Gian Carlo Fusco

Lufta ne Shqiperi

(2 pershtypje degjuesish)

Eshte vetë Fusco ai që ka parë e dëgjuar sa I përcillet lexuesit në libër .
Të gjitha dialogjet ,batutat,reagimet e ushtarakëve e ngjarjet e ndryshme që përshkruhen imtësisht këtu ,shkrimtari I ka përjetuar vetë ose I ka marrë vesh falë postit kyc që kishte si ndërlidhës.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Gian Carlo Fusco

I lindur në La Spezia , Fusco kaloi fëmijërinë e tij në një kolegj në Lucca dhe në 1935 ai bëri debutimin e tij me shkrim me romanin Biancherie , por libri u bllokua nga censura Fashiste sepse konsiderohej disfatist. Në 1949 ai filloi karrierën e tij gazetareske duke punuar për revistën Il Mondo , dhe në 1950 ai filloi të bashkëpunonte me L'Europeo ; ai pastaj bashkëpunoi me një numër të madh botimesh, përfshirë L'espresso , II Giorno , Il Giornale d'Italia , ABC dhe Cronache .
Si shkrimtar, Fusco njihet më shumë për romanin gjysmë-autobiografik Le rose del ventennio , një rrëfim ironik i epokës Fashiste. Ai ishte gjithashtu aktiv në industrinë e filmit si skenarist dhe aktor.

Përshtypjet (2)

2 përshtypje për Lufta ne Shqiperi

  1. Gazmend Muja

    Nje mundesi sh.e mire, per te mesuar mbi luften italo-greke.

  2. naim dema

    autori e ka pershkruar shume sakte ate lufte , sikur te kishte ndodhur dje.Ia vlente qe kjo lufte te trajtohej edhe ne Historine e Artit Ushtarak, por ku dinim gje atehere.

Shto një përshtypje