José Saramago

Verberia

(6 pershtypje degjuesish)

Romani “Verbëri”, flet për historinë e një epidemie masive të pashpjegueshme të verbërisë në një qytet të paemërtuar, ku shumica e popullsisë është prekur dhe kjo ka shkaktuar një avari sociale që po avancon me shpejtësi. Romani, përshkruan fatkeqësitë e disa personazheve të cilët janë ndër të parët që janë prekur nga epidemia duke u fokusuar përgjithësisht tek gruaja e doktorit, doktori dhe disa nga pacientët e tij dhe të tjerë karaktere që kanë mbërritur aty rastësisht. Këtë grup i bashkon fati i mirë,që gruaja e doktorit nuk është prekur nga epidemia dhe në këtë mënyrë përpiqen të mbijetojnë…

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

José Saramago

José de Sousa Saramago, GColSE (6 nëntor 1922 - 18 qershor 2010), ishte një shkrimtar portugez dhe marrës i Nobmimit Nobel të 1998 në letërsi. Punimet e tij, disa prej të cilave mund të shihen si alegori, zakonisht paraqesin këndvështrime subversive mbi ngjarjet historike, duke theksuar faktorin teopoetik njerëzor. Në vitin 2003 Harold Bloom përshkroi Saramago si "romancierin më të talentuar të gjallë në botë sot" dhe në vitin 2010 tha se e konsideron Saramago si "një pjesë të përhershme të kanunit perëndimor", ndërsa James Wood vlerëson "tonin dallues të trillimeve të tij sepse ai rrëfen romanet e tij sikur të ishte dikush edhe i mençur, aq edhe i paditur ”.

Përshtypjet (6)

6 përshtypje për Verberia

 1. GETI

  super liber…

 2. Arsiola Bejolli

  Super

 3. Armi

  Super 🙂

 4. Elona

  Super liber dhe nje nga tragjedit me te temerrshme qe kam lexuar.

 5. Eni Hodo

  🌟

 6. Rili Ilir

  Urime për zj. folëse, ka një zë plot ngjyra që ia shton vlerën librave që lexon! Ndërsa libri në fjalë është një hedhje drite që na tregon sesa të verbër bëhëmi kur na mbyt egoizmi dhe sa e bukur bëhët jeta kur e shohim botën me dashuri, siç ishte gruaja e doktorit e vetmja që su verbua.

Shto një përshtypje