Irene Nemirovsky

Afshi i gjakut

(1 përshtypje)

E vendosur në të njëjtin fshat ku Irène Némirovsky do të shkruante romanin Suitë franceze, por e nisur që në vitin 1937, kjo dramë familjare e shkruar si një hetim policor tregon shtrëngatën e rrahjeve të zemrës së mbyllur në vetvete, në një shoqëri tepër të lëmuar në sipërfaqe.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Irene Nemirovsky

U lind më 1903 në Kiev, vajza e një bankieri të pasur, Léon (Lev) Némirovsky. Marrëdhënia e saj e paqëndrueshme dhe e pakënaqur me nënën e saj u bë zemra e shumë romaneve të saj.
Familja e saj u largua nga Perandoria Ruse në fillim të Revolucionit Rus në 1917, duke kaluar një vit në Finlandë në 1918 dhe më pas u vendos në Paris , ku Némirovsky ndoqi Sorbonën dhe filloi të shkruante kur ajo ishte 18 vjeç.
Në vitin 1926, Némirovsky u martua me Michel Epstein, një bankier dhe pati dy vajza: Denise, e lindur në 1929; dhe Élisabeth, në 1937.
Në vitin 1929, ajo botoi David Golder , historinë e një bankieri hebre që nuk mund të kënaqte vajzën e tij të trazuar, e cila ishte një sukses i menjëhershëm dhe u adaptua në ekranin e madh nga Julien Duvivier në 1930, me Harry Baur si David Golder. Në vitin 1930, romani i saj Le Bal , historia e një vajze të keqtrajtuar dhe hakmarrja e një adoleshenti, u bë një lojë dhe një film.

Përshtypjet (1)

1 përshtypje për Afshi i gjakut

  1. Linda Cenameri

    Lexuese fantastike!

Shto një përshtypje