Simon Sebag Montefiore

Nje nate dimri

(3 pershtypje degjuesish)

Njihuni me historine mallëngjyese të dy dashurive të ndaluara,teksa ne vitin 1945 Rusia feston fitoren mbi nazistët, të shtena gjëmojne mbi Moskën ngazëllyese.

INTRO

Dëgjo librin e plotë →

Lër një përshtypje →

Kategoria:
Dëgjo Librin!

Dëgjo Librin!

Duhet të logoheni

Per te degjuar librat falas!
Për çdo problem na kontaktoni në
[email protected]

Info rreth Autorit
Author Picture

Simon Sebag Montefiore

Simon Sebag Montefiore ka lindur në Londër. Babai i tij ishte Stephen Eric Sebag Montefiore dhe vëllai i tij ishte Hugh Sebag-Montefiore. Ata janë nga një varg i hebrenjve të pasur të Sephardiut, të cilët ishin diplomatë dhe bankierë anembanë Europës dhe që kishin origjinën nga Maroku dhe Italia. Pas botimit të Dekretit të Dëbimit kundër Judenjve në Spanjë të vitit 1492, disa prej paraardhësve të Montefiore qëndruan në vend ndërkohë që mbetën fshehurazi hebre.

Montefiore ishte arsimuar në Shkollën Ludgrove dhe Harrow School ku ishte redaktor i gazetës së shkollës, The Harrovian. Ai intervistoi Margaret Thatcher për The Harrovian në vjeshtën e vitit 1983. Ai fitoi një Ekspozitë për të lexuar historinë në Gonville dhe Caius College, Cambridge ku mori doktoratën e tij të Filozofisë (PhD).

Përshtypjet (3)

3 përshtypje për Nje nate dimri

 1. Alketa Brahaj

  Nje nder librat me të bukur.

 2. Adrian20usa

  Një roman i shkëlqyer. Ku detajet dhe ilustrumet e ngjarjeve që përshkruan autori, nëpërmjet personazheve të tij, sjellin te lexuesi një panoramë të qartë të paranojës, frikës, intrigave dhe anormalitetin e sistemit komunist në ish Bashkimin Sovjetik.

 3. frangjolaj

  Pershendetje! Ju falenderojme per mundesine qe na jepni per te lexuar keto libra! Pjesa 14 e ketij libri nuk hapet. Presim qe ta rregulloni. Respekt!

  • admin

   Pershendetje, u rregullua.

Shto një përshtypje