka rekomanduar si ‘lexim i detyrueshëm’ . Tashmë rregullat legjendare janë vënë në dispozicion të të gjithëve.

INTRO
 

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Donald Ramsfeld

Donald Henry Rumsfeld (i lindur më 9 korrik 1932) është një figurë politike amerikane e pensionuar dhe biznesmen. Rumsfeld shërbeu si Sekretar i Mbrojtjes nga viti 1975 deri më 1977 nën Gerald Ford, dhe përsëri nga 2001 deri në 2006 nën George W. Bush. Ai është edhe personi më i ri dhe i dyti më i vjetër që ka shërbyer si Sekretar i Mbrojtjes. Përveç kësaj, Rumsfeld ishte një kongresist amerikan tre-vjeçar nga Illinois, Drejtor i Zyrës së Mundësive Ekonomike, Këshilltar i Presidentit, Përfaqësuesi i Përhershëm i Shteteve të Bashkuara në NATO dhe Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë. Midis kushteve të tij si Sekretar i Mbrojtjes, ai ishte një biznesmen shumë i suksesshëm, duke shërbyer si CEO dhe kryetar i disa kompanive.

Kur Ford humbi zgjedhjet e 1976, Rumsfeld u kthye në jetën private të biznesit, dhe u emërua president dhe CEO i korporatës farmaceutike G. D. Searle & Company.

Rumsfeld ishte i njohur në qarqet e medias për sinqeritetin e tij. Në vitet e pensionit, ai botoi një autobiografi të njohur dhe të panjohur: një kujtim si dhe rregullat e Rumsfeld: Leksionet në biznes, politikë, luftë dhe jetë.

Përshtypjet (3)

3 përshtypje për Rregullat e Ramsfeldit

  1. Arbri Hera

    su

  2. Arbri Hera

    Shume gjera interesante te vlefshme dhe zeri shume terheqes. Respekte!

  3. Hi Hi

    Sa nisa ta degjoj e humba fillin ! Mendoj se leximi duhet te jet pak me I avashte . Zeri shum i mire !

Shto një përshtypje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fushat e kërkuara janë shënuar *