Jordi Punti

Valixhe te humbura

(1 përshtypje)

Gjashtë vjet mbas librit shumë të lavdëruar me tregime, “Kafshë të trishta”, Jordi Puntí shfaq talentin e tij në gjininë e gjatë të prozës me këtë “roman rruge” të veçantë: një histori tronditëse, e thatë dhe e përshkuar nga një humor i hollë, që thellohet në jetën e një grupi të vogël personazhesh në një Barcelonë të asfiksuar nën mantelin gri të diktaturës dhe të dëshiruar për t’u përfshirë nga moderniteti europian. Kur barcelonezi i rrëshqitshëm Gabriel Delakrus – jetim, shofer kamioni dhe bixhozçi i pashërueshëm – zhduket nga qarkullimi, katër djemtë e tij, “Kristoforët”, që jetojnë të shpërndarë nëpër Europë dhe që nuk dinë për njëri-tjetrin se ekzistojnë dhe se janë vëllezër, njihen më në fund dhe fillojnë të lidhin fijet e historisë së babait të tyre. Dora-dorës që shtjellohet rrëfimi, tabloja komplekse e një jete fiton vazhdimisht thellësi duke i përftuar lexuesit po atë magjepsje që ushtron Gabrieli tek ata që kanë pasur të bëjnë me të, te femrat që e kanë dashur dhe tek të bijtë që kanë tërë jetën që e presin. “Valixhe të humbura” është një pasqyrë besnike e viteve ’60 dhe ’70 të shekullit të kaluar, e një kohe kur Spanja jetonte e izoluar nga një Europë që ziente nga energjia e madhe kulturore, sociale e politike. Me këtë portret jetësor të një figure dredharake dhe komplekse, realizuar me penelata mjershtërore humori, ngrohtësie e tragjedie, Puntí shfaqet si një nga zërat më interesantë në prozën letrare.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Jordi Punti

Punti fitoi një diplomë në Filologjinë Romance në 1991, dhe që nga atëherë ka punuar për botues të ndryshëm (Edicions 62, Quaderns Crema, Columna Edicions) nëpër media të ndryshme ( El País , El Periódico de Catalunya )
Karriera e tij si autor filloi me botimin e dy librave me tregime të shkurtra: Pell d'Armadillo (1988, fitues i Premi de la Crítica Serra d'Or), dhe Tristos Animals (2002). Më parë, ai kishte përkthyer veprat e autorëve të tjerë, përfshirë Paul Auster , Daniel Pennac dhe Amélie Nothomb . Në vitin 2006, Punti shërbeu si redaktor i Quadern , një shtesë letrare e botuar nga gazeta El País.
Në vitin 2010, Puntí publikoi perdudet e Maletes , të cilat morën disa çmime ( Crítica de la narrativa catalana , Lletra d'Or , Premi Llibreter ) dhe është përkthyer në 16 gjuhë. Në vitin 2011, ai botoi Els Castellans , një vëllim që përfshin artikuj të botuar më parë në revistën Katalanase L'Avenç .
Në vitin 2006, Ventura Pons drejtoi filmin Kafshët e plagosura , të përshtatur nga libri i Punti 's Animals tristos ( Kafshët e trishtuara ). Në vitin 2014, Punti mori një bursë nga Qendra Cullman për shkrimtarët. Bursa i dha mundësinë që të kalonte një vit duke përfunduar studimet në Bibliotekën Publike të New York , në përgatitje të një romani të bazuar në figurën e Xavier Cugat .

Përshtypjet (1)

1 përshtypje për Valixhe te humbura

  1. Zhuljeta

    Roman interesant qe te mban bukur. Me pelqeu leximi qe ishte si duhet.

Shto një përshtypje