Annamarie Bostroem

Tercina te zemres

(1 përshtypje)

Një buqetë vjershash nga poetja gjermane më e njohur e këtij shekulli, sjellë në shqip nga përkthyesi Robert Shvarc. Poezitë e këtij vëllimi janë përzgjedhur nga libri me të njëjtin titull, botuar tetë herë radhazi në Gjermani. Poetesha ia ka kushtuar atë bashkëshortit, shkrimtarit Friedrich Esenlohr. Më 1947 Annemarie Bostroem është vlerësuar me Çmimin e Parë të Lirikës.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Annamarie Bostroem

Bostroem lindi në një familje mjekësh në Lajpcig. Duke ndjekur shkollat në Mynih dhe Königsberg, ajo studioi studime teatri dhe studime gjermane në Lajpcig, Berlin dhe Vjenë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Nga viti 1944 deri në vdekjen e saj në 2015, ajo jetoi në Berlin. Nga 1946 deri në 1954, Bostroem ishte një bashkëpunëtore e shitjeve në skenën e ndërtimit, ku ajo shkroi poezi dhe shfaqje. Ky ishte një reputacion i veçantë që ajo fitoi si Nachdichterin (përshtatës i veprave në disa gjuhë në bazë të versioneve interlineare në 95 antologji dhe Single, rreth 100,000 rreshta vargje).

Përshtypjet (1)

1 përshtypje për Tercina te zemres

  1. Etual

    Bukur 🌻

Shto një përshtypje